Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Wtorek 20 kwietnia 2021 
    

Kryptowaluty mogą wywindować ceny nośników HDD i SSD


Autor: Wedelek | 05:45
(12)
Bram Cohen, twórca sieci BitTorrent twierdzi, że niebawem na rynku może zacząć brakować dysków HDD i SSD. Powodem takiego stanu rzeczy ma być rosnąca popularność nowej kryptowaluty o nazwie Chia. Ta w przeciwieństwie do BitCoina czy Ethereum polega nie tyle na wydajności układów GPU/FPGA, a na pojemnych i szybkich nośnikach. Algorytmy powiązane z Chia nieustannie zapisują i odczytują duże porcje danych, przez co wymagana jest nie tylko duża przestrzeń na dane, ale i relatywnie krótki czas dostępu do informacji. Co gorsza tak wykorzystywane nośniki dość szybko się zużywają, przez co trzeba je dość często wymieniać.

Dostrzegają to tzw. górnicy, którzy już teraz skupują duże ilości dysków dedykowanych komputerom klasy serwer. Mowa o HDD o pojemności od 4TB do 18TB, oraz co najmniej 1TB SSD. Zdaniem Cohena rosnący popyt może niebawem doprowadzić do problemów z ich dostępnością, a więc i do wzrostu cen. Co gorsza dotyczyć to będzie nie tylko graczy, ale i zwykłych użytkowników, którzy będą chcieli kupić sobie większy/szybszy nośnik swojego do komputera lub skorzystać z dowolnej usługi cyfrowej – serwerownie też przecież potrzebują dysków i to w ilościach hurtowych.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. zaraz producenci myszek (autor: ulan | data: 20/04/21 | godz.: 11:07)
  wymyślą kryptowalutę uzależnioną od myszek (klikanie?? przemieszczanie??) i zraz usłyszymy ze może zabraknąć myszek bo wszytko wykupią górnicy :P

 2. Fajnego kryptotrojana zaliczyłem z 3 lata temu (autor: Mario1978 | data: 20/04/21 | godz.: 12:08)
  i tylko reinstalacja OS pomogła na niego. Bo co z tego, że blokowałem możliwość wysyłania danych jak on sobie korzystać z SSD do woli. Zmiana nazwy pliku pomagała na niego w środowisku wyizolowanym ale po uruchomieniu komputera znów trzeba było robić to samo. Coś czuję, że teraz to będzie wykwit zdolności autorskich do infekowania komputerów z szybkim SSD.
  Mój w ciągu 9 minut był zapełniony do końca.


 3. CoinMiner (trojan) (autor: Majster | data: 20/04/21 | godz.: 18:00)
  Takie coś przedostało się do profilu przeglądarki w styczniu 2020 roku. Zacząłem podejrzewać, że coś jest nie tak, bo system był w pewien sposób obciążony. Skanowanie ESET NOD32 pokazało następujący wynik:

  https://i.imgur.com/g2bX11Q.jpg

  JS/CoinMiner.DO trojan horse

  Mało tego... system i tak był zamulony nawet na drugi dzień. Ściągnąłem Kaspersky Virus Removal Tool, wykonałem skan i on dodatkowo wykrył jakiś plik w systemie.

  https://i.imgur.com/oovC9xB.jpg

  Dopiero po jego usunięciu system odzyskał dobrą wydajność.

  Tak jak piszesz Mario1978, teraz to nawet lodówkę strach będzie otworzyć, bo jakiś CoinMiner od razu wyskoczy.


 4. Temat (autor: Pyniek1972 | data: 21/04/21 | godz.: 01:01)
  To może na wentylatory w kompach też coś wymyślą.Im szybciej się obracają tym więcej kopiesz :)

 5. Nie wiem czy ta waluta ma sens (autor: mirek190 | data: 21/04/21 | godz.: 01:39)
  Jak szybko zuzywa / zazyna dysk to raczej malo oplacalna jest te algorytm dla gornika bo to koszty a i taki nosnik juz nie odsprzeda. Chyba lepiej by bylo zrobic RAM dysk 1 TB ;)
 6. @5. (autor: Mariosti | data: 21/04/21 | godz.: 14:33)
  Z tego co kojarzę to waluty oparte o ProofOfStorage (PoS) jako wartość node'a określają pojemność dyskową, nie jego wydajność, także SSD nie mają tam raczej żadnego sensu.

  Idea praktyczna takich sieci krypto PoS polega na stworzeniu z nich rozproszonych macierzy dyskowych, ale jak ostatnio czytałem specyfikacje takiego coina to ten feature był tylko w planach. Niemniej jednak wtedy byłby to po prostu rozproszony Storage service gdzie "górnicy" mieliby płacone po prostu za użyczanie przestrzeni dyskowej. Wtedy wg mnie miałoby to jakiś sens nawet i taki jest ostateczny cel rozwoju krypto PoS, ale na razie to dopiero raczkuje i nie ma jeszcze praktycznej funkcjonalności.


 7. to jest waluta (autor: Mario2k | data: 21/04/21 | godz.: 16:12)
  Stworzona przez któregoś z producentów dysków aby podbijać ceny nośników . Jaja sobie robią w pandemi i to nie tylko Ci od dysków ale i pamięci RAM.

 8. świat zasługuje na zaoranie grzybami (autor: Elektron | data: 21/04/21 | godz.: 23:03)
  to co się odpierdala tego mózg po prostu nie jest w stanie ogarnąć. Kryptowaluty... miałoby to sens, gdyby ta para szła w jakieś przełomowe obliczenia. Tak to idzie pewnie w pizdu, przeliczanie jakiegoś pustego gównianego kodu nic nie wnoszącego do niczego. Teraz będą produkować kolejne setki ton syfu z rozjebanych pustym zapisem dysków. Jedni winni, bo to wymyślają, żeby zarobić, inni winni bo w to brną, też żeby zarobić? Jedni i drudzy winni tak samo. Planeta? Chuj z nią, ważne jest dzisiaj. Wszystkim od tej kasy rozpierdala mózgi... więcej więcej więcej!!! Ludzkość nie zasługuje na nic innego jak zwęglenie. 2% próbuje żyć w miarę rozsądnie (nie mówię o cofaniu się do ery maczug tak na maginesie), reszta, a głównie ci którzy już tego siana mają tyle, że w kominku paląc codziennie paletę 50x50x50cm 1 dolarówek mogliby tak palić do końca życia i by nie spalili... mają na wszystko wyjebane i jeszcze wymyślają takie kurestwa, które tylko niszczą. Kryptowaluty i to kolejne gówno dyskowe powinno być nałożone globalnymi karami. Gdzie są co pseudo obrońcy ekolodzy i inni ujadacze za kasę? Nie dostali kasy to nie ma ujadania. Kolejny powód dla którego nie pozostało nic tylko zaorać.

 9. @8 racja (autor: ziemowit | data: 21/04/21 | godz.: 23:18)
  Kiedyś był SETI at home i to miało jakiś sens, ideę.
  Zgadzam się, że teraz to przeliczanie jakiego bezsensownego kodu, zużycie zasobów sprzętu, energii - to paranoja.


 10. @8. (autor: Pyniek1972 | data: 22/04/21 | godz.: 00:30)
  To niech zaorają,ale halucynkami.Jak mamy zniknąć z tego świata to przynajmniej w dobrym humorku :)

 11. @9. (autor: Mariosti | data: 22/04/21 | godz.: 11:44)
  Jest to szczególnie bezsensowne bo dla zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonowania tych sieci krypto wystarczyłoby mniej niż 1% zużywanych przez nie zasobów (wtedy faktycznie liczyłyby pożyteczne operacje konieczne do działania krypto).
  Niestety 99% mocy obliczeniowej idzie w tzw podwyższoną "trudność kopania", która realnie nic nie wnosi pożytecznego do sieci.


 12. @10 (autor: Elektron | data: 23/04/21 | godz.: 01:18)
  Innych grzybów nie miałem na myśli ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.