Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 27 kwietnia 2021 
    

Intel może liczyć na bardzo dużą dotację od administracji USA


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 06:55
(3)
W ubiegłym miesiącu nowy szef Intela, Pat Gelsinger zaprezentował swoją wizję rozwoju firmy oraz kroki, jakie Intel zamierza podjąć w najbliższych latach w celu zachowania pozycji na rynku. Zapowiedziano m.in. że przyszłe procesory wprowadzane od 2023 roku będą mieć budowę modułową (podobnie jak ZEN od AMD), a do ich produkcji Intel zamierza użyć "najbardziej właściwych z dostępnych procesów litograficznych", co praktyce oznacza przynajmniej częściowe skorzystanie z litografii innych producentów, np. TSMC. Pat Gelsinger zapowiedział również plan IDM 2.0, czyli spore inwestycje w nowe i już istniejące Faby.

Przede wszystkim za sumę około 20 miliardów dolarów mają zostać wybudowane dwie nowe fabryki, których powstanie dotychczas nie było planowane. Zostaną one przystosowane do produkcji w litografii 7nm EUV. Jednocześnie Intel zamierza udostępnić innym producentom możliwość produkowania chipów w jego fabrykach. W praktyce oznacza to zwolnienie dla rynku mocy produkcyjnych, które Intel ew. zajmie u innych producentów.

Plany szybko skomentowali specjaliści, którzy określili je mianem niewystarczających - wskazując, że Intel nadal będzie wydawał na nowe fabryki oraz opracowanie kolejnych litografii mniej niż wydaje i planuje w następnych latach wydawać TSMC.

Jednocześnie ogłaszając IDM 2.0 Intel zasygnalizował administracji USA, że to właściwy czas, aby wesprzeć amerykańskie firmy w walce konkurencyjnej z firmami z Tajwanu i Korei - „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w rozwiązaniu globalnego kryzysu dostaw, ale nie możemy tego zrobić sami . Inwestycje potrzebne na wymaganą skalę są ogromne i będą wymagały bliskiego partnerstwa przemysłu i rządu, aby sprostać tej potrzebie ”. powiedział wtedy CEO Intela, Pat Gelsinger. Dyrektor generalny Intela spotkał się również z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu, aby omówić tę kwestię. Kwestię tą poruszali też inni producenci w lutym, kierując do Prezydenta USA specjalne pismo

Według najnowszych nieoficjalnych informacji, Intel może faktycznie liczyć na pomoc ze strony USA. W kuluarach mówi się o przyznaniu na realizację Intel IDM 2.0 dotacji, której wysokość może być nawet 10 cyfrowa, co oznacza kwotę co najmniej 10 mld. USD. Ma to wynikać z planów administracji USA, aby zwiększyć volumen chipów produkowanych na terenie USA i bardziej uniezależnić się od dostawców ze wschodu.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. taki "wolny rynek" (autor: ziemowit | data: 27/04/21 | godz.: 15:47)
    dobrze, że w Europie nie ma takich problemów ;)

  2. Dlatego chiny i ruskie ida do Amd (autor: Marek1981 | data: 27/04/21 | godz.: 16:49)
    Wykupuja licencje na producje prockow AMD, tam nie ma takich przewałów z rzadami USA

  3. @2. (autor: pwil2 | data: 27/04/21 | godz.: 20:39)
    Nie no Chiny nie pchają wcale kupy kasy w swoich producentów. Kasperski wcale z dnia na dzień nie zamienił się z bankrutującej firmy w prosperującą dzięki współpracy ze służbami.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.