Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 25 maja 2021 
    

LGA 1700 będzie wymagać nowych systemów chłodzenia


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 15:55
(1)
Intel obecnie czyni finalne prace nad swoimi procesorami Core 12. generacji (nazwa kodowa Alder Lake-S), które trafią do sprzedaży prawdopodobnie w 4 kwartale tego roku. Nowe CPU będą wytwarzane w litografii 10nm SuperFin i otrzymają 8 wydajnych rdzeni Golden Cove i 8 energooszczędnych rdzeni Gracemont (ulepszona wersja Tremont). Cechą tych CPU będzie też obsługa pamięci DDR5 i PCI-Express 5.0 oraz całkowicie nowa podstawka LGA 1700. Poza większą liczbą pinów, gniazdo LGA 1700 będzie również większe od LGA 1151 i LGA 1200 - jego wymiary zamiast 37,5 x 37,5 mm, wyniosą 45 x 37,5 mm, co oznacza, że procesory Alder Lake-S będą mieć prostokątny kształt.

W sieci właśnie pojawiło się więcej szczegółów na temat LGA 1700. Jak się okazuje, dotychczasowe systemu chłodzenia mogą być trudne do zaaplikowania z co najmniej dwóch powodów. Jednym z nich będzie zmieniony,a w zasadzie powiększony rozstaw otworów w płytach głównych, a drugim - niższa wysokość procesora. Po zapięciu w gnieździe LGA, wysokość osłony termicznej CPU ma wynosić około 7,55mm ponad powierzchnią laminatu płyty, podczas gdy w dotychczasowych CPU było to 8,3mm.

Nie wiadomo obecnie jak wyzwania podejdą producenci systemów chłodzenia, i czy opracują systemy montażu starszych coolerów na LGA 1700.

W przypadku systemów chłodzenia dołączonych do pudełka z procesorem - Intel ma je oferować wyłącznie dla CPU Alder Lake-S ze wskaźnikiem TDP do 65W włącznie. Bardziej wydajne wersje z wyższym TDP będą sprzedawane bez dołączonego systemu chłodzenia - jego wybór pozostawiony zostanie użytkownikowi.

Nieoficjalnie wiadomo, że Intel zamierza dla Alder Lake-S przygotować własny cooler wysokiej wydajności, ze zintegrowanym ogniwem Peltier, który będzie oferowany w sprzedaży jako oddzielny produkt. 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: pwil2 | data: 31/05/21 | godz.: 01:52)
    Peltier przy ich TDP to będzie masakra.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.