ZEN 4 i procesory Ryzen serii 7000 Raphael - garść nieoficjalnych informacji
Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 14:05
(3)
W przyszłym roku AMD zaoferuje nam kolejną nową generację procesorów Ryzen. Będą to CPU o nazwie kodowej Raphael, oparte o architekturę ZEN4, i produkowane w nowszym procesie litograficznym 5nm, Jednostki będą też zgodne z nową podstawką AM5, pamięciami typu DDR5, i prawdopodobnie otrzymają więcej rdzeni niż dotychczasowe serie Ryzen 3000 i Ryzen 5000. Doniesienia wskazują też, że każdy CPU z ZEN4 będzie posiadał zintegrowany IGP z architekturą RDNA2, a wskaźnik IPC rdzeni CPU ma kolejny raz wyraźnie wzrosnąć. To informacje znane dotychczas, jednak najnowszy przeciek zdradza kilka nowych szczegółów.
Jeden z użytkowników Twittera znany z kilku wcześniejszych sprawdzonych przecieków, twierdzi, że pozyskał kilka informacji na temat nadchodzących procesorów Ryzen o nazwie kodowej Raphael.
Jak informuje, prace nad architekturą ZEN4 jeszcze nie zostały zakończone, ale są już w ostatecznej fazie. Jeśli chodzi o wzrost wskaźnika IPC - według niego AMD przyjęło dla ZEN 4 wewnętrzny cel w postaci wzrostu IPC o 20 procent względem architektury ZEN 3. Jest to cel o 5 procent wyższy, niż wcześniej przyjęty w fazie projektowania architektury ZEN 3 - wówczas cel wynosił 15 procent wzrostu IPC względem ZEN 2. Warto dodać, że przy architekturach ZEN 1, ZEN 2 i ZEN 3 AMD udawało się nieco przekraczać cele przyjęte względem wzrostu wskaźnika IPC. Na ten moment brak jest jeszcze informacji, czy w przypadku ZEN 4 również i tym razem inżynierom AMD uda się uzyskać wzrost IPC wyższy od zakładanego.
Jeśli chodzi o budowę chipletów, zachowana ma zostać budowa modułu CCX, które tak jak w ZEN 3 będą składać się z 8 rdzeni. Chiplety z rdzeniami ZEN 4 będą wytwarzane w 5nm litografii, i towarzyszył im będzie całkowicie nowy chiplet I/O wytwarzany w 6nm litografii.
Kolejna informacja dotyczy liczby rdzeni całego procesora - nowe CPU mają zadebiutować w wersjach z maksymalnie 16 rdzeniami, jednak AMD ma pozostawić sobie możliwość późniejszego wydania bardziej wydajnych wersji z 24 rdzeniami. Substraty – czyli polimerowe płytki zawierające po jednej stronie miejsca kontaktowe z rdzeniami, a po drugiej pola kontaktowe z podstawką płyty głównej, dla procesorów Raphael zostały zaprojektowane tak, że umożliwiają umieszczenie do trzech chipletów z rdzeniami x86 i jednego chipletu I/O.
Poza tym CPU Raphael mają obsługiwać 28-linii PCI-Express 4.0, czyli o 4 więcej niż dotychczasowe Ryzeny, a płyty z chipsetem X690 pozwolą na montowanie trzech dysków SSD NVMe. Płyty z chipsetem X690 mają też obsługiwać procesory ze wskaźnikiem TDP do 120W, zamiast do 105W jak obecne płyty z X590.
Informator zdradza też, że premiera procesorów Ryzen o nazwie kodowej Raphael, z architekturą ZEN4, na ten moment planowana jest na 3 kwartał 2022 roku, czyli o kilka miesięcy później względem oryginalnych założeń. Na opóźnienie złożyło się szereg czynników, w tym głównie izolacja części zespołu inżynierów w trakcie epidemii.
Natomiast płyty główne z podstawką AM5 zadebiutują wcześniej - prawdopodobnie końcem 1. kwartału 2022 roku, wraz z desktopowymi procesorami APU Rembrand, łączącymi w sobie rdzenie ZEN 3 lub ZEN 3+, z IGP z architekturą RDNA 2 i kontrolerem pamięci DDR5-5200.
K O M E N T A R Z E
przegladalem dzis 'przecieki' na YT (autor: Kosiarz | data: 27/05/21 | godz.: 15:41) podobno AM4 z założenia mierzy w okolice 100W TDP a AM5 już w 170W TDP.
dodajmy do tego problemy z odprowadzaniem ciepła z niższych procesów + IHS (nawet lutowany staje się kulą u nogi przy bardziej wydajnych systemach chłodzenia) i mamy obowiązkowe WC do nowych prockow :P
ja tam lubie to ale wielki bol dupy nadciaga w społeczeństwie ^^
czyli (autor: Mario2k | data: 27/05/21 | godz.: 21:40) Do premiery nowych Ryzenów ponad rok czasu ?
@1. (autor: pwil2 | data: 31/05/21 | godz.: 01:39) Czyli można się spodziewać 24c lub nawet 32c w desktopach na AM5. Logiczne, skoro 128c w serwerach nadciąga.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.