Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 31 maja 2021 
    

Apple M1 ma problemy z wyciekiem pamięci


Autor: Wedelek | źródło: różne | 05:47
(3)
Zaprojektowanie wydajnego i bezpiecznego procesora to nie lada wyzwanie, a noga może się podwinąć nawet starym wyjadaczom czego dowodzą ciągnące się latami problemy z systemem predykcji w CPU Intela. Swoje za uszami ma w tej kwestii również firma Apple, której procesory z serii M1 mają poważny błąd w budowie systemu pamięci. Zdaniem ekspertów jest to problem sprzętowy i najprawdopodobniej nie da się go załatać w sposób programowy. Innymi słowy będzie trzeba wprowadzić fizyczne zmiany w budowie samego układu, który musi dostać nową rewizję. Objawem wspomnianego tu problemu są wycieki pamięci, która nie jest zwalniana w sposób prawidłowy.

Widać to monitorze aktywności w którym niektóre z aplikacji adresują dużo więcej pamięci niż faktycznie jej potrzebują. Ta pamięć nie jest w żaden sposób wykorzystywana. Po prostu procesor nie zwalnia zasobów, których już nie potrzebuje. Przeprowadzone do tej pory testy wykazują, że niepoprawne działanie tego mechanizmu jest najczęściej powiązane z usługą IOAccelerator, która odpowiada za zarządzanie mocą IGP i to właśnie tego typu aplikacje mogą być najbardziej podatne na wycieki. Sam problem jest jednak znacznie szerszy. Za wykrycie opisywanego błędu odpowiada jeden z deweloperów, a konkretnie Pan Hector Martin. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Co ma procesor do zarządzania pamięcią?! (autor: Kenjiro | data: 31/05/21 | godz.: 08:59)
  Przeczytałem artykuł na The Register. Powyższe tłumaczenie to farmazony, niemające nic wspólnego z oryginalnym artykułem.

  Chodzi o wycieki INFORMACJI, a dokładniej ich cichą transmisję pomiędzy różnymi procesami za pomocą rejestru systemowego s3_5_c15_c10_1 (dwóch bitów tego rejestru). Ewentualnie jeśli jakiś proces coś zapisuje w tym rejestrze, to inny nieuprawniony może odczytać dane w nim zapisane.


 2. Link (autor: Kenjiro | data: 31/05/21 | godz.: 08:59)
  https://www.theregister.com/.../apple_m1_chip_bug/

 3. @Kenjiro (autor: Promilus | data: 31/05/21 | godz.: 20:20)
  Nie zmienia to faktu, że wielu użytkowników maców z M1 ma problem z wyciekiem pamięci i nierozsądną ilością zużywanego RAMu, poczytaj wątki o np. safari zjadającym grube dziesiątki GB ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.