Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 2 czerwca 2021 
    

TSMC mówi o przyszłych procesach litograficznych


Autor: Wedelek | 17:29
(4)
Podczas 2021 Online Technology Symposium Dr. Yuh Jier Mii z TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) przybliżył nam wszystkim plany tajwańskiego giganta związane z kolejnymi procesami litograficznymi. I tak ich najnowszy produkt, to jest litografia N6 ma umożliwiać produkcję układów scalonych o upakowaniu nawet 18% większym niż w przypadku technologii N7 (7nm). Przy tym dzięki zastosowaniu EUV (Extreme Ultraviolet Lithography) sama produkcja będzie dużo szybsza – w tym samym czasie można wyprodukować więcej układów scalonych, co też nie jest bez znaczenia.

Po wdrożeniu litografii N6 przyjdzie oczywiście czas na proces N5 dla wysokowydajnych procesorów, a potem na N4, który ma być od tego pierwszego lepszy o 6% w kwestii upakowania tranzystorów. Prototypy finalnych produktów zbudowanych z jego wykorzystaniem mają być gotowe już w trzecim kwartale bieżącego roku.

Prawdziwy przełom ma jednak przyjść dopiero w drugiej połowie 2022 roku gdy ruszy masowa produkcja w procesie 3nm, który ma łączyć w sobie wykorzystanie technologii EUV z gruntownie usprawnionymi tranzystorami typu FinFET. W tym przypadku mamy uzyskać 10-15% więcej wydajności przy tym samym zużyciu energii niż w przypadku N5 lub o 25% - 30% większą efektywność energetyczną przy tej samej wydajności. Jeśli chodzi o gęstość upakowania tranzystorów, to ta ma wzrosnąć o maksymalnie 1,7x (1,2x w przypadku SRAM).

Po wprowadzeniu 3nm TSMC skupi się na litografii 2nm, która ma używać zupełnie nowego typu tranzystorów o nazwie Nanosheet. Ich główną przewagą jest niższa o 15% wartość napięcia Vt, czyli wartości określającej minimalne napięcie jakie musi być doprowadzone do układu aby ten mógł poprawnie działać. Dzięki zmniejszeniu tego parametru efektywność energetyczna ponownie wzrośnie.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A co na to Intel? (autor: OSTVegeta | data: 3/06/21 | godz.: 14:29)
    Zdziwiony Pikachu?

  2. 1>> (autor: Mario1978 | data: 3/06/21 | godz.: 14:45)
    Intel to raczej Trubbish tego starcia więc mogą tylko przyglądać się jak inni robią to lepiej.

  3. ... (autor: pwil2 | data: 3/06/21 | godz.: 22:45)
    W Intelu już odpalają PowerPointa ;-)

  4. Intel (autor: kombajn4 | data: 5/06/21 | godz.: 16:36)
    ma slajdy, prezentacje i zapowiedzi, a TSMC realna technologię i terminy których dotrzymują.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.