Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 28 czerwca 2021 
    

Intel planuje jeszcze jeden socket - LGA-1800


Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ | 05:15
(2)
Przez ostatnie kilka miesięcy wielokrotnie mogliśmy przeczytać o nowej podstawce Intela o nazwie LGA-1700, z którą mają być kompatybilne desktopowe procesory z serii Alder Lake (12-gen) i Raptor Lake (13-gen). W porównaniu do aktualnie wykorzystywanych gniazd nowy socket ma mieć nie tylko więcej pinów/blaszek, ale też zupełnie inny kształt. To z kolei pociąga za sobą konieczność zastosowania nowego systemu mocującego układy chłodzenia, przez co aktualnie dostępne na rynku produkty nie będą kompatybilne z nowymi procesorami. Jakiś czas temu pisał o tym Igor Wallosek z IgorsLAB.

Wtedy też w jego wypowiedzi pojawiła się nazwa jeszcze jednego socketu – LGA-18xx. Potem już nikt o tym gnieździe nie wspominał i szczerze powiedziawszy wszyscy zdążyliśmy o nim zapomnieć. Tymczasem okazuje się, że taka podstawka faktycznie jest planowana i pod względem fizycznych wymiarów będzie ona identyczna jak LGA-1700. Dowodzi tego tweet użytkownika momom_us, który zawiera zdjęcie płytki maskującej służącej do zabezpieczania gniazda na czas transportu.

Na tym niestety nasza wiedza w tym zakresie się kończy i nie wiemy czym będzie nowy socket i do czego zostanie użyty. Najbardziej prawdopodobne są na chwilę obecną dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada, że nowe gniazdo procesora może zostać wykorzystane w 14-generacji procesorów Core o kodowej nazwie Meteor Lake, a drugi przewiduje, że będzie to podstawka dedykowana procesorom dla stacji roboczych z rodziny Xeon.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel doszedł do wniosku, że ma za mało podstawek (autor: ekspert_IT | data: 28/06/21 | godz.: 07:07)
    I tak dalej nie może być. Mają być 2 podstawki w każdym roku, jak wcześniej można było doprowadzić do sytuacji, że była jedna podstawka rocznie... ;)

  2. ... (autor: pwil2 | data: 29/06/21 | godz.: 10:28)
    A tak przy okazji zauważyliście lepiej odseparowane od siebie pola kontaktowe w AM5?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.