Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 29 czerwca 2021 
    

AMD chwali się osiągnięciami w dziedzinie superkomputerów


Autor: Wedelek | źródło: AMD | 05:14
(4)
Podczas tegorocznej imprezy ISC 2021 AMD pochwaliło się najnowszymi sukcesami na polu rozwiązań dla superkomputerów (HPC) podkreślając, że już trzy z pośród dziesięciu najwydajniejszych jednostek ma komponenty czerwonych. Są to maszyny o kodowej nazwie Perllmuter (5), Selen (6) i JUWELS (8). Co ważniejszy takich systemów wciąż przybywa, a na tym polu dużą estymą cieszą nie tylko wyśmienite procesory z serii EPYC ale Radeony z rodziny Instinct. Od listopada 2020 do czerwca 2021 liczba superkomputerów z listy TOP 500 napędzanych przez rozwiązania AMD zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 21 do 49, a w okresie od czerwca 2020 do czerwca 2021 mieliśmy do czynienia z prawie pięciokrotnym wzrostem – z 10 do 49.

W sumie na 59 nowych maszyn aż 29 posiadało komponenty od AMD. Ponadto w tym i przyszłym roku planowane jest uruchomienie superkomputerów z EPYCami i Radeonami o mocy ponad 1,5 i 2 EksaFlops, które mają być najwydajniejszymi superkomputerami na świecie. Dla porównania najmocniejszy aktualnie klaster dysponuje mocą około 0,5 EksaFlopsa.

Na samych przechwałkach się oczywiście nie skończyło. Firma AMD uruchomiła też nową inicjatywę AIER (AMD Instinct Education and Research) i ogłosiła, że biblioteka PyTorch jest już dostępna dla platformy ROCm jako instalowalny pakiet. Przeprowadzono również badanie Intersect360, które na bazie zapytań do instytucji zainteresowanych HPC, wykazało, że już 23% z nich szeroko posługuje się procesorami AMD EPYC, a 47% testuje je.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Zaskoczrnia nie ma (autor: Qjanusz | data: 29/06/21 | godz.: 14:00)
  EPYC biją na głowę CPU od IBM i Intel

 2. ... (autor: krzysiozboj | data: 29/06/21 | godz.: 15:14)
  News tego nie oddaje, ale jest jeszcze nieco lepiej - znakomita większość suerkomputerów oparta na EPYC jest w top100, więc szybko nie spadną z listy, a dojdą nowe.

 3. Bardzo dużo firm się wstrzymuje nie dlatego, że chce ale musi. (autor: Mario1978 | data: 29/06/21 | godz.: 19:39)
  Wszyscy, którzy chcą skorzystać z najszybszych, najlepszych i do tego najbardziej wydajnych na Watt rozwiązań po prostu czekają na premierę Zen 4.Niestety papierowa premiera Epyc Genoa będzie głośna bo AMD ma tak dużo zamówień, że one nie będą dostępne w nawet małych ilościach. No ale największe firmy dokonujące zakupu za setki milionów dolarów miały zawsze pierwszeństwo a malutcy muszą poczekać lub dalej siedzieć na Intelowskich dziurawych rozwiązaniach. Niestety nie opłaca się teraz dla małych firm nic wymieniać i trzeba czekać na prawdziwy przełom jaki przyniesie Epyc Genoa.
  Zobaczymy jak Intel chce to rozegrać bo ewidentnie będzie musiał zbijać cenę by ich CPU na serwery zostały zakupione przez firmy. No ale firma też patrzy na koszty i co innego gdy za prąd nie płacisz a co innego gdy jednak wydajesz sporo kasy na utrzymanie takiego sprzętu z powodu zużycia energii.
  Czekając na premierę przypominam sobie, że przy tej samej wydajności Intel potrzebuje 40MWh a AMD tylko 27MWh.
  Zobaczymy jak Epyc Genoa się pojawi i w realnych testach to wyjdzie.


 4. @3. (autor: krzysiozboj | data: 29/06/21 | godz.: 21:00)
  ZEN3 i ZEN4 robione w innych procesach, na innych liniach. ZEN4 pewnie kopa dostanie i będzie poza konkurencją, ale też, jak piszesz, kłopoty z dostępnością. Ja mam nadzieję, że wtedy to co robione w 7 nm, będzie tańsze i bardziej dostępne. Zarówno na rynku serwerowym, jak i "cywilnym".

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.