Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 13 lipca 2021 
    

Intel wybuduje w Europie nową fabrykę mikroprocesorów


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 05:59
(8)
Intel podpisał z władzami Włoch i Francji umowę o współpracy, która ma doprowadzić do wybudowania na terenie Unii Europejskiej ogromnego kompleksu zajmującego się produkcją mikroprocesorów. Inwestycja ma pochłonąć 20 miliardów euro(około 23,7-miliarda dolarów) i zostać ukończona w okolicach 2030 roku. Tak przynajmniej wynika ze słów Pata Gelsingera, który twierdzi, że nowy Fab miałby odpowiadać za produkcję nawet 20% wszystkich układów scalonych na całym świecie. Budowa opisywanego kompleksu nie wpłynie na plany Chipzilli związane z rozwojem Fabów w innych regionach świata, w tym z rozbudową fabryki w Irlandii.

Agresywna polityka Intela w kwestii Fabów ma pomóc tej firmie w powrocie na szczyt i na aktywną walkę z takimi potentatami jak TSMC i Samsung. Plany Chipzilli zakładają, że w przyszłości na terenie UE ma być produkowane więcej procesorów niż wynosi zapotrzebowanie jej mieszkańców. Innymi słowy Europa stanie się tzw. eksporterem układów scalonych.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ciekawy przelicznik (autor: Markizy | data: 13/07/21 | godz.: 06:50)
    Inwestycja ma pochłonąć 20 miliardów dolarów (około 23,7-miliarda euro).
    Wszystko fajnie gdyby nie to że 1euro = 1,18$
    https://www.bankier.pl/...kursy-walut/forex/EURUSD
    Wiec albo zamieniono euro z dolarami albo kwoty są wzięte z sufitu


  2. @up (autor: Wedelek | data: 13/07/21 | godz.: 07:07)
    poprawione

  3. Pewnie będą wciskać (autor: GULIwer | data: 13/07/21 | godz.: 09:40)
    14++++ :)

  4. @All (autor: ekspert_IT | data: 13/07/21 | godz.: 11:04)
    Przy takich inwestycjach często nie liczą się rzeczywiste koszty funkcjonowania czy nawet stopień automatyzacji produkcji, ale gigantyczne dopłaty danego kraju do lokalizacji inwestycji. Nie wszystkie się opłacają: Słowacja przy lokalizacji fabryki Jaguara za 1.1 mld (nie pamiętam czy Euro czy Funtów), dopłaciła koncernowi 130mln Euro - zatrudnienie miało mieć poniżej 3 tys osób. 130mlnEuro/3 tys osób = ponad 43 tys Euro na stworzenie miejsca pracy.
    W przypadku np. Goldman Sachs, bank ma zatrudnić w Wawie też 3 tys osób do centrum usług, rząd dał dotację 20 mln zł, czyli jedynie 6700zł na pracownika....
    A obie firmy i tak korzystają na tym, że dobre/lepiej niż dobre zarobki oferowane w Polsce to i tak 1/3 tego co w UK czy Niemczech...


  5. Do 2030 roku to Intel w obecnej postaci może przestać istnieć (autor: Mario1978 | data: 13/07/21 | godz.: 12:03)
    a ci umowy podpisują:D. Przecież TSMC czy Samsung tak się rozwiną do tego czasu a nawet Chiny pewnie już w 2025 roku wyskoczą z wysoko zaawansowaną technologią produkcji tranzystorów a Intel gdzie będzie? Tam gdzie AMD czyli zamawiać produkcję w bardziej zaawansowanych procesach produkcji u Azjatów. Będzie ciekawie jak to Chiny Kontynentalne będą miały najlepszą technologię produkcji za kilkanaście lat bo maszyny do ich produkcji już od wielu lat są rozwijane. Do tego już od dawna mają pod tym względem przełomy ale się nie chwalą. Na to przyjdzie czas. Niestety z tego powodu Holenderski ASML na tym straci ale czy będzie szkoda jak Amerykanie mają w tej firmie więcej do gadania?
    Ciekawe czy obrażone USA będzie chciało zlecać produkcję w najbardziej przełomowych procesach produkcji w Chinach?
    Ciekawe czasy gdzie wydaje się dominacja TSMC i Samsung pewna a wszystko może się nagle zmienić gdyż GAA to dopiero początek a właśnie z tego pułapu chcą startować w przyszłości Chiny a bardziej w 4D GAA. AMD od lat wypracowało sobie kontakty a więc ma możliwość rozwijania się i próbowania nowego a Intel dopiero raczkuje w tym temacie dlatego jest na tej gorszej straconej pozycji. Tutaj nie liczy się to ile masz kasy teraz ale to jak przyszłościowe produkty możesz zaoferować i to jest problem Intela, który próbuje się ratować.


  6. @1. (autor: Mariosti | data: 13/07/21 | godz.: 14:32)
    Zapomniałeś VAT doliczyć ;p

  7. @ekspert_IT (autor: henrix343 | data: 13/07/21 | godz.: 22:48)
    Dokaldnie, panstwo doplaca duzym aby ci tworzyli miejsca pracy, podczas gdy mali sa dojeni raz ze na podatkach (ktorych duzi nie placa) a dwa na miejscach rpacy i duzych kosztach pracownikow.

    Duzy moze wiecej... A w polsce z tym skostnialym prawem, to moze wszystko.


  8. henrix343 (autor: Markizy | data: 14/07/21 | godz.: 19:12)
    myślę że nie masz racji. Zauważ nawet w przypadku fabryki jaguara państwo przeznaczyło 43k Euro na utworzenie stanowiska, jest to koszt utrzymania pracownika przez 2 lata (zakładając nie całe 2k brutto), ale po tym czasie inwestycja zaczyna być zyskiem dla państwa. Po pierwsze jest wykształcona kadra, a dwa pojawia się w państwie "know how" co może zachęcić innych do inwestycji w ten kraj.

    Mali niekoniecznie są dojeni (kwestia kraju) ponadto w wielu dzianinach mali nie mogą generować takich zysków jak duży producent samochodów czy mikroprocesorów, a tym bardziej zapomnieć odpowiedniej wiedzy bo wiele rzeczy jest obłożone jest patentami.

    Natomiast myślę że globalna zmiana w postrzeganiu patentów to kilka najbliższych dziesięcioleci, i przestarzała struktura patentu zostanie zmieniona.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.