Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 15 lipca 2021 
    

Francuzi ukarali Google 500mln euro kary


Autor: Wedelek | źródło: Tech Spot | 05:29
(3)
Francuski regulator rynku nałożył na Google karę finansową w wysokości 500 milionów euro za opieszałość w negocjacjach z niezależnymi wydawcami treści. Wyrok jest związany z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą praw autorskich, która nakazuje firmom wypłacać tantiemy autorom treści, z których te korzystają. Również w postaci tzw. zajawek i linków prowadzących do pełnej treści artykułów. W przypadku Google chodzi o usługę agregującą newsy z innych portali, która zdaniem francuzów również podlega pod nowe prawo. W związku z tym rok temu gigant wyszukiwarkowy dostał ultimatum. Albo dogada się z autorami, albo usunie ze swoich usług newsowych ich treści oraz linki do nich.

Google wybrało tę drugą opcję i rozpoczęło negocjacje, które zaowocowały wstępnym porozumieniem z francuską grupą zrzeszającą dziennikarzy. To jednak nie wystarczyło i konieczne okazało się podpisanie indywidualnych umów z największymi podmiotami, czego Google nie udało się dopiąć na czas. Stąd kara.

Francuski regulator ogłosił również, że w przyszłości Google będzie zmuszony do zakończenia negocjacji z wydawcami w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania wniosków o ustalenie tantiemy z tytułu wykorzystania ich utworów. W przeciwnym razie firma zostanie ukarana grzywną w wysokości do 900 000 euro (1,06 miliona dolarów) za każdy dzień zwłoki. Dotyczy to rzecz jasna jedynie tych wydawców, których treści pojawiały się w newsroomie od Google. Oczywiście taka interpretacja unijnego prawa nie spodobała się włodarzom firmy.

W tzw. międzyczasie gigant zapowiedział uruchomienie inicjatywy Google News Showcase, w ramach której na poprawę jakości oferowanych treści ma zostać przeznaczonych ponad 1 miliard dolarów. W praktyce oznacza to tyle, że Google będzie płacić twórcom za wartościowe treści tworzone na wyłączność. Miałyby one uzupełniać ofertę bazującą na treściach pochodzących z innych źródeł.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A teraz poczekajmy 5 lat (autor: GULIwer | data: 15/07/21 | godz.: 10:49)
    na to ile tak naprawdę google zapłaci po batalii sądowej

  2. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 15/07/21 | godz.: 15:20)
    No to chyba chca sobie fabryki intela zrekompensowac w jakims malym procencie :) Tylko musza uwazac aby im nagle systemy nie zaczely padac, OVH juz ukazalo braki w bezpieczenstwie i to nawet przeciw-pozarowym :)

    Nie wiem czy francuzi sa na tyle mocni aby udowadniac, ze rawo dziala w dwie strony... zazwyczaj jest pan i niewolnik. No ale przynajmniej protestuja i walcza o swoje a nie jak polaczki narzekaja i nadstawiaja dupska przy podatkach.


  3. @temat. (autor: Mariosti | data: 15/07/21 | godz.: 16:41)
    No ciekawe, bo to co tutaj robi Francja jest na 100% niezgodne z prawem Unii, bo nie ma absolutnie takiej możliwości aby takie wycinki były traktowane jako komercyjne użycie treści, szczególnie skoro są one de facto darmową reklamą/poszerzaniem zasięgu linkowanych serwisów. Dziwi mnie że google w ogóle zaczęło negocjacje bo nie ma absolutnie szansy aby Francuzi nie bredzili.

    A co do realnego prawodawstwa, przydałoby się uregulowanie kwestii opłat za wszelkie usługi w sieci, typu reklamy, hosting itp., gdzie aktualnie podatki płacone są przez największych graczy tylko w irlandii, a nie tam gdzie de facto wykonywana jest usługa (czyli chodzi o ten nieszczęsny podatek cyfrowy, ale wymaga on rewizji od zera i całkowitej jednomyślności UE, na co szansy nie ma bo Irlandia ma ogromne profity z tytułu legalnego grabienia należnych podatków z innych krajów za opłaty na rzecz google itp).


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.