Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 26 lipca 2021 
    

Wyniki wydajności mobilnego Alder Lake-P


Autor: Wedelek | źródło: Toms Hardware | 05:29
(8)
Tum_Apisak pochwalił się z nami odkryciem w bazie danych Geekbencha 5 i UserBenchmarka wyników wydajności dwóch chipów Intela z rodziny Alder Lake-P. Dedykowane laptopom jednostki nosiły oznaczenie HP 89C0 oraz HP 896D, co jednoznacznie wskazuje nam na to, kto jest autorem testów. W obu tych przypadkach testy przeprowadzono na Windowsie 10 i z wykorzystaniem pamięci DDR5. Jest to o tyle ważne, że w Windows 11 układy hybrydowe Chipzilli mają dostać przysłowiowego „kopa do wydajności”. W Geekbenchu 5 przetestowana została jednostka z 14 rdzeniami i 20 wątkami, która wg. oprogramowania miała 24MB pamięci cache i zegar od 945MHz do 4,25GHz.

Biorąc pod uwagę to, że mocniejsze rdzenie mają wsparcie dla HT, a słabsze nie łatwo wywnioskować, że mamy w tym przypadku do czynienia z modelem wyposażonym w sześć rdzeni Golden Cove i osiem Gracemontów. Dodam jeszcze, że platforma testowa składała się też z 16GB pamięci RAM typu GDDR5-4800MHz typu SO-DIMM. Przy takiej konfiguracji procesor uzyskał 1258pkt w teście jednowątkowym i 6831pkt w wielowątkowym.

Dla porównania Ryzen 7 5800H z ośmioma rdzeniami Zen 3 uzyskuje w tym samym teście około 1338/7063pkt, co oznacza, że ma o 6% mocy w testach jednowątkowych i o 3% w wielowątkowych.

Jeśli chodzi o UserBenchmarka, to wziął w nim udział procesor z 12 wątkami i pamięcią typu SO-DIMM GDDR5-4800MHz o pojemności 8GB. Najprawdopodobniej była to jednostka z czterema rdzeniami Golden Cove i czteroma Gracemontami. Komputer o takiej konfiguracji zdobył 160pkt w teście jednowątkowym i 773pkt w wielowątkowym. To by oznaczało, że w tym pierwszym jest o 20% szybszy od Ryzena 7 5800H (133pkt), a w drugim traci do niego 16% (układ AMD uzyskał tu 898pkt).

To by oznaczało, że jesienią czeka nas bardzo wyrównana walka pomiędzy Intelem a AMD.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: krzysiozboj | data: 26/07/21 | godz.: 08:24)
    Walka będzie wyrównana pewnie do czasu prezentacji ZEN4. Ale możemy się tylko cieszyć, cepy się rozwijają, przyśpieszają. Przyjdzie czas, gdy nieco potanieją.

  2. @1 w sumie nie wiem, czy się cieszyć, czy nie (autor: ziemowit | data: 26/07/21 | godz.: 13:17)
    technologicznie sprzęt się dużo szybciej starzeje, a ceny/dostępność nie zachęcają do wymiany

    a taki był błogi spokój w czasach core 2000-7000 ;)


  3. @ziemowit (autor: Marek1981 | data: 26/07/21 | godz.: 14:20)
    tak tak, ceny to inna pochodna (covid i przerwy w dostawach + homeoffice + nauka zdalna + koparki).

  4. @2. (autor: pwil2 | data: 26/07/21 | godz.: 17:05)
    Dzięki postępowi nie trzeba się dziś zastanawiać, czy nasz procesor uciągnie sprawnie kompresję do MP3 w czasie rzeczywistym i nikt się nie przejmuje, zostawiając otwarty komunikator w tle.

  5. c.d. (autor: pwil2 | data: 26/07/21 | godz.: 17:07)
    Kiedyś przy wypalaniu płyty CDRW lepiej było zostawić kompa w spokoju, bo mogła płyta się nie wypalić.

  6. @2. (autor: krzysiozboj | data: 26/07/21 | godz.: 21:44)
    Komputery są teraz tanie, naprawdę tanie. Kiedyś pięcioletni komp był złomem, a nowy (dobry) kosztował kilka pensji. Ale tak, czasy core gen2-gen7, to czasy błogiego spokoju :) Dwójka dzieciaków siedzi na gen3 i to dalej daje rady, choć nowinki już pokazują sporą przewagę.

  7. Napędy optyczne i płyty (autor: Majster | data: 27/07/21 | godz.: 18:30)
    Co do używania nagrywarek DVD lub BR... tak tak, najlepiej obciążyć po całości cały procesor, swoje dyski twarde lub SSD, a dzięki temu nasz system będzie zdychał. Potem, jak nic na świecie, włożyć płytę do napędu i zacząć ją wypalać, a na pewno "wszystko się uda" i będzie "git-majonez". Jakość zapisu będzie taka, że wystarczy na kilkanaście tygodni. Następnie, będziemy chcieli ją odczytać u innej osoby i nagle się okaże, że d... zbita.

    Dlaczego piszę w takim drwiącym tonie? Bo wkurza mnie zwykłe bagatelizowanie dobrej, poczciwej ostrożności. I denerwuje zapewnienie odpowiednich warunków do nagrywania CD-R, DVD-R lub BD-R. Dawniej wielu moich znajomych robiło właśnie w ten sposób. Gdy jednego razu zaproponowałem, żeby ktoś inny wyłączył system, uruchomił go po kilku minutach i bez żadnego obciążenia wypalił kilka płyt, to nastąpiła "obraza majestatu". Koleś po studiach, po informatyce, a jednak tego nie zrobił i ja (wiele, wiele razy) chodziłem niepotrzebnie po ludziach i prosiłem o wypalenie plików. Właśnie tak było gdy człowiek miał do czynienia z "wielce wykształconymi osobnikami", którzy nawet podstawowych zaleceń nie rozumieli.

    Czego uczyli na tych pseudo-studiach? Sam nie wiem... chyba tylko głupoty (tylko i wyłącznie), bo gdyby uczyli czegoś wartościowego to by był zdecydowanie lepszy skutek. Jak to się mówi: nie pomogą fakultety gdy we łbie sieczka i inne bzdety.


  8. @7. (autor: Mariosti | data: 28/07/21 | godz.: 13:14)
    No to powiem ci że na 100% na informatyce nie uczy się o "wypalaniu płytek".
    Coś takiego może być wspomniane przy robieniu "technika informatyki", a to zupełnie co innego.

    Co do tematu wypalania płyt, to główny problem polega tutaj na tym iż nagrywarki, BR też, mają żałośnie małe bufory danych, przez co są mega wrażliwe (wciąż) na wszelkie przerwy w strumieniu danych z komputera. A że operacje i/o dyskowe wymagają przerwań, to niestety, ale nawet super dobry komputer też może z tego powodu źle wypalić płytkę.

    Doświadczona osoba natomiast powiedziałaby że należy nadać priorytet czasu rzeczywistego dla procesu oprogramowania nagrywającego płytę i wtedy generalnie już nie ma żadnego problemu.
    Oczywiście szkoda że po prostu nie ma w nagrywarkach np 1gb ddr bufora danych skoro to byłoby tylko parę centów dla producenta, a spowodowałoby praktycznie 100% pewność maksymalnej jakości wypalonych płyt.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.