Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Wtorek 27 lipca 2021 
    

Intel produkuje więcej 10nm wafli krzemowych niż 14nm


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 13:30
Intel opracowując 14nm proces litograficzny raczej nie spodziewał się, że będzie on używany tak długo. Zapowiadany początkowo na przełom 2016 i 2017 roku kolejny proces litograficzny - 10nm, zaliczył serię poważnych problemów, skutkujących dużymi opóźnieniami premier wykonanych w nim procesorów. Pierwsze szerzej dostępne 10nm procesory Intela trafiły do sprzedaży dopiero w 3. kwartale 2019 roku w postaci procesorów mobilnych Intel Ice Lake-U. Na tamtym etapie niedoskonałości 10nm procesu powodowały, że liczba niesprawnych układów krzemowych była wysoka, a częstotliwości taktowania sprawnych procesorów były niskie.

W efekcie 10nm litografię zdecydowano się zaprojektować na nowo - tak powstał proces litograficzny 10nm SuperFin, odznaczający się wyższymi częstotliwościami produkowanych w nim procesorów i większym uzyskiem, czyli liczbą sprawnych chipów. Procesory w litografii 10nm SuperFin są produkowane od 2. połowy 2020 roku w postaci mobilnych CPU Tiger Lake-U.

Teraz Intel przekazał informację, którą prawdopodobnie wolałby podzielić się ze światem już dawno temu - lipiec tego roku to pierwszy miesiąc, w którym fabryki Intela wyprodukowały więcej wafli z 10nm procesorami, niż wafli z 14nm procesorami.

Wzrost wykorzystania 10nm litografii wiąże się zapewne z wycofaniem z produkcji 14nm procesorów dla komputerów przenośnych i jednoczesnym startem produkcji nadchodzących mobilnych i desktopowych procesorów Core 12. generacji, czyli Alder Lake-S.

W efekcie 14nm linie produkcyjne wykorzystują obecnie tylko desktopowe procesory Comet Lake-S i Rocket Lake-S oraz część serwerowych Xeonów, a pozostałe CPU są wytwarzane w litografii 10nm.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.