Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 3 sierpnia 2021 
    

Windows 365 już dostępny, cena wynosi od ~100 zł miesięcznie


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 11:28
(12)
Microsoft dodał do swojej oferty Windows 365, czyli usługę strumieniowania dla firm w ramach której użytkownicy biznesowi mogą korzystać z instancji Windowsa zainstalowanej na zewnętrznym serwerze. Ta jest utrzymywana przez cały okres opłacania abonamentu i dostępna praktycznie w dowolnym czasie z dowolnego urządzenia. Wymagane jest tylko szybkie i stabilne połączenie z Internetem. W ramach subskrypcji Microsoft zapewnia też aktualizacje i kopie bezpieczeństwa oraz niezbędną ochronę przed zagrożeniami i atakami. Firma właśnie podała ceny za dostęp do systemu Windows 365.

Przypomnijmy, że Windows 365 jest dostępny w 12 konfiguracjach różniących się wydajnością maszyny wirtualnej, na której jest zainstalowany. Najtańszy pakiet, obejmujący Windows na maszynie wirtualnej z 1 rdzeniem CPU, 2 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci na dane to koszt 24 USD miesięcznie. Z kolei za Windows na maszynie wirtualnej z 8 rdzeniami CPU, 32 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci na dane należy zapłacić 162 USD miesięcznie.

Wydaje się, że ceny nie należą zatem do niskich - kilkumiesięczny abonament najtańszej opcji oraz jednomiesięczny abonament najdroższej opcji to koszt zbliżony do nabycia wieczystej licencji Windows 10 Pro. Na koszty należy jednak spojrzeć całościowo - na utrzymanie komputerów w firmie składa się dużo więcej składników, niż tylko cena nabycia licencji na system operacyjny. Konieczne są także okresowe wymiany sprzętu komputerowego oraz utrzymanie personelu w dziale IT. Czy oferta Windows 365 jest konkurencyjna cenowo, to zadanie do analizy dla właścicieli lub prezesów firm.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Super... (autor: Kenjiro | data: 3/08/21 | godz.: 13:08)
    Drogo... ;-)

  2. Skąpiec.pl (autor: ekspert_IT | data: 3/08/21 | godz.: 13:10)
    Win 10 enterprise 350zł/rok.
    Zatem kto im kupi Windowsa za 100zł/ mies?


  3. @01, 02 (autor: lcf | data: 3/08/21 | godz.: 13:25)
    Tylko to nie jest sama licencja Windows, tylko wynajem VM z Windows - trochę inna rzecz.

    Inna sprawa, że konfiguracja typu 1 CPU i 2 GB RAMu to nawet do przeglądania WWW za bardzo nie wystarczy. A te pozostałe bardziej używalne opcje to już się faktycznie zaczynają robić drogie - po roku używania byśmy komputer o podobnej specyfikacji spłacili, razem z Windows (12 x $162 = $1944 ~= 7500 PLN).


  4. Mając Samsunga DEX i taki abonament, (autor: Qjanusz | data: 3/08/21 | godz.: 14:24)
    W zasadzie można wszystko

  5. Nooo OK (autor: APC-74 | data: 3/08/21 | godz.: 15:54)
    "na utrzymanie komputerów w firmie składa się dużo więcej składników, niż tylko cena nabycia licencji na system operacyjny. Konieczne są także okresowe wymiany sprzętu komputerowego oraz utrzymanie personelu w dziale IT"

    Wydaje mi się, że opłacanie licencji Win365 nie sprawi, że sprzętu w firmie magicznie nie trzeba będzie serwisować/wymieniać - na czymś tego Windowsa trzeba będzie przecież obsługiwać. Do tego dochodzi obsługa i serwis peryferiów (choćby drukarek, skanerów kodów kreskowych itd.). Jakoś nie przekonuje mnie ten Win365.


  6. @5 dokładnie (autor: Carat | data: 3/08/21 | godz.: 19:15)
    a znając życie to do obsługi Windowsa 365 będzie używany PC z innym Windowsem :P Chyba, że ktoś będzie stawiał jakieś złomki funkcjonujące pod Linuxem byleby miały dostęp do netu i pełniły rolę terminali, bo jakoś nie wyobrażam sobie normalnej pracy tylko na tablecie, czy smartfonie.

    Z drugiej strony o jakiej wymianie sprzętu mówimy, przecież do prac biurowych nada się i3 II generacji, byleby w kompie był SSD i jest to całkiem przyjemna maszynka do obsługi Worda, poczty e-mail itp. Wymiana zestawu raz na dobre kilka lat to chyba standard, a nie tragedia dla firmy.

    Z kolei czym innym jest wymiana sprzętu wymuszona programowo jak np. obsługa minimum Intela 8 generacji przez Windows 11. Ale praktyka pokaże czy i jak na tym będą śmigały starsze generacje, gdy skończy się wsparcie dla Windowsa 10 w roku 2025.

    Nie ma innej opcji ale M$ będzie musiał zastosować system promocji i rabatów i pewnie stąd te wysokie ceny by potem było z czego opuszczać i dawać klientowi poczucie, że skorzystał z okazji ;-)


  7. @6. (autor: Kenjiro | data: 3/08/21 | godz.: 20:36)
    Obstawiam, że ostatnim akapitem strzeliłeś w 10. Nic nie wygląda lepiej na ofercie jak 80% upustu ;-).

  8. @6. (autor: pwil2 | data: 3/08/21 | godz.: 23:00)
    Podstawowa opcja brzmi jak bazowe auto z cennika, w którym nie ma często nawet klimy, a silnik to bazowe 1.0 w SUVie.

    Rabaty oczywiście będą. Z tym, że MS po prostu podchodzi do tego ostrożnie, bo jakby dali to samo za 1/4 ceny, to by nie nadążali stawiać data center, a klienci by czekali i narzekali.

    Klienci na pewno się znajdą. Na początek przy tych cenach dotrą do 1% potencjalnych klientów, przetestują (na początek będzie potrzeba więcej wsparcia), a z czasem będą stopniowo zjeżdżać z cenami.


  9. pwil2 (autor: Markizy | data: 4/08/21 | godz.: 06:30)
    tylko kto jest grupą docelową dla tego rozwiązania jak najtańsza opcja ma 1 rdzeń i 2GB? Dla 8 i 32GB pewnie jeszcze będzie zastosowanie. Tylko że po roku opłacania abonamentu mamy zwykły komputer o takich samych parametrach bądź lepszych.

    I też pamiętajmy o problemach z wykorzystaniem peryferiów takich jak programatory, sterowniki dedykowane, drukarki, skanery itp.


  10. Wydaje mi się (autor: Wedelek | data: 4/08/21 | godz.: 08:41)
    Że trochę źle postrzegacie klienta docelowego. Moim zdaniem to jest produkt pomyślany o pracownikach pracujących zdalnie lub hybrydowo, a nie o pracownikach stacjonarnych. Chmurowych Windows rozwiązuje wiele potencjalnych problemów przy takich scenariuszach.

  11. @10. (autor: Mariosti | data: 4/08/21 | godz.: 11:49)
    Niby tak, ale do takich zastosowań, jeśli masz choćby kilku pracowników, lepiej po prostu postawić serwer rdp z vpn'em w biurze i kupić do niego support, a w skrajnym wypadku, można nawet każdemu pc'towi w biurze zainstalować vpn'a i udostępnić zdalne bezpieczne łącznie się do niego, tak aby generować zero dodatkowego kosztu w opcji pracy zdalnej.

    Wiadomo, chmura ma swoje zalety, wysokiego poziomu SLA, ale jest też wycenione adekwatnie.

    Zresztą zależnie od wykonywanej pracy, sporo rzeczy można robić no w office 365/google docs zdalnie bez dostępu do konkretnego desktopu i z łatwą kooperacją.


  12. @11. (autor: pwil2 | data: 11/08/21 | godz.: 14:02)
    W krajach pierwszego świata ten support za darmo nie będzie. A ludzie pracując zdalnie nie potrzebują firmowego sprzętu, mając swój. A w domach przeróżne graty od macbooków, przez tablety po mocniejsze desktopy. Dane są przechowywane na firmowej wirtualnej maszynie, a nie na niezaszyfrowanych dyskach, gdzie popadnie.

    1C 2GB RAMu to dla takiej osoby, która odbiera telefony i wypełnia formularze w aplikacji.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.