Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 19 sierpnia 2021 
    

Szef Nvidia: braki układów scalonych potrwają przez cały 2022 rok


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:17
(13)
Szef Nvidia – Jensen Huang, podczas konferencji prasowej podsumowującej ostatnie wyniki finansowe Nvidia stwierdził, że trwające obecnie problemy z dostępnością układów scalonych będą mieć miejsce jeszcze co najmniej do końca 2022 roku. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko radykalnie zwiększone zapotrzebowanie na wszelkiej maści chipy, ale również zachwiany łańcuch dostaw. W związku z pandemią SARS-CoV-2 wydobycie i transport surowców są znacząco utrudnione. Podobnie jak produkcja i późniejsze dostarczenie gotowych produktów do klientów.

Zdaniem Huanga na nadrobienie już istniejących opóźnień potrzeba co najmniej kilkanaście miesięcy, a biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie wciąż rośnie obecna sytuacja z brakami układów scalonych na rynku potrwa jeszcze dłużej.
Jak dodał, w zależności od rozwoju sytuacji niewystarczające dostawy chipów GPU mogą dotknąć też przyszlą generację kart GeForce.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. to szef (autor: hokr | data: 19/08/21 | godz.: 13:13)
    Nvidii czy Intela? ;)

  2. czyli wysokich cen ciąg dalszy (autor: Mario2k | data: 19/08/21 | godz.: 13:21)
    Będą nas doić aż ekonomiści na G7+ obwieszczą że zostało nam oszczędności na waciki i tanie skarpetki.

  3. @01 (autor: Saturn64 | data: 19/08/21 | godz.: 13:46)
    To jest szef wszystkich szefów - prawdziwe nazwisko to Krzysztof Jerzyna ze Szczecina

  4. co za czasy (autor: sew123 | data: 19/08/21 | godz.: 15:39)
    masakra.. Oby nasze kompy nie miały awarii

  5. @news (autor: lcf | data: 19/08/21 | godz.: 18:12)
    Z CEO na ludzki: wolimy sprzedawać drogo, niż tanio - bo widzimy, że i tak kupujecie, bez względu na cenę. A jak chcecie sobie to jakość zracjonalizować - może być COVID?

    Monopol pełną gębą - mają ponad 75% rynku GPU wśród graczy PC, więc robią co chcą:
    https://store.steampowered.com/hwsurvey/

    Póki klienci będą takie ceny akceptować, to sytuacja się nie zmieni.


  6. lcf (autor: Markizy | data: 20/08/21 | godz.: 07:28)
    jak widzisz zmowę cenową i masz dowody to zgłoś to do odpowiednich instytucji, potrafili dowalić kary producentom pamięci ram to i z gpu nie będą mieli problemów.

  7. @lcf (autor: henrix343 | data: 20/08/21 | godz.: 11:38)
    dokladnie.

    @Markizy odpowiednie instutucje to dbaja abys placicl haracz aby te monopole byly nadal monopolami. Jak ktos tego nie rozumie, to zostaje tylko baran w sciane.


  8. @06 (autor: lcf | data: 20/08/21 | godz.: 13:41)
    Zgłosiłem nadużywanie dominującej pozycji na rynku - w PL, EU i US - bo to globalna firma i doją klientów na całym świecie. Tylko pewnie zanim coś konkretnego te urzędy ustalą i zrobią (o ile w ogóle), to potrwa. Ale niech chociaż zaczną się im bliżej przyglądać - może chociaż jeden uczciwy i chcący dobrze wykonywać swoją robotę urzędnik gdzieś się w końcu trafi i to ruszy.


  9. lcf henrix343 (autor: Markizy | data: 20/08/21 | godz.: 20:25)
    na wasze nieszczęście obecnie brakuje wszelkiej maści układów scalonych. Niektóre układy datę dostępności mają dopiero na 2022 rok i taka data była już podana na wiosnę.

    Niestety nałożyło się wiele premierem w jednym czasie, do tego wstrzymanie produkcji w części fabryk przez wirusa i zakłócenia w dostawach, bum na krypto waluty swoje wyciągał a i też nagle w tym samym czasie popyt wzrósł u zwykłych ludzi (nawet sprzęt z polizigowy ciężko było dostać).

    Ale jak widać eksperci twojepc wiedzą lepiej dlaczego układów brakuje i że na pewno moce produkcyjne fabryk są z gumy.


  10. @Markizy (autor: henrix343 | data: 20/08/21 | godz.: 21:11)
    Popyt sie zwiekszy przez plandemie, w koncu zamkneli wszystko to co ludzie mieli robic? Jak wyszla ta cala plandemia to kazdy widzi, a z kogo zrobiono pajaca po 2 dawkach to tez widac.

    Braki sa sztuczne bo firmy te chca dotacji i obnizenia podatkow prezz panstwa, aby mogly zbudowac wiecej fabryk - czyli zwiekszyc monopol i poobcinac pensje - tanszy pracownik.

    NIe wiem czego ty nie rozumiesz. Pokaz mi firme ktora zaczela produkowac wlasna (nawet slabe) procesory. Albo pokaz mi cokolwiek OS w tym temacie.

    To jest jawna sciema. Zobacz ile sprzetu nie mozesz upgradowac "bo nie". Plac i placz i mamy Cie w dupie bo nie mozesz absolutnie nic.

    Placz bylby jak by sie ludzie zmowili i brali cepy/grafy tylko od jednje firmy w dodatku znajmniejszym udzialem USA. To by dopiero bylo. Wtedy by pokazali ludziom, co moga a co nie. Pomarzyc o oslidarnosci mozna.


  11. @10 (autor: KamieniKupa | data: 22/08/21 | godz.: 00:18)
    Tak, tak, a wszystko to wina zatruciem DHMO, dodawanym do szczepionek, trucizny dla wiezniow i przetworzonego jedzenia

  12. henrix343 (autor: Markizy | data: 22/08/21 | godz.: 10:01)
    Nie wiem jakie są reguły dotacji w chinach gdzie powstaje większość elektroniki, ale Tajwan chyba nie dał żadnych a tam postają obecnie najbardziej zaawansowane układy scalone. I nie mierz zagranicznych firm polską miarą, każde chce jak najwięcej ale to wiele zależy od sposobu funkcjonowania urzędów skarbowych i ich siły i ich urzędów pracy lub odpowiedników. Ale w krajach gdzie brakuje siły roboczej nie wiele mogą sobie pozwolić na cięcia wśród pracowników (polska to przykład jak prowadzić źle gospodarkę).

    Braki nie są sztuczne tylko firmy wyliczyły na 3 kwartał 2020 wszystkiego na styk że będzie i się przeliczyli przez Covid i przez bom na kryptowaluty i inne pomniejsze czynniki. Żadna firma nie lubi mieć pełnych magazynów sprzętu który może się nie sprzedać.

    Ja piszę o brakach już produkowanych produktów które były dostępne a teraz ich nie ma, a ty piszesz o firmie które rozpoczął produkcje własnych układów.
    Ale masz nowy układ nawet słaby i dostepny tylko dla chin.
    https://www.computerworld.pl/...-Ryzen,430017.html
    mikrokontrolery też dostają nowe układy, ale stare też trudno dostać ze względu na ich szerokie wykorzystanie.

    Ściemniają ludzie którzy nie mają nic wspólnego z logistyką i zamawianiem. Dziś nawet do małego projektu i małe ilość trudno skompletować odpowiednią ilość układów a co dopiero dla produkcji wieloseryjnej. Gdzie kolejki są oczekujących.

    @KamieniKupa
    i tych chipów w szczepionkach od Bill Gatsa, w końcu coś musi zajmować całe te fabryki :P



  13. @12. (autor: Mariosti | data: 23/08/21 | godz.: 11:40)
    TSMC, podobnie jak Samsung, LG, Apple i wiele innych wielkich firm technologicznych urosło do wielkich rozmiarów tylko i wyłącznie dzięki subsydiom/grantom państwowym.

    Sporo racji przy tym ma też henrix, wspominając o lobbowaniu przez wielkich kolejnych dofinansowań rządowych, tylko po to aby bez ryzyka mogli rozbudowywać swoje moce produkcyjne i tworzyć coraz silniejsze oligopole.

    Tak działa "wolny rynek" i "komercyjne przedsiębiorstwa" w nowoczesnym modelu gigantów sukcesu.

    Profesorowie ekonomii idą w zaparte że to nie tak, ale prawda jest taka że produkcja układów scalonych, samochodów, systemów operacyjnych itd. mają tak gigantyczny próg wejścia że zwyczajnie wolny rynek w ich przypadku nie działa i nawet jak tacy wielcy producenci zaczynają windować ceny (np gpu), pogarszać jakość itd, to i tak nie ma mechanizmów rynkowych które pozwalałyby na wykorzystanie tego i powstanie nowej konkurencyjnej firmy która sprzedawałaby taniej, z marżą np 20% a nie 65% (jak nvidia).

    Zresztą widać ile lat i miliardów dolarów dofinansowań rządowych i przede wszystkim miliardów dolarów wpompowanych przez akcjonariuszy Tesli (na podstawie super marketingu i bardzo daleko idących obietnic), było koniecznych do tego aby najbardziej popularny producent aut EV na świecie ledwo osiągnął poziom produkcji średniego producenta aut spalinowych (a to wciąż ułamek produkcji dużych producentów).

    Prywatnie żadna firma by tego nie zrobiła, ani nie sfinansowała samodzielnie, bo po prostu próg wejścia na rynek masowy produkcji aut jest kosmicznie wielki.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.