Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 20 sierpnia 2021 
    

Intel Arc: szczegóły budowy rdzeni GPU nowych kart graficznych


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 12:34
(1)
Kolejna z prezentacji Intela podczas konferencji Architecture Day 2021 dotyczyła budowy rdzeni GPU nadchodzących kart graficznych Intel Arc przeznaczonych dla graczy. Nowe rdzenie GPU o nazwie Alchemist są już wytwarzane przez TSMC w 6nm litografii, i wraz z pamięciami GDDR6 będą montowane w katach Intel Arc, których dostępność sklepową określono na 1. kwartał 2022 roku. Największy z przygotowanych rdzeni Alchemist składa się z 8 bloków tzw. Render Slice. Każdy taki blok zawiera po 4 jednostki Xe Core, cztery jednostki sprzętowej akceleracji RayTracingu, oraz rasteryzator i jednostkę specjalizowaną w przetwarzaniu geometrii.

W sumie cały układ dysponuje więc 32 jednostkami Xe Core. Każda z nich zawiera 16 jednostek wektorowych (odpowiednik jednostek EU z IGP) oraz dodatkowo 16 jednostek macierzowych (odpowiednik rdzeni Tensor z GPU Nvidia).

Intel poczynił też dużo optymalizacji na poziomie logiki, obwodów i zarządzania energią, uzyskują o 50 procent wyższy wskaźnik wydajności na wat, niż w swoich dotychczasowych zintegrowanych IGP opartych o architekturę Xe.

Sumarycznie, chip Alchemist w największej z przygorowanych wersji zawiera sumarycznie 512 jednostek wektorowych (w sumie 8 x 512 = 4096 tzw. procesorów strumieniowych), 512 jednostek typu Matrix (odpowiednik Tensor), nieokreśloną liczbę jednostek mapowania tekstur (TMU), pamięć L2 o nieokreślonej pojemności, i 32 jednostki obsługujące Ray Tracing. Całość komunikuje się z pamięcią GDDR6 poprzez 256-bitową magistralę. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @Zbyszek (autor: Saturn64 | data: 20/08/21 | godz.: 16:18)
    Gdzie można kupić te karty?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.