Ponte Vecchio ponad 2-krotnie szybsze niż Nvidia A100 i Radeon MI100
Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 17:42
(5)
W trakcie swojej konferencji Architecture Day Intel podzielił się z nami szczegółowymi informacjami na temat nadchodzących akceleratorów typu GPU przeznaczonych do zastosowań obliczeniowych i serwerowych. Mowa o opracowywanych od dłuższego czasu przez Raja Koduri i jego zespół kartach Xe HPC o nazwie kodowej Ponte Vecchio. Ich sercem jest grupa aż 47 różnych chipów krzemowych umieszczona pod jedną osłoną termiczną. Dwa główne układy krzemowe mają budowę modułową i warstwową - ich poszczególne elementy są produkowane przez TSMC lub Intela i łączone w całość techniką Foveros.
Każdy z tych rdzeni ma dostęp do sąsiadujących z nim 4 stosów pamięci HBM2E, oraz jednego rdzenia X-link, zapewniającego połączenie z innymi egzemplarzami tych kart magistralą o przepustowości ponad 2 TB/s i topologii pełnej siatki (Full Mesh - każdy Ponte Vecchio łączy się z innym bezpośrednio).
Intel podał, że aktualnie testowana w laboratoriach wersja przedprodukcyjna (A0) Ponte Vecchio uzyskuje wydajność ponad 45 Teraflopów w trybie FP32. To ponad dwukrotnie więcej niż Nvidia Ampere A100 (19,5 TFlops FP32) i Radeon Instinct MI100 (22,3 TFlops FP32).
Podano też, że Ponte Vecchio będzie dostępny w sprzedaży w 1. połowie 2022 roku.
K O M E N T A R Z E
Przecież tutaj nie ma co się dziwić, że na papierze będzie szybsze. (autor: Mario1978 | data: 23/08/21 | godz.: 22:01) Oczywiście w rzeczywistości też powinno być bo TSMC i ich najbardziej dopracowane N7 przemianowane na N6 swoje zrobi.
Bierzemy udział w wyścigu technologii gdzie odpowiednia litografia tylko przyczynia się do lepszych osiągów. To jest tak jakbym napisał, że Zen 4 w N5P będzie papierowo wymiatał a w rzeczywistości może być równie, która skonfrontuje się z układami Intela wykonanymi w najbardziej dopracowanej litografii przez nich, która początkowo miała się nazywać 10nm+++ ale teraz to będzie "Intel 7". Dziwne, że Intel reklamuje to jak 7nm TSMC jak już dawno były informacje o korzystania z N6.
pytanie jak z efektywnością na Wat? (autor: ziemowit | data: 24/08/21 | godz.: 10:38) być może ma te 45 TFlops FP32, ale zapotrzebowanie na prąd 2x większa (?)
@up (autor: Saturn64 | data: 24/08/21 | godz.: 12:35) O tym samym pomyślałem. Po za tym równolegle do pojawienia się rozwiązania Niebieskich wejdą nowe AMD MI200 i adekwatne Nvidii. Są to układy które skalują się liniowo i wszystko rozbija się w zasadzie o cenę i pobór prądu.
44$ (autor: Gakudini | data: 24/08/21 | godz.: 15:01) Wiele rozbija się również o narzędzia/biblioteki, żeby ten hardware w centrum obliczeniowym wykorzystać. I tu może być największy problem. Zanim ten produkt osiągnie dorosłość musi minąć kilka lat. Nvidia wygrywa na tym polu wcale nie wydajnością sprzętu tylko właśnie softem.
@04 (autor: lcf | data: 24/08/21 | godz.: 16:02) To fakt - nawet durny hashcat ze sterownikami OpenCL od Intela nie bardzo chciał działać. Jak Intel chce być traktowany poważnie jako dostawca GPU do obliczeń, to powinien zacząć od dostarczenia wysokiej jakości i stabilnych sterowników OpenCL do swojego sprzętu.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.