Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 23 sierpnia 2021 
    

Ponte Vecchio ponad 2-krotnie szybsze niż Nvidia A100 i Radeon MI100


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 17:42
(5)
W trakcie swojej konferencji Architecture Day Intel podzielił się z nami szczegółowymi informacjami na temat nadchodzących akceleratorów typu GPU przeznaczonych do zastosowań obliczeniowych i serwerowych. Mowa o opracowywanych od dłuższego czasu przez Raja Koduri i jego zespół kartach Xe HPC o nazwie kodowej Ponte Vecchio. Ich sercem jest grupa aż 47 różnych chipów krzemowych umieszczona pod jedną osłoną termiczną. Dwa główne układy krzemowe mają budowę modułową i warstwową - ich poszczególne elementy są produkowane przez TSMC lub Intela i łączone w całość techniką Foveros.

Każdy z tych rdzeni ma dostęp do sąsiadujących z nim 4 stosów pamięci HBM2E, oraz jednego rdzenia X-link, zapewniającego połączenie z innymi egzemplarzami tych kart magistralą o przepustowości ponad 2 TB/s i topologii pełnej siatki (Full Mesh - każdy Ponte Vecchio łączy się z innym bezpośrednio).

Intel podał, że aktualnie testowana w laboratoriach wersja przedprodukcyjna (A0) Ponte Vecchio uzyskuje wydajność ponad 45 Teraflopów w trybie FP32. To ponad dwukrotnie więcej niż Nvidia Ampere A100 (19,5 TFlops FP32) i Radeon Instinct MI100 (22,3 TFlops FP32).

Podano też, że Ponte Vecchio będzie dostępny w sprzedaży w 1. połowie 2022 roku. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Przecież tutaj nie ma co się dziwić, że na papierze będzie szybsze. (autor: Mario1978 | data: 23/08/21 | godz.: 22:01)
  Oczywiście w rzeczywistości też powinno być bo TSMC i ich najbardziej dopracowane N7 przemianowane na N6 swoje zrobi.
  Bierzemy udział w wyścigu technologii gdzie odpowiednia litografia tylko przyczynia się do lepszych osiągów. To jest tak jakbym napisał, że Zen 4 w N5P będzie papierowo wymiatał a w rzeczywistości może być równie, która skonfrontuje się z układami Intela wykonanymi w najbardziej dopracowanej litografii przez nich, która początkowo miała się nazywać 10nm+++ ale teraz to będzie "Intel 7". Dziwne, że Intel reklamuje to jak 7nm TSMC jak już dawno były informacje o korzystania z N6.


 2. pytanie jak z efektywnością na Wat? (autor: ziemowit | data: 24/08/21 | godz.: 10:38)
  być może ma te 45 TFlops FP32, ale zapotrzebowanie na prąd 2x większa (?)

 3. @up (autor: Saturn64 | data: 24/08/21 | godz.: 12:35)
  O tym samym pomyślałem. Po za tym równolegle do pojawienia się rozwiązania Niebieskich wejdą nowe AMD MI200 i adekwatne Nvidii. Są to układy które skalują się liniowo i wszystko rozbija się w zasadzie o cenę i pobór prądu.

 4. 44$ (autor: Gakudini | data: 24/08/21 | godz.: 15:01)
  Wiele rozbija się również o narzędzia/biblioteki, żeby ten hardware w centrum obliczeniowym wykorzystać. I tu może być największy problem. Zanim ten produkt osiągnie dorosłość musi minąć kilka lat. Nvidia wygrywa na tym polu wcale nie wydajnością sprzętu tylko właśnie softem.

 5. @04 (autor: lcf | data: 24/08/21 | godz.: 16:02)
  To fakt - nawet durny hashcat ze sterownikami OpenCL od Intela nie bardzo chciał działać. Jak Intel chce być traktowany poważnie jako dostawca GPU do obliczeń, to powinien zacząć od dostarczenia wysokiej jakości i stabilnych sterowników OpenCL do swojego sprzętu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.