Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 2 września 2021 
    

Procesory Intel Alder Lake wydzielają dużo ciepła i pobierają dużo prądu


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 06:15
(8)
W sieci pojawiają się kolejne informacje na temat dużej prądożernosci i wysokiej temperatury pracy procesorów Intel Alder Lake, czyli nadchodzących modeli Core 12. generacji. Najnowsze z nich pochodzą z niebylejakiego źródła. Jeden z managerów firmy Lenovo posiada już procesor Alder Lake jaki otrzymał od Intela do testów. W serwisie społecznościowym Weibo, gdzie prowadzi konto pod nickiem WolStame, zamieścił on wpis ze swoimi przemyśleniami na temat tych CPU. Jak informuje, nowe procesory potrzebują bardzo dużo energii i wydzielają bardzo dużo ciepła.

Porównał on ich pojawienie się do premiery karty GeForce RTX 3090, która ma wskaźnik TDP 350W - o 100W wyższy niż poprzednik czyli GeForce RTX 2080 Ti.

Dodał, że Alder Lake (prawdopodobnie miał na myśli flagowy Core i9-12900K) również potrzebuje do pracy energii w ilościach zbliżonych do takich, jakie pochłania GeForce RTX 3090. Widać to także po temperaturach procesora, które na bardzo dobrym i wydajnym systemie chłodzenia osiągają prawie 90 stopni Celsjusza.

Przypomnijmy, że wartość TDP PL2 (Power Limit 2) dla procesorów Alder Lake w wersji K wynosi 241W. Intel dodał jednak w tych CPU nowy limit - PL4, który ustawiony jest na 359W. To limit poboru energii jaki procesor może osiągać w bardzo krótkim czasie, poniżej 100 milisekund. Sęk w tym, że takie okresy być może mogą następować dość często po sobie.

O ile dotychczasowe 10 i 11 generacje Core były limitowane wskaźnikiem PL2 250W i faktycznie ich pobór energii nie przekraczał tej wartości, przyszłe Core 12. generacji w wersjach "K" według specyfikacji mogą przekraczać wartość PL2 241W, zatrzymując się dopiero na limicie PL4 o wartości 359W. O tym na ile często będą to robić, dowiemy się z premierowych testów i recenzji, aczkolwiek słowa pracownika Lenovo nie są zbyt optymistyczne w tej kwestii.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A mówili, że Buldek był prądożerny (autor: ekspert_IT | data: 1/09/21 | godz.: 12:40)
    Jeszcze będziecie go wspominać z sentymentem jak zaserwują wam pl4 w procesach ;)

  2. uff, (autor: ziemowit | data: 1/09/21 | godz.: 13:20)
    dobrze, że w standardowym gniazdku nie powinno się podłączać urządzeń powyżej 2300W. Za 5 lat zasilacz do komputera 2000W to chyba będzie norma.
    Widzę, że w tym kierunku zmierzamy...


  3. @2. (autor: krzysiozboj | data: 1/09/21 | godz.: 13:40)
    Niekoniecznie, Intel nie jest jedynym producentem cepów ;)

  4. @3. (autor: Mariosti | data: 1/09/21 | godz.: 14:16)
    Wiesz co, jak dojdzie (a niechybnie właśnie dochodzi), do spłaszczenia procesów produkcji chipów w sensie wzrostu ich wydajności, gęstości i energooszczędności, w połączeniu ze ścianą taktowania, droga szalonego TDP per gigantyczny, ultra szeroki core, to jedyna możliwość dalszego znacznego zwiększania wydajności jednowątkowej i zarazem, ogromne TDP całego cpu wynika wtedy z konieczności stosowania wielu rdzeni dla zapewnienia dobrej wydajności wielowątkowej.


    Ewidentnie jest to problem i amd i intela, bo o ile intel otwarcie skorzysta z tego "big little" w 12 generacji, to AMD też ponoć zapowiada że przy Zen5 będzie korzystać z analogicznej architektury, mimo iż prawdopodobnie wciąż będą do przodu z procesem dzięki tsmc.

    Myślę że Solorz i Sołowow dobrze kombinują z małymi modułowymi reaktorami jądrowymi bo się pewnie wkrótce przydadzą w każdym mieście jeśli komputery będą szły tą drogą ;]

    Z drugiej strony ciekawe jest też czy Apple będzie w stanie jeszcze coś wycisnąć z idei M1 bez ogromnego wzrostu TDP, bo mimo iż robi wrażenie, to AMD i Intel dalej idą do przodu i cały czas nie ograniczają ramu w systemie jak rozwiązanie Apple.


  5. @4. (autor: krzysiozboj | data: 1/09/21 | godz.: 14:46)
    Podzielę zdanie o tyle, że AMD nie ma tych skoków poboru prądu chyba tylko dlatego, że ich cep na to nie pozwala ;)
    Co do Solorza i Sołowowa - jeśli oni nad czyms kombinują, to mi wychodzi zawsze jeden wniosek: chcą orżnąć państwo z publicznego grosza, lub leszczy na giełdzie papierów "wartościowych" :)


  6. 2== (autor: Mario1978 | data: 1/09/21 | godz.: 16:11)
    Nie za 5 lat ale za 2 lata szczególnie u entuzjastów. Sama nowa litografia N5P od TSMC to będzie najlepszy proces produkcji tej firmy w historii. Będzie kosztem zwiększonego zużycia energii pozwalać na wyższą wydajność ale nie tak jak u Intela +50% do wydajności i +100% do poboru energii ale tutaj będzie sporo lepiej. Takie +50% do wydajności i +50% do poboru energii jest w zasięgu tej litografii w porównaniu z tym co już jest teraz. Już dawno przewidywałem, że nowy mainstream to także nowe możliwości ale podstawowy HEDT to początek. Ja widzę tutaj HEDT z dwoma gniazdami na procesor.

  7. @ temat ogólnie (autor: Zbyszek.J | data: 1/09/21 | godz.: 21:59)
    Te procesory mogłyby konsumować tyle co i7-9700K, czyli w granicach 165W MAX, tylko musiałby mieć 0,5 GHz niższe taktowanie i turbo i all-core.

    Tylko to by spowodowało brak wzrostu wydajności jednowątkowej względem 11. generacji i niższą wydajność wielowątkową niż Ryzeny.

    Więc mamy procesory wyżyłowane do granic możliwości taktowania. AMD też wyciskało zawsze z Ryzenów wszystkie możliwości względem MHZ, tylko wygląda na to, że architektury ZEN 1, ZEN 2 i ZEN 3 były projektowane tak, aby nawet na wysokich napięciach i maksymalnych możliwych MHz pobierać raczej typowe ilości energii, nieprzekraczające 150W dla modeli 12 i 16 rdzeniowych. Stad laptopowe wersje desktopowych Ryzenów mają pobór 20-30W (max 40-50W).

    Intel też postanowił wycisnąć tyle MHz ile się da, tylko jego rdzenie nigdy nie były projektowane tak, aby nawet wtedy zachować umiar w konsupcji watów.


  8. Intel chcąc dzierżyć palmę najwyższej wydajności (autor: Mario1978 | data: 2/09/21 | godz.: 22:47)
    popełnia kardynalny błąd bo prąd nie jest za darmo.
    https://www.cnbeta.com/articles/tech/1174199.htm


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.