Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 7 października 2021 
    

Specyfikacja PCI-Express 6.0 jest już prawie gotowa


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:47
(12)
Magistrala PCI-Express w wersji 4.0 trafiła do pierwszych urządzeń zaledwie 2 lata temu, a już niebawem zadebiutują pierwsze procesory korzystające z jeszcze nowszej magistrali PCI-Express 5.0. Tymczasem organizacja PCI Special Interest Group (PCI-SIG), która od wielu lat rozwija standard PCI-Express, nie spoczywa na laurach, i właśnie informuje o gotowości prawie ostatecznej wersji specyfikacji magistrali kolejnej generacji, w postaci PCI-Express 6.0. Prace nad jej opracowaniem trwają od kilkunastu miesięcy, a teraz PCI-SIG chwali się gotowością wersji draft 0.9 dokumentacji interfejsu PCIe 6.0.

Jest to ostatnia wersja robocza specyfikacji PCI-Express 6.0 przed opublikowaniem wersji finalnej, co powinno nastąpić na początku 2022 roku.

Nowa wersja magistrali ma zaoferować dwukrotnie większą przepustowość aniżeli PCI-Express 5.0, i czterokrotnie większą niż PCI-Express 4.0. Dzięki temu złącze x16 będzie zapewniać przepustowość aż 256 GB/s, a złącze x4 wykorzystywane przez nośniki SSD - aż 64 GB/s.

Aby uzyskać podwojenie przepustowość względem opracowanego i wdrożonego niedawno standardu PCI-Express 5.0, grupa PCI-SIG w ciągu ostatnich 2 lat skupiła się na rozwoju technik modulacji, próbkowania i analizy sygnałów, jakich użycie będzie konieczne w celu uzyskania zaplanowanej przepustowości. Zbiór tych technik, wraz z innymi parametrami składa się właśnie na przygotowaną specyfikację, na podstawie której producenci będą mogli przystąpić do budowania chipsetów, kart graficznych, dysków, płyt głównych i procesorów z PCI-Express 6.0.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. PCI-SIG jest trochę niepoważne (autor: ekspert_IT | data: 8/10/21 | godz.: 09:07)
  Co niecałe 2 lata zmiana specyfikacji? Nie jestem przeciw zmianom na lepsze, ale jestem za tworzeniem dobrych i trwałych standardów jak wprowadzone USB 2.0 z 480mb/s (do dzisiaj jest multum urządzeń obsługujących jedynie tę wersję USB), będącym gigantycznym postępem 12mbit/s z USB 1.1.
  Twórzmy lepsze, trwałe standardy będące znaczącym postępem względem poprzedników...


 2. @1. Jaka zmiana specyfikacji (autor: Master/Pentium | data: 8/10/21 | godz.: 09:48)
  To dwie RÓŻNE specyfikacje. Nikt ci nie każe implementować czy używać v6, pozatym oni jeszcze v6 nie skończyli.

 3. @ekspert_IT (autor: VP11 | data: 8/10/21 | godz.: 12:34)
  Oni zamiast od razu wprowadzic standard zgodny z 6, wprowadzili 4, 5 i 6. Jezeli nie wiesz o co chodzi, to przypomnij sobie przyslowie i odrazu skojarzysz ze chodzi o kase. Tak skasowali by jeden raz, a w ten sposob potrojnie.
  Amd jak wdrozala standard 4 musiala zalozyc wiatraczek na chipset, pytanie zatem czy 6 standard nie bedzie wymagal helu ?


 4. @1 i 3 (autor: Master/Pentium | data: 8/10/21 | godz.: 15:02)
  Mylicie standard od jego implementacji.
  Co innego jest wymyślić format/ideę/specyfikację a co innego to zaimplementować.
  Według tej samej logiki należało pominąć XVID/h264 i od razu wymyślić H265. Tyle że kilka lat temu nie było CPU zdolnych efektywnie z tego korzystać.
  Tak samo tutaj.
  Jedno to wymyślić PCIx v6 czy v13 i skonstruować prototyp w laboratorium. Co innego jest to zaimplementować tak aby zmieścić się w określonym budżecie czy to finansowym czy energetycznym. Nawet jeśli jutro wyjdzie oficjalna specyfikacja v6 to jeszcze przez lata nie będzie ogólnodostępnych konstrukcji z tego korzystających.
  Co do kasy, przecież nikt ci nie każe kupować specyfikacji do v5 jeśli uważasz że ci niepotrzebne.


 5. @temat. (autor: Mariosti | data: 8/10/21 | godz.: 15:14)
  Warto zauważyć że przynajmniej do tej pory kolejne wersje PCI-E były między sobą kompatybilne, a na dodatek, w ramach oszczędności energii, możliwe było automatyczne przechodzenie slotów w tryby starszej wersji PCI-E (oraz zmniejszania liczby aktywnych linii).

  Dużą zaleta pompowania specyfikacji PCI-E jest znaczne zwiększanie możliwości slotu M.2 ograniczonego do 4 linii.


 6. @all (autor: ekspert_IT | data: 8/10/21 | godz.: 15:27)
  Kilka lat temu wykorzystanie pcie 3.0 przez topowe karty badał gamersnexus.net https://www.gamersnexus.net/...ance-impact-on-gpus Wyszło, że GF1080 osiąga takie same FPS na pcie 3.0 w trybie 16x co i w trybie 8x. Wniosek stąd jeden: przy pojedyńczym GPU, kartą nie wykorzystuje istniejącego pcie3.0... Pewnie w trybie crossfire byłoby inaczej...

 7. @6. (autor: Mariosti | data: 8/10/21 | godz.: 16:12)
  To było wtedy. RTX 3090 jest jednak znacznie wydajniejszy od 1080Ti nawet, a przede wszystkim gry zajmują coraz więcej miejsca w VRAM - to jest główny powód transferów po PCI-E. Przeciwdziała temu co prawda coraz większa ilość VRAM na GPU (bo można ładować więcej tekstur z wyprzedzeniem), ale warto też zauważyć że GPU nie służa jednak tylko do grania.
  W obliczeniach GPGPU bardzo szybki interfejs PCI-E może bardzo pomóc w zwiększaniu liczby zastosowań GPGPU (wiele nie ma sensu bo np zanim coś prześlesz z CPU po PCI-E do GPU i z powrotem to CPU poradzi sobie z danymi obliczeniami).


 8. @ad7. (autor: Mariosti | data: 8/10/21 | godz.: 18:00)
  A dodatkowo najbliższe generacje GPU mają przynieść bardzo znaczący, skokowy wręcz wzrost mocy obliczeniowej, także można się spodziewać że coraz szybsze PCI-E będzie przydatne szybciej niż później.

  Dodatkowo warto pamiętać iż PCI-E jest też podstawowym interfejsem do szybkiego storage, w 2 procesorowych płytach głównych z AMD EPYC i 256 liniami PCI-E możliwe jest tworzenie serwerów storage o jakich się nikomu nigdy nie śniło i powoli wchodzą one do użytku.


 9. ale pierdzielenie glupot (autor: mirek190 | data: 10/10/21 | godz.: 03:56)
  Co was sciska z tylu ze niedlugo bedzie standard pcie 6.0?
  Wy macie ok w glowach?
  Przeciez sa to standardy kompatybilne wstecznie a za kilka lat bedzie jak znalazl taki v6 a bedzie juz pewnie postawal v7 i v8.
  Im szybsze pcie tym lepiej.


 10. @Mirek (autor: rookie | data: 10/10/21 | godz.: 12:06)
  Nie chodzi o to, że są nowe rozwiązania, ale tak jak wskazał VP11 - ludzie inwestują np w topowy sprzęt a tu po roku zmiana PCI na 'lekko szybszy'.
  To po prostu wyciąganie kasy od ludzi.
  A i dochodzi inny aspekt: producenci sprzętu pod PCI absolutnie nie zdążą zmienić całego procesu technologicznego pod krótkoterminową zmianę standardu.
  Popatrzcie na rozwój standardu DDR: DDR1 (1998) DDR2 (2003) DDR3 (2007) DDR4 (2014) DDR5 (2020). To jest odpowiedzialne planowanie rozwoju produktu - nowa wersja co 4-5 lat....


 11. No i co w tym dziwnego? (autor: mirek190 | data: 10/10/21 | godz.: 13:25)
  Dalej nie wiem o co tem dol zada ... bo ne msz naj naj naj sprzetu ? Moze czas sie leczyc?
  Ja pamietam lata 90 XX wieku i zapewniam cie ze NIKT w 1998 nie mial DDR...
  DDR zaczal sie pojawiac dopiero po roku 2000.


 12. @rookie (autor: henrix343 | data: 11/10/21 | godz.: 00:15)
  walnij sie w leb. DDR jest wstecznie kompatybilne? A PCIE jest! Wiec moze wychodzic nowsza wersja chodzby co miesiac.

  DDR1 inny rozstaw pinow, ddr2 inny, ddr3 inny, ddr4 inny i ddr5 tez inny. Taka specyfikacje mozna o kant dupy rozbic. To tak jak gniazda CPU w plytach.

  Niech sobie badaja i wypuszczaja nowe wersje, tym barzdiej ze kazda wersja to predkosc x2. Ja mam peceta z PCIE w wersji 2 i jak kupuje karte, ktora obsluguje v6 to bezproblemu chodzi na v2.

  A ddr3 wsadz sobie do plyty z slotami ddr2... Producenci doja kase jak tylko moga ale PCIE akurat nie jest tu winny. Naslabszym ogniwem jest klient - ktory kupuje zjebane standardy bo sie NIE ZNA i jest dymany. No ale moronow zawsze bylo wiecej niz ludzi kumatych.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.