Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 13 października 2021 
    

Nadchodzi okres spadków cen pamięci RAM


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 22:58
(3)
W ostatnich kilkunastu miesiącach ceny pamięci RAM wzrosły sumarycznie o około 30 procent. Wzrost był wywołany głównie przez dwa czynniki - pierwszym z nich było wzrastające zapotrzebowanie na pamięci wywołane m.in. zwiększonym popytem na różne urządzenia, oraz kolejną falą popularności wydobywania kryptowalut. Drugim czynnikiem były zwiększone nakłady producentów wynikające ze stopniowego wygaszania linii do produkcji pamięci DDR3 i zastępowania tej produkcji produkcją pamięci typu DDR5. Według analityków z TrendForce, obecnie trend wzrostu cen pamięci DRAM ulega odwróceniu, i następnych kwartałach będziemy obserwować spadek cen pamięci RAM.

Zdaniem TrendForce, już od 1. kwartału 2022 roku ceny pamięci DRAM zaczną spadać, i spadek tych cen będzie widoczny przez co najmniej cały przyszły rok. Ma on wynikać ze złożenia kilku czynników - w tym wyhamowania wzrostu zapotrzebowania na pamięci, przy jednoczesnym wzroście mocy produkcyjnych wytwórców szacowanym przez TrendForce na 17,9 procent w skali roku. Zapotrzebowanie na pamięci DRAM nie będzie już wzrastać tak jak do tej porty - TrendForce prognozuje m.in., że sprzedaż laptopów w 2022 roku wyniesie około 222 miliony sztuk, czyli o 7 procent mniej niż w 2021 roku. Budżety producentów nie będą też już obciążane chwilowymi kosztami związanymi z wycofywaniem z produkcji pamięci DDR3 i uruchamianiem produkcji pamięci DDR5.

W efekcie, według TrendForce ceny pamięci DRAM będą spadać w 2022 roku w każdym kwartale o około 3-8 procent, a w skali całego roku według wstępnych szacunków spadek cen wyniesie pomiędzy 15 a 35 procent.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. DDR1 (autor: ekspert_IT | data: 14/10/21 | godz.: 09:36)
  Na Morelach można kupić NOWE pomięci DDR1 (nawet od 3 producentów), więc zapewne są kupowane (od 56.6zł za 1GB). Dla DDR2 to już 29 produktów od różnych producentów. Widać, że część fabryk dalej klepie moduły w zabytkowych procesach technologicznych...
  Sądzę, że mniejsi producenci bardzo późno zaczną produkcję ddr5, gdyż jak donosi Benchmark.pl, AMD wypuści nowe procki na AM5/DDR5 (pewnie topowe R7), ale również...na AM4 (pewnie R3, ciekawe co z R5?)! Niebiescy tak samo, z tym że Alder lake_s ma obsługiwać ddr4 i ddr5 przy tej samej podstawce lga1700...


 2. I cyk... (autor: d3k | data: 14/10/21 | godz.: 16:28)
  W następnych tygodniach pożar albo zalanie fabryki produkującej kości RAM i znowu zwyżka cen.

 3. @1. (autor: Mariosti | data: 18/10/21 | godz.: 13:07)
  Po prostu zmniejszą dostawy jak jeden mąż i nagle rynek sam wywinduje ceny bo będzie niska podaż.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.