Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 25 października 2021 
    

Procesory Ryzen z 3D V-Cache w produkcji od listopada


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 16:18
(6)
Nie tak dawno firma AMD zapewniła nas, że na początku 2022 roku w jej ofercie pojawią się procesory Ryzen oparte o architekturę ZEN 3, z dodatkową pamięcią podręczną 3D V-Cache. Według nieoficjalnych informacji produkcja tych procesorów rozpocznie się w listopadzie. Przypomnijmy, że tak zwane 3D V-Cache to 64 MB pamięci podręcznej L3, umieszczone w dodatkowej warstwie nad rdzeniem krzemowym CCD i połączone z podstawową pamięcią cache L3 (32 MB) poprzez pionowe konektory typu TSV.

Rozwiązanie zapewnia około 15 procentowy wzrost wydajności procesora w zadaniach wrażliwych na przepustowość podsystemu pamięci cache i RAM, takich jak np. gry 3D.

Ze źródeł wskazujących na start produkcji procesorów Ryzen z rdzeniami ZEN 3 wynika też, że równocześnie rozpoczęta została produkcja procesorów Ryzen serii 5000 w nowszej rewizji B2, a pierwsze CPU oparte o tą rewizję rdzenia krzemowego powinny trafić do sklepów w 2. połowie grudnia.

Na ten moment brak jest informacji o zmianach jakie wprowadzi rewizja B2 rdzenia Vermeer - wcześniej AMD informowała że ta rewizja ma zwiększyć produkcję procesorów i nie przyniesie żadnych zmian pod względem wydajności.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. żródeł ? (autor: DrLamok | data: 25/10/21 | godz.: 18:00)
  nie wiem w czym te newsy są pisane... ale nie da się tam włączyć jakiejś korekty??? w chrome jest korekta.. w wordzie jest korekta... no chyba że to w notepadzie nadziubdziane i wklejone prosto do htmla...

 2. DrLamok (autor: Markizy | data: 25/10/21 | godz.: 19:43)
  jaki nototenia na pewno czysty notatnik :)

 3. jedno słowo (autor: Zbyszek.J | data: 25/10/21 | godz.: 21:56)
  jedno słowo w 5 newsach było źle napisane. Czepiacie się.

 4. @temat. (autor: Mariosti | data: 26/10/21 | godz.: 13:02)
  Bardziej interesująca byłaby dyskusja na temat najbliższej przyszłości rynku pc i mobile.

  W pc intel odzyska koronę wydajności w mainstreamie i raczej Zen3+ tego nie zmieni, a intel na pewno ma "swoje sposoby" aby recenzenci nie zwracali za bardzo uwagi na zużycie energii, długotrwałe testowanie, a tym bardziej na testowanie z chłodzeniem tańszym niż ~500zł.

  W laptopach zapewne będzie podobnie, bo przecież już wiele osób sugeruje że 11gen intela w laptopach jest bardzo dobry, podczas gdy poza krótkimi benchmarkami nie ma to żadnego pokrycia w rzeczywistości.

  Ciekawe też jak będzie w sklepach, bo przecież pamiętam jakim ogromnym problemem było kupić dobrego laptopa z Zen1 i Zen1+. Dopiero z Zen2 zaczęły być jako tako dostępne, a wtedy już były to bez porównania, obiektywnie lepsze produkty od wszystkiego co do zaoferowania miał Intel... Także niestety wciąż nie wygląda to na całkiem uczciwą konkurencję i ewidentnie intel ma wciąż ogromny wypływ na działania oem'ów i przynajmniej pośrednio na największe sieci sprzedaży detalicznej.


 5. Mariosti (autor: Markizy | data: 26/10/21 | godz.: 18:12)
  palma pierwszeństwa intela nie jest przesądzona, pamiętajmy że W11 ma problemy z procesorami AMD (ciekawe jak MS to przeoczył) natomiast wyniki u intela mogły być osiągnięte po OC procesora. I trzeba zobaczyć przekrojowe testy a nie pojedyncze benchmarki.

  Rynek OEM to osobny świat, tam nie ma często znaczenia czy produkt x jest lepszy od produktu y, liczy się jaka jest szansa na rabat jednego lub drugiego oraz dostępność.


 6. @5. (autor: Mariosti | data: 26/10/21 | godz.: 19:38)
  Podejrzewam właśnie że podobnie do 11Gen, 12Gen będzie fabrycznie podkręcony jak FX-9590 i będzie bardzo dobry wydajnościowo, ale tylko z rozbudowanym wodnym chłodzeniem, zasilaczem 1kW, standardowym chwilowym zużyciem energii na poziomie 400W i ciągłym w okolicy 300W pod obciążeniem.
  No i oczywiście większość recenzji będzie przymykać oko na to że to nie będzie realistycznie produkt do normalnego wydajnego, cichego pc'ta i będzie 100% koncentracja tylko na wynikach benchmarków, a nie na całokształcie platformy, jej kosztu, generowanego ciepła i energii elektrycznej.
  Gdy te różnice są małe, to nie warto się nimi przejmować, ale zapowiada się że w przypadku AL, różnica tych wszystkich aspektów względem AMD będzie wręcz spektakularna na korzyść AMD, a mimo to zapewne będzie ten fakt skutecznie tuszowany.

  Co do rynku OEM, no to wydaje mi się że przejmują się choć odrobinkę tym czego chcą klienci. 2 lata temu w dużej firmie nie miałem możliwości zamówić laptopa od HP i Lenovo z procesorem AMD. Od roku są dostępne i na dodatek Ryzeny 5 Pro, 6c/12t wypadają cenowo tak samo jak i5 4c/8t paździerze. Efekt jest taki że nigdy nie kupię laptopa z intelem, chyba że w końcu nastąpi jakaś diametralna zmiana w ich produktach, bo to PL4 ustawione na 400% TDP, o ile ma jakiś sens w PC'cie z wodnym chłodzeniem, to w laptopie jest to debilizm mający na celu tylko podbicie wyników w benchmarkach, a nie zapewnienie płynnej pracy z laptopem.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.