Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 27 października 2021 
    

Czym jest technologia NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS i jak działa?


Autor: materiały partnera | 18:02
(1)
Jednym z największych obecnie zagrożeń dla przedsiębiorstw jest naruszenie bezpieczeństwa danych. Aby zabezpieczyć się między innymi przed atakami ransomware, warto wyposażyć się w rozwiązania, które pozwalają uchronić się przed utratą lub zaszyfrowaniem informacji.

Ransomware to typ złośliwego oprogramowania, które po przedostaniu się na dysk blokuje dostęp do systemu komputerowego. Często efektem jest także brak możliwości odczytu zapisanych danych. Zaszyfrowanie przez niepowołaną osobę krytycznych informacji może spowodować zatrzymanie procesów produkcyjnych czy wymusić przerwę w dostarczaniu usług do klientów. Efektem są ogromne straty dla biznesu – co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji?


K3System na podstawie oceny możliwości i oczekiwań banku wskazało systemy NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS, chroniące przed różnego rodzaju atakami oraz awariami, które potencjalnie mogą naruszyć dane przedsiębiorstwa. Wśród firm, które zdecydowały się na to rozwiązanie, znajduje się wiodący bank hipoteczny w Polsce. Wybrano systemy, w których skład wchodziły macierze NetApp AFF-A220 oraz dwa switche SAN. AFF-A220 to macierz Unified Storage o wielu korzystnych właściwościach. Wśród jej zalet warto wymienić wysoce wydajne podzespoły oraz zaawansowany system operacyjny ONTAP 9.


Jest to rozwiązanie, które pozwala na tworzenie migawek, czyli kopii opisujących zmiany w plikach. Dzięki temu mamy stały dostęp do historycznych danych, a informacje nie zostaną usunięte lub zaszyfrowane przez hakerów. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa systemu niezbędne jest jednak ograniczenie potencjału wystąpienia błędów ludzkich – z tego względu należy zadbać, by dostęp do konsoli zarządzającej był możliwy tylko dla administratorów.


Jakie są najważniejsze zalety kopii migawkowych NetApp Snapshot? W przypadku częstego tworzenia snapshotów wielkość pojedynczego zrzutu danych jest dość skromna, dzięki czemu możemy uniknąć wysokiego obciążenia macierzy i pozostawić więcej dostępnego miejsca na dysku. Macierze wykorzystują dedykowany system plików WAFL® (Write Anywhere File Layout), który pozwala czerpać z pełnej wydajności dostępnego sprzętu.


Kluczowe cechy NetApp Snapshot, które sprawiają, że oprogramowanie może spełniać swoje funkcje, zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niskie zużycie zasobów, to między innymi:  • stabilność – kopia NetApp Snapshot jest dostępna w trybie read-only (tylko do odczytu). Takie działanie zapewnia dwie kluczowe korzyści: dane zawsze są spójne i odporne na naruszenia, a praca innych części systemu nie wpływa na wykonanie kopii;

  • wysoka wydajność – dedykowane rozwiązania zarówno po stronie software’u, jak i sprzętu, pozwalają zachować wysoką sprawność podczas tworzenia i usuwania migawek;

  • skalowalność – pamięć masowa NetApp może być w łatwy sposób dostosowana do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa ze względu na możliwość stworzenia nawet 255 kopii. Jednocześnie zachowane jest niskie obciążenie zasobów systemu oraz niezawodna dostępność oczekiwanej wersji danych.


Korzyści płynące z tego rozwiązania są ogromne, zarówno pod względem zapewnionego bezpieczeństwa, jak i ograniczenia miejsca niezbędnego do obsługi danych. Wszechstronność macierzy pozwala je wykorzystać nie tylko w roli przestrzeni do przechowywania kopii zapasowych – możliwa jest także współpraca z zaawansowanymi narzędziami i aplikacjami. Macierze oferują ponadto wsparcie dla wydajnej wirtualizacji. All Flash FAS zapisuje dane w schemacie blokowym, z kolei mechanizmy kompresji, kompakcji i deduplikacji pozwalają zaoszczędzić miejsce bez negatywnego wpływu na zawartość plików. To wszystko sprawia, że technologia Snapshot świetnie sprawdzi się jako pierwsze zabezpieczenie kluczowych danych w przedsiębiorstwach oraz instytucjach o dużych przepływach informacji. Szczegółowy opis rozwiązań dotyczących kopii zapasowych oraz innych mechanizmów ochrony danych znajduje się na https://k3system.com.pl.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. lol (autor: elliot_pl | data: 30/10/21 | godz.: 10:35)
    netapp? tutaj? :D i to AFF?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.