Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 3 listopada 2021 
    

Seria iPhone 14 otrzyma chipy A16 wytwarzane w litografii 4nm


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 19:48
(2)
Przedstawiciele TSMC poinformowali niedawno, że testowa produkcja chipów w 3nm litografii wystartuje w ich fabrykach jeszcze w tym roku. Produkcja próbek ma poprawić parametry procesu litograficznego przed jego formalnym debiutem w środku lub 2. połowie 2022 roku. Nie jest wcale zaskakujące, że z nowego bardziej zaawansowanego procesu produkcji układów scalonych jako pierwsza skorzysta firma Apple - według dostępnych informacji zarezerwowała ona w TSMC praktycznie wszystkie 3nm wafle jakie TSMC będzie w stanie wyprodukować w przyszłym roku.

Tymczasem najnowsze informacje wskazują, że chipy A16 przeznaczone dla smartfonów iPhone 14 (debiut końcem 3. kwartału 2022 roku) będą wytwarzanie nie w litografii 3nm, ale w litografii 4nm - czyli ulepszonej wersji 5nm litografii o nieco zwiększonej gęstości tranzystorów.

Wygląda więc na to, że Apple planuje wykorzystać litografię 3nm do produkcji innych chipów - np. procesorów z serii M2.

Warto dodać, że pierwsza generacja 3nm procesu litograficznego od TSMC, przyniesie 70% wzrost gęstości tranzystorów względem bazowej wersji litografii 5nm, oraz 15 procentowy wzrost częstotliwości pracy tranzystorów, lub 30 procentowy wzrost efektywności energetycznej przy tej samej częstotliwości pracy tranzystorów. Litografia 3nm+ powinna poprawić te parametry o dalsze 5-10%.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Chciałbym, żeby choć część z tego się spełniła. (autor: Mario1978 | data: 4/11/21 | godz.: 15:52)
    Patrząc na wiadomości Plotki z przełomu 2020/2021 to N3 początkowe ma być w całości przez pierwsze kilka miesięcy zarezerwowane dla Intela. Dlatego nawet M2 ma powstać w N4P. Szkoda bo jednak tutaj można pochwalić Apple a czynny wkład w rozwój jeżeli chodzi o układy mobilne.

  2. ... (autor: power | data: 7/11/21 | godz.: 14:55)
    "Nie jest wcale zaskakujące, że z nowego bardziej zaawansowanego procesu produkcji układów scalonych jako pierwsza skorzysta firma Apple".
    Ja jestem tym bardzo zaskoczony, bo ta firma jest znana z tego, ze ostro dyma swoich klientow. Oni przewaznie sprzedaja przestarzaly sprzet w zawyzonej cenie.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.