Nvidia GTC - relacja z prezentacji online na temat sztucznej inteligencji
Autor: Zbyszek | źródło: Nvidia | 08:33
(6)
W podobnym czasie do wideo prezentacji AMD na temat nowych produktów dla serwerów, swoją wideo prezentację na temat nowych technologii opublikowała też Nvidia. Wydarzenie odbyło się w ramach GTC (GeForce Technology Conference), ale z powodu tematyki poświęconej w całości rozwiązaniom z dziedziny sztucznej inteligencji, odbywało się pod hasłem I AM AI. Szef Nvidia, Jensen Huang, i kilka innych osób zaprezentowało najnowsze osiągnięcia Nvidia w dziedzinie rozwoju technologii i oprogramowania związanego ze sztuczną inteligencją. Entuzjazm z jakim szef Nvidia wypowiada się o tych zagadnieniach możne oznaczać poważne zaangażowane Nvidia w rozwoju tej branży technologii.
Szef Nvidia przedstawił wiele przykładów, w jaki sposób rozwiązania z dziedziny sztucznej już teraz rozwiązują złożone problemy lub optymalizują wiele dziedzin życia, i jak będą to robić w niedalekiej przyszłości. Pomóc w tym mają nowe rozwiązania od Nvidia - oprogramowanie Nvidia ReOPT do optymalizacji procesów za pomocą AI, oraz dedykowane do wspomagania tego sprzętowe klastry Nvidia cuQUANTUM APPLIANCE. Nowością jest też rozwiązanie Nvidia cuNUMERIC, które wzbogaca język Phyton o zagadnienia związane z AI i uczeniem maszynowym.
Kolejna nowość to Conversational AI, czyli biblioteki przeznaczone do tworzenia rozmawiających sztucznych Avatarów - znacznie inteligentniejszych od typowych wirtualnych doradców, i posiadających wygląd i głos określonej osoby. Podczas prezentacji, Conversational AI renderowało szefa Nvidia - Jesnsena Huanga, którego wirtualny Avatar odpowiadał na zadawane pytania.
Następnie z rozwiązań, ENTOS i Modulus, to biblioteki pozwalające na użycie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do przyspieszenia określonego rodzaju symulacji. Według Szefa Nvidia, w określonych sytuacjach potrafią one zakończyć symulację nawet do 1000 razy szybciej przy wysokim poziomie dokładności. Jeśłi potrzeby jest wyższy poziom dokładności, można wybrać mniejsze przyspieszenie obliczeń. Wykorzystanie bibliotek Modulus pokazano na przykładzie symulacji przebiegu jednego z huraganów gdzie rozwiązanie okazało się bardziej dokładne od klasycznych modeli meteorologicznych.
Pokazano też wykorzystanie techniki Nvidia Ominiverse do tworzenia cyfrowych kopii Świata. Szef Nvidia posłużył się to przykładem jednej z elektrowni firmy Siemens, której cyfrowa kopia została stworzona w Ominiverse. Następnie wykorzystano modele uczenia maszynowego, co pozwala prognozować awarie w wirtalnej kopii fabryki, a tym samym z wyprzedzeniem przewidywać i zapobiegać ew. awariom w faktycznie istniejącej fabryce.
Nvidia prowadzi też prace nad rozszerzeniem rozwiązania Ominiverse o NVIDIA DRIVE Concierge i Nvidia Ominiverse Avatar. Drive Concierge to asystent kierowcy oparty na algorytmach z dziedziny AI, mający monitorować kierowcę i wspomagać go w jeździe. Nvidia Ominiverse Avatar to z kolei rozszerzenie tego asystenta o wirtualnie renderowaną postać.
Przechodząc dalej - Nvidia Metropolis AI ma wprowadzić świat w erę inteligentnych, lepiej zarządzanych i sterowanych miast - opierając się na danych z kamer, różnych czujników i innych źródeł. Natomiast NVidia AGX Orin wraz z Clara Holoscan AI Platform to rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji adresowane do wspomagania szpitali specjalistycznych umożliwiające m.in. realistyczne obrazowanie narządów wewnętrznych.
Pokazano też Nvidia Riva Speech AI - czyli rozwiązanie przekształcające tekst na mowę praktycznie z zerowym opóźnieniem, oraz Maxine - rozwiązanie oparte na AI eliminujące szumy otoczenia lepiej od dotychczasowych technik, i bez zniekształcenia głosu rozmówcy. Obydwie techniki są też używane w innych rozwiązaniach Nvidia, takich jak. np. Conversational AI i Omiverse Avatar, gdzie liczy się wyraźne zrozumienie rozmówcy i szybka odpowiedź.
Kolejne prezentacje dotyczyły tym razem rozwiązań sprzętowych dla nowoczesnych centrów danych - w śród których prym wiodły procesory typu DPU (Data Processing Unit), czyli jednostki odpowiedzialne za bardzo wydajną i zoptymalizowaną wymianę danych w obrębie Data Center. Wśród nich nowości to Quantum-Z Switch, czyli przełącznik sieciowy nowej generacji obsługujący 64 porty z szybkością 400 Gbps każdy, i dysponujący wydajnym procesorem zarządzającym (57 miliardów tranzystorów w litografii TSMC N7) opartym na regułach AI.
Całości poruszonych przez Nvidia zagadnień jest tak wiele, że nie sposób ująć je na przykładowych screenach, dlatego zainteresowanych zapraszamy do zobaczenia zapisu wideo.
Jensen Huang (autor: Zbyszek.J | data: 10/11/21 | godz.: 02:37) nieźle się bawi. Od około 2 lat Nvidia prezentuje dużo rozwiązań w większości programowych (software) z dziedziny AI, z których część znajduje ciekawe i praktyczne zastosowanie w rzeczywistości, a część jest nadal dość futurystyczna.
Według mnie, Nvidia obecnie ma największy wkład w rozwój nadchodzących technologii bazujących na algorytmach samouczących się, czyli naśladujących inteligencję ludzką.
Prawdopodobnie w rozwoju AI Nvidia upatruje swoją szanse - nie ma ona szans na produkcję CPU (x86 i ARM), a GPU (do gier ) będzie coraz bardziej marginalizowane przez zintegrowane grafiki (iGPU) - dlatego też Huang dobrze wie, że Nvidia zamiast tylko kolejnych generacji GeForce musi serwować dużo nowości z branż pokrewnych - czyli wyposażyć swoje GPU w jednostki specjalizowane i znaleźć dla nich tysiące zastosowań, jak na. tym wideo z tego newsa
te wszytskie tematy (autor: piwo1 | data: 10/11/21 | godz.: 06:23) to mld doloarow . ogromny rynek zbyte. jednoczesnie to tematy ktore nigdy nie powinny powstawac bo to prowadzi tylko do niewoli ludzi i zaglady. tak nienawidze tych tematow a to sie dzieje. ksozmar. powinno sie wogole rozwoju sztucznej inteligencji zabronic bo to chore. zadnych algorytmow rozpoznawania twarzy przez kamery, zadnej jazdy autonomicznej itd itd. prawnie to powinno byc zabronione tak samo jak badan nad embrionami ludzkimi. ja rozumiem ze kogos moze to jarac bo to kolejny krok do poznania. tyle tylko ze za duzo ludzi chce to wykorzystywac w niecnych sprawach.
kijem Wisły nie zawrócisz (autor: ziemowit | data: 10/11/21 | godz.: 13:15) im bardziej oficjalne są badania i technologie tym lepiej. Nie zabronisz prac i rozwoju, najwyżej będą to projekty tajne, wojskowe i nic o tym nie będziesz wiedzieć.
Nvidia robi to co nad czym Huawei pracuje od lat. (autor: Mario1978 | data: 10/11/21 | godz.: 15:26) Wystarczy wrócić do premiery pierwszej generacji układów Kirin 970 a teraz każda znacząca firma chce pokazać, że jest w tym najlepsza. Ale hardware jest tak dobry jak software wykorzystujący go dlatego CPU i GPU powoli idzie na dalszy plan a NPU w układach Huawei czy wyspecjalizowane jednostki w układach Nvidia odgrywają co raz większe znaczenie. Wygra ten co najlepiej to zrobi a takie wyspecjalizowane jednostki będą wykonywać najwięcej zadań także przeznaczone dla CPU i GPU by ich odciążyć. Tutaj na chwilę obecną Huawei ma największe postępy.
Mario1978 (autor: pawel1207 | data: 10/11/21 | godz.: 22:01) przecierz nv tez pracuje nad tym od lat :D z tym ze nv interesuje skala globalna huawei interesuje glownie wsparcie wlasnych produktow dla huawei si jest dodatkiem wspierajacym ich produkty dla nv si jest produktem samym wsobie zupelnie inne podejscia i inny rynek ...
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.