Windows 11 staje się coraz szerzej dostępny. Microsoft rozpoczął wdrażanie nowych okienek na kolejne komputery, które spełniają wymagania systemowe. Firma użyła uczenia maszynowego, które pozwala na dobranie odpowiedniego sprzętu, które spełni kryteria nowego oprogramowania.
Windows 11 microsoft to najnowszy system. Zupełnie nowe menu Start, Nowy wygląd okien z ulepszonym system ich rozmieszczenia, nowy sklep Microsoftu, Widgety w Windows 11, Nowe kompozycje systemu, Nowy system przełączania się między pulpitami oraz Okna aplikacji z Androida to zmiany, na które czekało wiele osób.
Windows 11 nie jest instalowany automatycznie. Użytkownicy zgodnych komputerów widzą w Windows Update komunikat o możliwości dokonania bezpłatnego uaktualnienia. To od nich zależy, czy wyrażą na to zgodę.
Wymagania systemowe dla systemu windows 11
Minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 11 to:
- 64-bitowy procesor z taktowaniem co najmniej 1 GHz oraz nie mniej niż dwoma rdzeniami. Musi być też zgodny ze standardem SoC. Microsoft twierdzi, że Windows 11 da się uruchomić na procesorach Intel Core 7. generacji, a także na układach AMD Ryzen o architekturze Zen.
- 64 GB wolnego miejsca na dysku.
- 4 GB pamięci RAM.
- Oprogramowanie UEFI z opcją bezpiecznego rozruchu.
- Karta graficzna, która jest zgodna z DirectX 12 lub nowszą, a także posiadająca sterownik WDDM 2.0.
- Wyświetlacz większy niż 9 cali, którego minimalna rozdzielczość to 720p.
- TPM w wersji 2.0.
Wymagania sprzętowe Windows 11 względem Windows 10 wzrosły dosyć znacznie. Mimo wszystko powinna sobie z nimi poradzić całkiem duża liczba urządzeń. Z drugiej strony trzeba też wziąć uwagę, że są to minimalne wymagania i niektóre funkcje mogą wymagać mocniejszego sprzętu.
Windows 11 - zmiany w wyglądzie i tryb tabletu
Zacznijmy od czegoś oczywistego, czyli wyglądu zewnętrznego. Nowy interfejs nie wywraca wszystkiego do góry nogami, więc nie musimy się martwić, że po przejściu na nowy system nie będziemy mogli się w nim odnaleźć. Zmiany są jednak widoczne na pierwszy rzut oka - przeorganizowano między innymi układ ikon na pasku zadań i menu Start. Nowości obejmują również same ikony, czy wygląd okienek - mogą być przezroczyste i mają zaokrąglone rogi.
Zauważymy tu również mnóstwo innych - często drobnych, ale wcale nie mniej istotnych - zmian w interfejsie systemu. Osobiście jestem wręcz zachwycony usprawnieniem, jakim są ikonki operacji na plikach. Ta minimalna zmiana naprawdę sprawdza się znakomicie, zwiększając wydajność korzystania z systemu.
Windows 11 - "nowe" aplikacje systemowe i obsługa mobilnych programów
Niektóre aplikacje systemowe Windows 11 zaskoczą nas zmianami, które często nie ograniczą się tylko do wyglądu. Popracowano nad aplikacjami Media Player (!), Teams, Zdjęcia, czy nawet Paint. O nowe funkcjonalności wzbogaci się Kalkulator, Poczta i Kalendarz czy narzędzie Wycinanie.
Jedną z ciekawszych opcji, która niestety nie będzie dostępna na premierę, jest możliwość uruchamiania w Windows 11 programów z Androida. Będzie to możliwe dzięki integracji Microsoft Store z Amazon Appstore. Oczywiście kiedy tylko Microsoft udostępni tę funkcję, nie omieszkamy jej przetestować i podzielić się naszymi przemyśleniami.
Windows 11 - szybsze ładowanie gier dzięki DirectStorage i Auto HDR
Gracze z pewnością docenią szybsze ładowanie gier dzięki szybkim SSD PCIe, a to dzięki dawno zapowiedzianej i długo oczekiwanej funkcji DirectStorage. Wszystko wskazuje na to, że funkcję tę otrzymają również posiadacze Windows 10, ale nowa wersja okienek raczej na pewno będzie na tę okazję lepiej zoptymalizowana, jako, że powstawała z myślą o wykorzystaniu tej technologii. Miłym dodatkiem jest również tryb Auto HDR (znany choćby z Xboxa), chociaż oczywiście będzie on wymagać do działania odpowiedniego monitora.
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license |