Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 6 grudnia 2021 
    

Amerykańska Komisja Handlu wszczyna postępowanie w sprawie przejęcia ARM przez Nvidia


Autor: Zbyszek | źródło: Toms Hardware | 06:31
(5)
Nvidia ma ogromne problemy z uzyskaniem zgody na finalizację umowy zakupu ARMa od Softbanku. Rutynowe postępowanie antymonopolowe prowadzą w tej sprawie urzędy w wielu krajach, m.in w Wielkiej Brytanii, USA, a także w Chinach. Jak się okazuje, otrzymują one bardzo dużo wątpliwości, zgłaszanych zarówno instytucje państwowe jak i firmy prywatne i to bez względu na szerokość geograficzną. Największe obawy płyną od firm, z którymi Nvidia bezpośrednio konkuruje lub współpracuje, w tym od Qualcomma, Intela, AMD, Mediateka i Apple.

Wiosną tego roku wydawało się, że przejęcie nie jest zagrożone, ale zwyczajnie może trwać bardzo długo. Od tamtego czasu grono przeciwników tej transakcji powiększyło się: swój sprzeciw w przejęciu ARMa przez Nvidię wyraziły m.in firmy: Samsung, Amazon i Tesla, dołączając do szerokiego i tak frontu przeciwników tej transakcji.

Teraz do grona przeciwników tej transakcji dołączyła amerykańska Federalna Komisja Handlu, która wezwała wydające w tej sprawie opinię urzędy antymonopolowe do wydania decyzji blokujących przejęcie ARM przez Nvidia. Federalna Komisja Handlu twierdzi, że zakup ARMa przez Nvidię będzie niekorzystny dla całej branży elektronicznej i może spowodować sztuczne dawkowanie rozwoju technologicznego oraz zbyt dużą koncentrację praw patentowych i licencyjnych w rękach jednego podmiotu.

Ew. zgoda na taką transakcję może być bardzo niekorzystna szczególnie dla trzech rynkach przemysłu elektronicznego, na których Nvidia konkuruje z innymi wytwórcami przy użyciu procesorów opartych na architekturze Arm, to jest:
- rynku systemów wspomagania kierowcy oraz innych wysokiego poziomu systemów sterowania pojazdami
- rynku procesorów z architekturą ARM przeznaczonych do zastosowań wspierających tzw. usługi w chmurze
- rynku obejmującym karty DPU (Data Processing Unit), czyli bardzo zaawansowanych przełączników sieciowych używanych do wydajnej transmisji danych pomiędzy serwerami w obrębie centrum danych.


Dodatkowo zdaniem Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, po przejęciu ARM Nvidia miałaby mniejszą motywację do opracowywania lub udostępniania nowych funkcji lub innowacji architektury ARM w korzystny dla konkurentów sposób.
Jednocześnie Federalna Komisja Handlu analizując tą sprawę zdecydowała o wykorzystaniu przysługującego jej prawa do wszczęcia postępowania administracyjnego, w przypadku pojawienia się istotnych powodów, że owe postępowanie leży w interesie publicznym.


wygląda na to, że zakup ARM Ltd. przez Nvidia może jeszcze długo nie dojść do skutku - o ile w ogóle uda się go sfinalizować Nvidi, co staje się coraz bardziej wątpliwe.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Mu tu na TPC wiedzieliśmy o tym od samego początku (autor: Qjanusz | data: 6/12/21 | godz.: 12:36)
  j/w

 2. ... Dokładnie tak... (autor: SebaSTS | data: 6/12/21 | godz.: 14:32)
  ... Obiema rencami zaswiadczam.

 3. tak widze ze (autor: pawel1207 | data: 7/12/21 | godz.: 03:40)
  nikomu wysokowydajne i ustandaryzowane army nie pasuja akh :D przecierz to ewidentne dzialnia lobbystow takich firm jak apple intel amd widze ze kots tu bardzo nie chce konkurencji na polu wysoko wydajnych armow dla x86 .. :D :D :D

 4. @up (autor: Qjanusz | data: 7/12/21 | godz.: 07:48)
  Chciałeś napisać "wysokokosztowne" rozumiem.
  Piszemy o nVidii, nie zapominaj o tym. Wysokowydajność doskonale broni się sama.


 5. Qjanusz (autor: pawel1207 | data: 7/12/21 | godz.: 11:15)
  bredzisz bo nv kupuje to co ma softbank czyli 40 % co daje pakiet kontrolny ale nie pozwala na specjalne wybryki i tyle w temacie :D a akh ma na uwadze jedynie dobro swoich podmiotow czyli intel amd apple bo te firmy dla usa sa wiecej warte niz nv ... i tak dlugo apple bedzie siedziec na armie to nv nie ma szans na inne podejscie ot rozgrywka polityczna nie pierwswza i nie ostatnia .. to tylko oznacza ze jedyne sensowne army ogulnego przeznaczenia zobyaczymy wylacznie od apple przynajmniej w najblizszej przyszlosci .... co do ceny to sa bzduray wyssane z palca zwlaszcza ze 60 % arm to filmy ktore licencje od arm kupuja a bez zgody tych firm arm nie moze podniec ceny wlasnie z tego powodu apple arm nie interesuje inaczej juz dawna arm bylby w rekach apple i akh na tak informacje z radosci przyklasnela by uszami .... a tak zostaniemy z gownianym softbankiem dzieki ktoremu rozwoj arma lezy i kwiczy ...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.