Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 7 grudnia 2021 
    

Nvidia: dostępność kart graficznych poprawi się w 2. połowie 2022 roku


Autor: Zbyszek | 16:42
(7)
Na rynku układów scalonych od kilkunastu miesięcy występują niedobory i opóźnienia dostaw wynikające z nadmiernego wzrostu zamówień. Wynika on z nałożenia się na siebie co najmniej kilku czynników - wzrostu zapotrzebowania na elektronikę komputerową wywołanego przez konieczność pracy i nauki zdalnej, debiutu kart graficznych i konsol nowej generacji, wzrostu ceny krypto-walut powodującego wykupywanie ze sklepów urządzeń do ich wydobywania, a przy tym dynamicznego rozwoju branż IoT, Automotive i startu sieci komórkowej 5G.

Braki najbardziej dotykają branżę motoryzacyjną - gdzie tysiące wyprodukowanych samochód zalega na parkingach producentów w oczekiwaniu na dostawę modułu komputerowego, oraz na rynku kart graficznych, których zakup jest trudny, a ceny wyraźnie wyższe od sugerowanych.

Datę, w której ta niekorzystna sytuacja zacznie się poprawiać podał właśnie Colette Kress, dyrektor finansowy Nvidia. Na początku poinformował on, że Nvidia uczyniła w ciągu tego roku bardzo wiele, aby zwiększyć produkcję kart graficznych z serii Ampere, która mimo iż jest bardzo duża, i tak nie zaspokaja potrzeb rynku.

Zdaniem pracownika Nvidia, niedobory układów scalonych na rynku zaczną zmniejszać się w 2. połowie 2022 roku. Wprawdzie Colette Kress nie podał dlaczego jego zdaniem się tak stanie, ale nie jest tajemnicą, że wówczas TSMC zacznie w swoich fabrykach produkować na masową skalę 5nm układy scalone co uwolni część mocy produkcyjnych w dotychczasowej litografii 7nm. Dodatkowo Intel powinien wówczas zacząć udostępniać firmom trzecim możliwość zamawiania produkcji układów scalonych na swoich starszych 14nm liniach produkcyjnych.

W przypadku kart graficznych dostępność ma być lepsza również z powodu debitu kolejnej generacji kart, która będzie oferowana równolegle z dotychczasową generacją. Tym samym Nvidia nie popełni błędu jaki miał miejsce podczas premiery GeForce RTX 30x0 z serii Ampere, po debiucie których natychmiast zaprzestano produkcji kart poprzedniej generacji, co postawiło rynek kart graficznych w trudnej sytuacji.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Tez mi wiadomosc (autor: piwo1 | data: 7/12/21 | godz.: 17:38)
  Kazdy widzi co sie dzieje z cena bitcoina

 2. Jesienią 2022 (autor: Mario2k | data: 7/12/21 | godz.: 22:21)
  Będzie premiera RTX 40xx ,do tego czasu prawie na pewno skończy się kopanie ETH , dostępność powinna być lepsza ale ceny za RTX4080 będą odpowiednio wysokie .

 3. fabryka mini elektrowni (autor: g5mark | data: 8/12/21 | godz.: 10:25)
  dlatego cuda jest w budowie dla tego cuda na Tajwanie

 4. to jest ciekawy wykresik (autor: piwo1 | data: 9/12/21 | godz.: 06:14)
  https://images.gnwcdn.com/...021-12-08-10-45/1.png


  i porownajmy to do 2018 kiedy byl tez nagly bum na kryptowaluty


 5. to ciekawy wykres (autor: Zbyszek.J | data: 12/12/21 | godz.: 22:50)
  bo wynika z niego, że odpowiedzą Nvidia i AMD na zwiększony popyt na GPU było zmniejszenie dostaw na rynek o połowę.

  Raczej nie do wiary - trzeba by zapytać autora (Jon Peddie Research) jak to mierzyli - może to liczba dostaw na rynek konsumencki (a pozostała połowa kart została wchłonięta w inny sposób prze górników Coina?)


 6. Hmm (autor: kombajn4 | data: 13/12/21 | godz.: 12:25)
  niech mi ktoś przypomni czy czasem rok temu nie mówili że dostępność poprawi się w drugiej połowie 2021? Czy za rok pewnie usłyszymy że jednak w 2023? Nvidii i AMD się po prostu opłaca obecna sytuacja. Nie musza się jakoś specjalnie starać a absolutnie wszystko co wyprodukują sprzedaje się na pniu.

 7. @5. (autor: pwil2 | data: 13/12/21 | godz.: 15:22)
  Tym razem boom na kopanie zbiegł się z premierą nowych konsol w 7nm TSMC. Japko zrezygnowało z procesorów Intela i też produkuje w TSMC.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.