Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 15 grudnia 2021 
    

Europejskie fabryki Intela i TSMC powstaną prawdopodobnie w Niemczech


Autor: Zbyszek | źródło: TrendForce | 16:57
(28)
W ciągu 2021 roku plany budowy fabryk układów scalonych na terenie Unii Europejskiej zapowiedzieli dwaj ważni producenci - Intel i TSMC. Obie firmy planują w najbliższych kilku latach ogromne wydatki na budowę nowych zakładów produkcyjnych - TSMC mimo produkcji na pełni swoich mocy produkcyjnych nie jest w stanie realizować wszystkich zamówień, a Intel zdecydował o udostępnieniu firmom trzecim możliwości zlecania w jego fabrykach produkcji układów scalonych na zamówienie, przez co stanie się on konkurencją dla TSMC, Samsunga, GlobalFoundries i UMC.

Zarówno Intel jak i TSMC są obecnie na etapie poszukiwania dla swoich przyszłych europejskich fabryk odpowiednich, docelowych lokalizacji oraz na etapie definiowania, jak duże będą to zakłady.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że obaj producenci są bliscy zdecydowania o tym, że ich fabryki powstaną na ternie Niemiec. Do takiej decyzji ma skłaniać rozwinięta gospodarka i infrastruktura komunikacyjna naszego zachodniego sąsiada, a także bliskość GlobalFoundries, dająca możliwość potencjalnego współistnienia w zbliżonych procesach logistycznych.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. P.i.S (autor: Mario2k | data: 15/12/21 | godz.: 17:19)
  Niech idzie po rozum do głowy i ściągnie Intela albo TSMC do Polski ,to projekt strategiczny . Niemcy już się nachapali kasy na swoich samochodach ,im wystarczy ;)

 2. @1 taki pis (autor: tygrysekhd | data: 15/12/21 | godz.: 18:25)
  Znając życie w Polsce pewnie nikt z rządu nie był zainteresowany by nawet o to powalczyć, a szkoda :(, poza tym decydował byś się na inwestycje w kraju, który miał zamiar uwalić inny biznes z USA?

 3. Intelowi mówimy nie ale... (autor: Mario1978 | data: 15/12/21 | godz.: 19:00)
  takie TSMC czy Samsung przy odpowiednim wsparciu Rządu mogłoby nam pomóc. Tylko PiS dzieli UE i do tego swoimi zachowaniami doprowadzają do eksponowania mowy nienawiści dlatego Trump był idealnym prezydentem dla PiS bo ten robił dokładnie to samo mając zasięg masowy na inne kraje. PiS ma zasięg tylko regionalny w Polsce, PO czy KO ci zaś do Zamordyzmu mają jakieś 'Pociągotki' i pozostaje nam już tylko Konfederacja. Mamy czasy gdzie ludzie po 50 ce gotują młodszym taki los bo są w większości.

 4. Przemysłu tego typu (autor: rarek | data: 15/12/21 | godz.: 20:08)
  nie buduje się na terenie buforowym/ terenie wymiany ciosów atomowych. Myślicie że od czasów Kuklińskiego coś się zmieniło? UE wzięła polskę do wspólnoty aby odsunąć bufor na wschód i dać czas na zorganizowanie obrony na odrze i nysie. Dlatego na terenie PL nigdy nie będzie inwestycji tego typu. Polską racją stanu jest odsunąć bufor bardziej na wschód czyli przyjać Białoruś i Ukrainę do UE i NATO

 5. @temat (autor: Saturn64 | data: 15/12/21 | godz.: 20:19)
  Po co nam te fabryki. Jesteśmy potęgą gospodarczą w produkcji jabłek, drobiu i jajek. I to w zupełności wystarczy. :)

 6. @5. (autor: pandy | data: 15/12/21 | godz.: 21:29)
  Nie śmiałbym się - chipami czy krzemem się nie najesz...
  My nie mamy kadry i tradycji więc u nas to nie powstanie i tyle - mamy programistów dlatego sporo inwestycji w soft lokowane jest w Polsce.


 7. @1 Do nas? (autor: Remek | data: 15/12/21 | godz.: 22:05)
  Już bezpieczniej w Korei Pn.

 8. @4. (autor: Mariosti | data: 16/12/21 | godz.: 01:10)
  Ekhem ekhem - fabryki intela w Izraelu - ekhem ekhem - w porównaniu do niego Polska jest milion razy bezpieczniejszym krajem strategicznie.

  Kadry w Niemczech to też nie ma, bo jak ktoś tam był dobry to dawno pracuje w Stanach albo w Azji bo przecież dawno już wszelkie zaawansowane firmy tego typu pozamykały swoje oddziały w Niemczech.

  Zresztą nikt przy zdrowych zmysłach w takim biznesie nie liczy na to że magicznie dostanie z uczelni absolwentów z know-how na poziomie interesującym dla takich firm jak intel i tsmc. To tam się właśnie szkoli nowych pracowników praktycznie od zera (na rynku oprogramowania jest to samo, większość absolwentów nawet stricte informatyki wie bardzo mało po 5 latach nauki i de facto uczą się od początku po przyjęciu do firm tworzących zaawansowany soft), a w przypadku doświadczonych pracowników, w takim biznesie niczym nadzwyczajnym nie są relokacje za pracą, szczególnie jak najbardziej zaawansowanych fabów na świecie jest tak mało.


 9. infrastruktura i CPK (autor: kosa23 | data: 16/12/21 | godz.: 03:04)
  Niemcy mają lepiej rozbudowaną infrastrukturę niż my. Dlatego są częściej wybierani.

  CPK, to nie jest jakaś fanaberia, tylko przyszłość. Gdzie będzie stanowić konkurencje dla innych państw np. Niemców. Dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu możemy być zauważani w świecie i przez to częściej wybierani w takich inwestycjach.

  @Mario1978 UE jest z korumpowana i tu jest przede wszystkim problem.

  @rarek Co ty wypisujesz?

  Jak się namierza jakiś cel, to tam leci rakieta atomowa, a nie w połowie drogi spada na głowę XD


 10. @02 (autor: lcf | data: 16/12/21 | godz.: 08:51)
  Przy takim podejściu Miłościwie Nam Panujących do zagranicznych inwestorów, jakości tworzonego prawa i przestrzegania tego istniejącego (tak krajowego, jak i EU), to zapomnij - w d.pie mają zwykłych ludzi, a z powodu ich arogancji i zwykłej głupoty jako kraj tracimy grube miliardy daleko przekraczające straty spowodowane przekrętami dowolnej z poprzednich rządzących ekip.

  Te straty próbują teraz rekomenspować p.eprzonym Polskim Ładem - wszyscy co zarabiają bardziej przyzwoite pieniądze (przedsiębiorcy, eksperci, itp.) będą ostro w plecy. Jak jesteś np. dobrym doświadczonym programistą zarabiającym powiedzmy 26k PLN brutto, to po wejściu nowych przepisów w życie tracisz 1000 zł miesięcznie. Aktualne stawki z dzisiejszych ofert tutaj: https://nofluffjobs.com/pl + kalkulator https://www.podatki.gov.pl/...agrodzen-polski-lad/

  Osobom o niższych dochodach (poniżej 6000 PLN brutto) dostanie się może kilkadziesiąt złotych więcej - które i tak będą mniej warte, bo firmy będą musiały podnosić ceny towarów i usług, żeby sobie zrekompensować rosnące koszty specjalistów (o ile nie wyemigrują do bardziej cywilizowanego kraju, wk.rwieni tym, co ten rząd odpieprza). Nie mogę ogarnąć ludzi, którzy dalej chcą głosować na tą para-mafijną ekipę, próbujących z taką zawziętością doprowadzić Polskę do ruiny. Za taki sposób zarządzania państwem to za kraty powinni już dawno trafić.


 11. @9. (autor: Gakudini | data: 16/12/21 | godz.: 10:06)
  CPK i tak nigdy nie powstanie. To jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. A żeby zbudować FAB to potrzeba specjalistów a nie lotnisk. Tak się składa, że to Niemcy mają przemysł półprzewodników jako chyba jedyni w europie i kształcą specjalistów w tym kierunku.
  My kształcimy humanistów. Jak Intel będzie stawiał fabrykę przemyśleń "czemu jest tak fatalnie", na pewno zlokalizuje ją w Polsce i to mimo baku CPK.
  A co do "UE jest z korumpowana", to szukałem miejscowości "Korumpowan" ale nie znalazłem i nie wiem skąd pochodzi ta UE.


 12. U nas dotowane przez rząd są raczej budowle parafii i pomników (autor: Qjanusz | data: 16/12/21 | godz.: 12:18)
  Po co nam jakieś fabryki cipów?

 13. a pisałem wcześniej, że zakłady powstaną w Niemczech :) (autor: ziemowit | data: 16/12/21 | godz.: 12:21)
  Niemcy będą mieli tani gaz NS2 (więc presja na inne kraje UE żeby pozbyć się węgla i atomu), mają infrastrukturę, rozwinięty przemysł, kulturę pracy, są w centrum EU-bezpieczeństwo, 1,5 miliona nowych inżynierów :) i są praworządni ;)

 14. CPK to nie jest żadna przyszłość. (autor: Borat | data: 16/12/21 | godz.: 16:50)
  Ten cały cyrk jest tylko po to żeby bonzowie partyjni napchali sobie kieszenie. Badzie tak jak z blokiem elektrowni w Ostrołęce dwa betonowe słupy za miliard złotych.

 15. Trzy rzeczy: (autor: rmarcin | data: 16/12/21 | godz.: 23:28)
  1. Ludzie
  2. Woda
  3. Energia
  W Polsce nie ma żadnej z tych rzeczy.
  W Saksonii znajduje się europejska dolina krzemowa. O tym, że fabryka Intela powstanie w Niemczech wiadomo od dawna. Szef niebieskich jeździł po Europie dla zgrywy chyba.


 16. @8. (autor: pandy | data: 16/12/21 | godz.: 23:58)
  Chyba nie jesteś na bieżąco - w Niemczech i Austrii (bo możemy te niemieckojęzyczne kraje rozpatrywać łącznie w kategorii kadry inżynierskiej) jest sporo aktywnych firm półprzewodnikowych np Infineon, AMC AG, Global Foundries - a co mamy w Polsce? Czy to wina PiS?

  @10 - grube miliardy? naprawdę trudno będzie pobić rekord PO/PSL na ponad 700mld zł które nie wiadomo na co poszły (ponad 100mld euro + 450mld zł długu)

  @11 - serio uważasz że nie ma problemów z UE? wymienię tylko kilka - np niedemokratyczny charakter tego tworu, niejasny sposób zapadania decyzji, skorumpowani komisarze - nie ma kadencji by nie było afery korupcyjnej - oderwani od realiów ludzi którzy nie płacą podatku dochodowego (nawet sprzątaczki w UE są zwolnione z podatku i korzystają z obniżonego do 62 lat wieku emerytalnego), rozpasanie, marnotrawstwo zasobów podatników UE - długo można byłoby opisywać czym stała się UE. Mętną wodą w której wielu łowi obfite zbiory...

  @12 - nie zapomnij dodać cerkwi, synagog i cmentarzy tych którzy kontestowali Polskę... dbamy o groby obcych lepiej niż o groby Polaków (np Powązki).


  W elektronice jest już raczej za późno by odnieść sukces - rzad powinien położyć nacisk przede wszystkim na biotechnologie i nowoczesne procedury medyczne - tu dalej karty nie są rozdane i możemy wygrać swój sukces.


 17. @16 (autor: lcf | data: 17/12/21 | godz.: 00:55)
  Nie żeby poprzednia ekipa była święta - też mają swoje za uszami. Ale za czasów PiS to lecimy zupełnie po bandzie i z długiem to dobijamy właśnie do 1500 mld PLN - rzuć sobie okiem na dane i wykresy tutaj:
  https://www.money.pl/...ozy-6632889753500288a.html

  A dodatkowo z powodu notorycznego łamania prawa EU jesteśmy odcinani od finansów EU, z których wcześniej mogliśmy korzystać - ot chociażby w tym tygodni, dzięki idiotycznej postawie rządu i dalsze nie przestrzeganie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, kolejne około 36 mld EUR nam właśnie przepadło:
  https://www.rp.pl/...resla-szanse-na-miliardy-z-ue 18. @lcf (autor: kosa23 | data: 17/12/21 | godz.: 03:24)
  Problem polega na tym, że w parlamencie UE nie tylko jest PIS, ale i inne partie Polskie, które są przeciwko rządowi- "totalna opozycja"(czyt. totalna głupota). Tym ludziom zawdzięczaj takie problemy jakie dziś są.

 19. @01 (autor: bmiluch | data: 17/12/21 | godz.: 09:25)
  Polska, ze względu na plotki o chęci wyjścia z UE przez PiS, w ogóle pewnie nie jest brana pod uwagę.

 20. @19 (autor: Gakudini | data: 17/12/21 | godz.: 12:53)
  Plotki? Przecież my faktycznie już jesteśmy jedną nogą poza UE. Nie potrzeba referendum. Na rozkaz PiS TK ogłosi, że całość traktatu akcesyjnego jest niezgodna z konstytucją i gotowe. Przestajemy wpłacać pieniądze do budżetu UE (już są takie postulaty). Przestajemy dostawać. Zamykamy granicę ze złymi Niemcami, żeby nam z tamtej strony imigranci nie wchodzili. I gotowe. KOD zrobi 2 manifestacje na 1000 osób i ucichnie.
  Nie jesteśmy GB, żeby referendum robić, jeszcze durny naród zagłosuje, żeby zostać.


 21. @17. (autor: pandy | data: 17/12/21 | godz.: 21:38)
  Spoko, ja nie bronię PiS - ja mówię że tu wszyscy po nas jadą równo...
  Co do łamania prawa EU - ja naprawdę nie wiem jakie prawo EU łamiemy ale skoro tak mówisz to jednak warto pamiętać że odcięcie Polski od tych funduszy powoduje że zachodnie firmy zaczną ponosić w Polsce straty a po drugie straty te mago być jeszcze większe gdy UOKiK rozpocznie sprawy o korzystanie z pomocy publicznej i nieuczciwa konkurencje - bo jest to nieuniknione. Z pieniędzmi z EU to jest trochę tak jak zatrutym jedzeniem... możliwość korzystania z nich obwarowana jest taka masa warunków których spełnienie kosztuje - dość powiedzieć ze 1km autostrady w Polsce jest średnio 1mln Euro droższy niż 1km podobnej autostrady w Niemczech.
  @20. nie histeryzuj - EU nam tal łatwo nie pozwoli wyjść - na każdego wydanego w Polsce euro maja zysku jakieś 2 do 3 euro a co do zamykania granicy to jak na razie robią to Niemcy, codziennie (mam bliżej do domu o 10km) przejeżdżam przez nowo wybudowany (przez Niemców) zaporę na granicy - takie panie wynalazki zrobili że samochody urywały miski olejowe - musieli poprawiać i wbudować barierę ponad 20cm w asfalt.
  Pamiętaj tez że referendum wejścia do EU dotyczyło innej sytuacji prawnej - Traktat Lizboński został ratyfikowany w parlamencie ze strachu przed odrzuceniem w referendum.
  Taka to u nas demokracja zapisana w konstytucji że referendum nie jest wiążące dla władzy...


 22. A dziś Sejm przegłosował Lex TVN (autor: Gakudini | data: 18/12/21 | godz.: 01:31)
  Czekamy na podpis naszego Pana prezydenta vel "będę stał na straży wolności mediów". W końcu bez amerykańskiego kapitału TVN będzie dużo wolniejszy.
  Będą jakieś inne amerykańskie firmy chętne do inwestowania w Polsce? Mam wątpliwości.


 23. @21 (autor: Gakudini | data: 18/12/21 | godz.: 01:41)
  Każdy obywatel UE ma mieć prawo do równego traktowania przez państwo, równego traktowania przez sądy, prawo do wybierania władzy w demokratycznych uczciwych wyborach co wiąże się z uczciwym dostępem do informacji.
  We wszystkich tych aspektach sytuacja pogorszyła się w ostatnich latach. I to się UE nie podoba. Oczywiście możemy mieć u władzy faraona z boską władzą klasę panującą i niewolnictwo. Ale wtedy nie spełniamy wymagań zawartych w traktatach których zobowiązaliśmy się przestrzegać. Dopóki jesteśmy w unii to mamy ich przestrzegać. Verbum nobile.


 24. @23 (autor: lcf | data: 18/12/21 | godz.: 13:02)
  Problem w tym, że Faraona właściwie już mamy - jeden człowiek z kotem kontroluje sejm, rząd, sądownictwo do poziomu TK włącznie oraz publiczne media. A niedługo także i prywatne. Jest to wbrew naszej własnej konstytucji, ale człowiek-długopis swoimi działaniami tylko tą dyktaturę wzmacnia. I to nie chodzi nawet o to, że to się nie podoba UE - życie w dyktaturze nie podoba się połowie Polaków, ale nie możemy z tym nic zrobić - bo wszystkie nasze własne krajowe mechanizmy bezpieczeństwa zawiodły. W ten sposób przypuszczam dochodzi w którymś momencie do rewolucji - jak zdegenerowana i działająca ponad prawem władza de facto legalizuje dyktaturę, to w którymś momencie jedyna opcja jaka ludziom zostaje, to zaciągnąć taką władzę na szafot.

  @21 Nie wykonywanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości to jest łamanie prawa. Podejmowanie świadomych decyzji i/lub nie dopełniając swoich obowiązków ze skutkiem w postaci strat dla państwa liczonych w miliardach PLN podpadają pod art. 231. §1 kodeksu karnego:
  https://isap.sejm.gov.pl/....xsp?id=WDU19970880553

  "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

  Ale oczywiście kiedy przestępstwo popełni szef prokuratury, to - szczególnie jak ma poparcie Faraona - nikt go nie ruszy. Mają prokuraturę i sądy + teraz jeszcze kaganiec na media zakładają, więc w kraju są nie do ruszenia - działają poza prawem i jakąkolwiek kontrolą, nawet kiedy wprost łamią konstytucję i popełniają przestępstwa.


 25. Gakudini (autor: pawel1207 | data: 18/12/21 | godz.: 17:01)
  "Każdy obywatel UE ma mieć prawo do równego traktowania przez państwo, równego traktowania przez sądy, prawo do wybierania władzy w demokratycznych uczciwych wyborach co wiąże się z uczciwym dostępem do informacji." tak jest w teorii w praktyce to bujda na resorach . nie znam panstwa w ue gdzie sa wolne demokratyczne wybory anii w ktorym wszyscy obywatele sa rowno traktowani :D tak samo jak w polsce mamy swoje "elity" tak samo na zachodzie to sa ludzie ktorzy maja specjalne przywileje dzieki ktorym np. nie musza pracowac . tu sie folwark zwierzecy Orwella klania gdzie wszystki zwierzeta sa rowne ale swinie sa rowniejsze ... dla mnie jest zaskakujace jak orwell byc moze przypadkowo w swoich powiesciach i nowelach przewidzial przyszlosc i dokad zmierza swiat . 1984 George Orwella jest po prostu powoli acz systematycznie wprowadzany jest po po prostu robione na na tyle wolno aby ludzie sie przyzwyczaili i lykneli wszystko puzniej sie obudza i w penwym mozmencie sie zazaczna zastanwiac co poszlo nie tak :D ale wtedy bedzie za puzno..

 26. kosa23 @18 (autor: Markizy | data: 19/12/21 | godz.: 11:16)
  parlament europejski ma 705 posłów, polska ma w nim 52 osoby, zakładając że 2/3 to opozycja ma 5% w parlamencie trochę mało żeby szkodzić. Wiec polska jest oceniana całościowo za to jak widać u nas sytuację z zewnątrz. I żadne TVP World czy TVP true story czy inne badziewie co może nasza partia rządząca wymyślić tego nie zmieni.

  lcf @24
  nie mamy faraona (raczej człowieka z kompleksami), tylko mamy układ upadku władzy. Obecna władza nie jest w stanie wywalić kogokolwiek za machlojki z sejmu bo kończy się to rządem mniejszościowym i wyborami. Bardziej to przypomina układ mafijny że wszyscy się razem trzymają bo inaczej jest to ich koniec.

  A co do tematu.
  U nas taka fabryka powstać nie może ze względu na zbyt mocne przeskakiwanie władzy z jednego punktu patrzenia na drugi. Nikt nie chce inwestować mocno w kraje gdzie przewidywalność rozwoju sytułacji politycznej jest niska. Nie ma to nic specjalnego z dostępem do kadry czy do zasobów. Ani specjalnie nic ze strefą buforową.
  https://en.wikipedia.org/...tor_fabrication_plants
  Fabryki w EU posiada kilka firm w różnych krajach, natomiast polska miała swoje fabryki tylko transformacja z lat 90 oraz to że były na technologi radzieckiej skreśliła je z listy istniejących, a dlaczego bo tak.


 27. @Gakudini (autor: pandy | data: 21/12/21 | godz.: 19:42)
  Zapytam więc czy wiesz że Polska wchodziła do UE na zasadach innych niż opisane w Traktacie Lizbońskim (traktat ten wprowadził nierówność miedzy państwami UE), czy wiesz że ratyfikowaliśmy Traktat Lizboński z wyłączeniem rozszerzonej interpretacji obszarów które wyliczasz (Polska ratyfikowała Traktat Lizboński z klauzulą tzw protokołu brytyjskiego.
  W jaki sposób zapewnisz wspomniane prawa równości w sytuacji gdy żaden z traktatów o UE nie ujednolica systemu wyboru sędziów, nie ujednolica systemu wyboru władzy, nie ujednolica systemów prawnych państw UE.
  W jaki sposób wybierani są sędziowie ETPC i TSUE?
  Nie można wykonywać wyroków sądów które nie maja prawa do ich wydawania - wyrok sądu może dotyczyć zresztą wyłącznie udowodnionej sprawy złamania prawa a nie domniemania czyjegoś zachowania zwłaszcza w kontekście tego co o tym napisałem - że w większości państw UE sędziowie wybierani są w polityczny sposób - ofiarą takiego politycznego klucza był Polak, Karol Tendera któremu niemiecki sąd odmówił prawa do równości i powiedział że niemieckie media mogą negować holokaust bo jest to częścią wolności słowa i wolności twórczości artystycznej - te same sądy skazały dziennikarza niemieckiego za opublikowanie fotografii z archiwów federalnych RFN.
  TSUE nie ma prawa zajmować się sprawami które nie są ujęte w traktatach o UE - należałoby stworzyć nowy traktat w którym doszłoby do ujednolicenia systemu prawnego, sposobu wyboru sędziów i sposobu wyboru rządów w całej UE.
  Dodam że w Polsce nie ma trójpodziału władzy bo władza sędziów pozostaje w sprzeczności z art 4 Konstytucji a fakt dożywotniego immunitetu sędziów narusza zasady sprawiedliwości społecznej - w obecnym kształcie władza sędziów to władza zdemoralizowana, zdegenerowana i nie ma znaczenia czy sędziów wybiera PO czy PiS.
  Jako wyborca mogę nie wybrać tego czy innego posła, mogę nie głosować na prezydenta ale nie mam żadnego wpływu na to co zrobi sędzia morderca, sędzia złodziej, czy sędzia pijak... Polska konstytucja celowo stworzyła system w której sędziowie stają się najwyższą kastą wyjętą z systemu demokratycznego i stojącą ponad prawem z zagwarantowaną dożywotnią bezkarnością. Sędzia to zawód, zawód wyuczony i to wyuczony zazwyczaj kiepsko - wielu z nich ma problem z poprawnym używaniem języka polskiego czyli podstawowego narzędzia pracy. W Polsce by stać się trzecią władzą wystarczy skończyć studia prawnicze, zdać egzamin sędziowski i dostać nominacje z rąk prezydenta który sam nie ma dożywotniego immunitetu...


 28. PiS, PiS, PiS, PiS - komentujacy to ameby (autor: komisarz | data: 28/12/21 | godz.: 22:59)
  Niemcy rzadza unia. USA chce miec dobre stosunki z Niemcami zeby naklonic ich do sojuszu przeciwko Chinom. W Polsce moglby rzadzic ktokolwiek mogaby byc nawet 51 stanem w USA, a i tak nie dostalibysmy ten inwestycji. Polska nigdy nie byla w grze. Trzeba byc bardzo ograniczonym polkretyne zeby myslec inaczej.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.