Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 15 grudnia 2021 
    

Trudne negocjacje Intela z TSMC w sprawie produkcji układów krzemowych


Autor: Zbyszek | źródło: Taipei Times | 22:39
(12)
Szef Intela, Pat Gelsinger udał się początkiem tego tygodnia w podróż do Malezji i Tajwanu. W pierwszym z tych miejsc odwiedził tamtejsze placówki Intela odpowiedzialne za końcowy montaż, testowanie i pakowanie procesorów. Z koeli podczas wizyty na Tajwanie spotkał się z szefostwem firmy TSMC, aby porozmawiać o produkcji układów scalonych Intela w fabrykach TSMC oraz szczegółach kontraktu obu firm. Według źródeł Taipei Times, przebieg tych rozmów okazał się dla Intela niezbyt korzystny. O ile produkcja 6nm chipów graficznych Intela w TSMC jest na końcowym etapie uzgodnień i raczej nic jej nie zagraża, to negocjacje w sprawie produkcji 5nm i 3nm chipów dla CPU miały pójść dużo gorzej.

Według informacji Taipei Times Intel chciał aby TSMC przyznało mu dedykowane linie produkcyjne w 3nm litografii (takie jak posiada Apple), a także aby przy produkcji chipów CPU TSMC uwzględniło w procesie produkcyjnym dodatkowe triki proponowane bądź przygotowane przez inżynierów Intela, przy czym jednocześnie miałyby one zostać objęte klauzulą poufności i niedostępne w żaden sposób dla pozostałych klientów TSMC.

To miało spotkać się z odmową ze strony TSMC, szczególnie w przypadku przyznania Intelowi dedykowanych linii produkcyjnych. Szefostwo TSMC miało przekazać szefowi Intela, że nie ma obecnie takiej możliwości, chyba że Intel zdecyduje sie zapłacić za taką usługę z góry i w odpowiedni wysokiej kwocie.

Wygląda na to, że zawarcie umowy pomiędzy Intelem i TSMC na produkcję chipów dla Intela może się opóźnić.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Intel nie powinien dyktować (autor: rookie | data: 16/12/21 | godz.: 11:42)
  Ale brać co jest możliwe. TSMC zapchane pod korek, niech się cieszą choćby z możliwości produkcji części CPU w 5nm. Widać że niebiescy zapomnieli, że nie są 'liderem technologii' a 'nabywcami technologii', co oznacza zupełnie co innego. Aby dostać dedykowane linie musieliby pewnie płacić 2-3razy więcej za sztukę, co im się w głowie nie mieści znając podejście 'zamawiamy miliony sztuk i powinien być rabat...'

 2. Szef Intela najpierw skrytykował rząd USA za dotowanie 12 mlrd $ (autor: Qjanusz | data: 16/12/21 | godz.: 12:14)
  nowej fabryki budowabej przez TSMC, a teraz pojechał do jej siedziby stawiać swoje warunki.
  Skąd on się urwał?


 3. Twoje pc zwariowal (autor: henrix343 | data: 16/12/21 | godz.: 12:55)
  Pojawiają się idiottczne informacje o ciasteczkach na pełna stronę, do tej pory jako jedyni zachowywaliście się normalnie, bez idiottzmow z fajnymi newsami, ale po tych okienkach żegnam.

 4. Aby była jasnosc (autor: henrix343 | data: 16/12/21 | godz.: 12:56)
  Proszę o usunięcie konta i wszystkich komentarzy/wiadomości.

 5. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 16/12/21 | godz.: 15:51)
  Intel to ponad 50 lat dominacji w krzemie, TSMC to 5 minut na silikonowej loterii. Jeśli szef Intela jedzie na Tajwan, to znaczy, że Biden dał zielone światło, ale w każdej chwili może zapalić żółte a później czerwone i mamy wyspę w strefie republiki ludowej.

 6. @Conan Barbarian (autor: rainy | data: 16/12/21 | godz.: 16:51)
  Przestań wypisywać te bzdety, bo się po prostu słabo robi jak się to czyta.

  Dla Twojej informacji, Intel powstał w 1968 roku, to o jakich ponad 50 latach dominacji jest mowa?
  TSMC jest już liderem od kilku lat i nic nie zapowiada,aby się to zmieniło w najbliższym latach, więc to dość długo jak na 5 minut.
  Bynajmniej nie była/nie jest to kwestia szczęścia, tylko przemyślanej strategii, której ewidentnie zabrakło w przypadku Intela.


 7. 5== (autor: Mario1978 | data: 16/12/21 | godz.: 21:25)
  Każdy rozgarnięty w temacie wie o tym, że USA jest odpowiedzialne za wzrosty cen. Firmy Amerykańskie swoimi wystąpieniami ujawniają pięknie fakty. Przez blokowanie dostępu handlu z Chińskimi firmami, które są odpowiedzialne za wiele elementów znajdujących się w układach firm Amerykańskich tylko powoduje powstawanie problemu i wzrostu cen. Ale Chiny rozwiążą ten problem w ciągu kilku/kilkunastu lat. Teraz nie tylko ludzie mają wpływ na innowacje ale właśnie także superkomputery AI i rozumienie ich przez wielkie umysły pracujące w korporacjach. USA zaś przez swoje zachowanie zniechęca ludzi z najlepszymi umysłami z po za USA do pracy w korporacjach tego Państwa. A nóż coś się odwidzi i USA zbanuje firmę z po za Chin z powodu zagrożenia bezpieczeństwa. Patrząc jak to robią od razu można skojarzyć dlaczego Pandemia musiała zostać ogłoszona i kto za nią odpowiada.

 8. @rainy (autor: Conan Barbarian | data: 16/12/21 | godz.: 22:01)
  To wymień mi firmy z 1968 roku, które były silne w produkcji półprzewodników. Tylko nie pomyl tego ze zwykłą techniką tranzystorową albo co gorsza z ferrytami. Intel już w 1971 produkował najlepsze pamięci półprzewodnikowe, a hitem był układ Intel 1103 (1972), ale to może być zbyt trudne do przyswojenia.

 9. @8. (autor: pandy | data: 17/12/21 | godz.: 00:08)
  I po co te nerwy? 1103 był z 1970/71 i sam koncept DRAM to nie jest Intel ale Honeywell - Intel był wtedy dopiero co założony i tyle, już prędzej EPROM (FAMOS) wymyślony przez Intela - to były inne czasy a Intel po prostu był małą i prężną firmą która potrafiła szybko wprowadzać przełomowe produkty...

 10. @5. (autor: pwil2 | data: 17/12/21 | godz.: 11:11)
  Intel tak dominował w krzemie jak stara Nokia w telefonach. Nokia tak była pewna swego, że i Japko i Samsung, a nawet później Xiaomi ich przegonili. Kilka lat w obecnych czasach w IT to bardzo długo. Coraz większa część młodego pokolenia nie będzie wiedzieć o tej domnacji Intela jak niewielu się orientuje czym kiedyś była Nokia.

 11. Qjanusz (autor: pawel1207 | data: 17/12/21 | godz.: 12:27)
  skad ty sie urwales intel jako firma z usa placi podatki w usa i z tych podatkow rzad dotuje ich konkurencje !!! tsmc nie jest jakims bogiem skoro intel jest ich klijentem to zadaniem firmy jest przedstawic klijentowi taka oferte aby interes byl korzystny dla obu stron no chyba ze to amd :D :D intel jako klijent ma prawo krytykowac jaki nazekac na jakosc czy termin realizacji to jak sie z tym tsmc upora to problem tsmc a nie intela to w koncu intel placi tsmc nie tylko w podatkach ale tez za produkt ... wiec jak cos jest nie tak to klijent ma prawo nazekac ma tez prawo zrezygnowac z danej uslugi wiec gdzie ty problem widzisz ... ?


 12. Intel ma sprzedawać swoje moce produkcyjne na zewnątrz (autor: Gakudini | data: 17/12/21 | godz.: 13:01)
  Wiec staje się konkurencja dla TSMC. To pewnie trochę psuje negocjacje.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.