Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 17 grudnia 2021 
    

TSMC ogłasza proces litograficzny N4X


Autor: Zbyszek | źródło: TSMC | 17:16
(1)
Firma TSMC poinformowała, że w przyszłości udostępni dla swoich klientów proces litograficzny o nazwie N4X, będący najbardziej zaawansowaną wersją litografii wywodzącej się z pierwszego 5nm procesu o nazwie N5 Aktualnie TSMC, poza bazową litografią N5 oferuje też proces N5P o takiej samej gęstości upakowania tranzystorów ale o 10% zwiększonej wydajności i szybkości ich przełączania. Dodatkowo do produkcji wprowadzany jest właśnie proces N4, będący litografią N5P o 6 procent zwiększonej gęstości upakowania tranzystorów. Najnowszy ogłoszony właśnie proces N4X oferuje taką samą gęstość upakowania tranzystorów jak N4, oraz kilka ulepszeń.

N4X, w porównaniu do N4, zaoferuje o kilka procent wyższą wydajność tranzystorów oraz tolerancję na wyższe napięcia zasilające (nawet 1,2V) - pozwalając tym samym wytwarzać układy scalone zdolne do uzyskiwania wyższych częstotliwości taktowania niż takie same chipy wytwarzane w litografii N4.

Poza tym pod względem technicznym N4X ma zmniejszoną rezystancję i pojemność pasożytniczą połączeń, oraz ulepszony materiał odpowiedzialny za izolację. Cechuje się też o 2-3 procent niższymi spadkami napięcia lokalnego podczas nagłego wzrostu obciążenia.

Główną zaletą N4X jest zgodność z zasadami projektowymi procesów N5, N5P i N4 - co oznacza, że chip wytwarzany w tych litografiach można łatwo przenieść do produkcji w bardziej zaawansowanym procesie N4X.

TSMC szacuje, że N4X jako najbardziej zaawansowane rozwinięcie litografii 5nm będzie tzw. długowiecznym procesem litograficznym, podobnie jak litografie N6 i 12nm. Produkcja w litografii N4X ma się rozpocząć w 2023 roku.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Widać TSMC nie chce stracić AMD. (autor: Mario1978 | data: 19/12/21 | godz.: 16:17)
    Idealny proces produkcji dla AMD. Zobaczymy ile Intel będzie chciał z tego skorzystać ale patrząc na przyrosty wydajności na Watt z użycia samego procesu produkcji robi się znów ciekawie.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.