Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 27 grudnia 2021 
    

TSMC ma problemy z lokalnymi samorządami w kwestii fabryk 2nm litografii


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:34
(6)
Firma TSMC przygotowuje się już do uruchomienia produkcji w litografii 3nm, co nastąpi pod koniec 2022 roku. Będzie to ostatni proces litograficzny tego producenta korzystający z tranzystorów typu FinFET, czyli tranzystorów z pionową bramką. W opracowaniu jest już kolejna litografia 2nm, która jako pierwsza wykorzysta całkowicie nowe tranzystory GaaFET (gate-all-around field-effect transistor), w których pionowa bramka zostanie zastąpiona nanorurkami. Samsung zastosuje takie tranzystory już w litografii 3nm w 2024 roku, a Intel prawdopodobnie w 2025 roku, w swoim niedoszłym procesie 5nm, przemianowanym niedawno na Intel 20A.

Tymczasem dyrektor TSMC, C.C. Wei odbył w ostatnim czasie z władzami lokalnych miast i samorządów cykl spotkań dotyczący produkcji 2nm chipów przez TSMC. Podczas nich mówił m.in. o bardzo wysokim koszcie opracowania 2nm litografii, a także negocjował miejsca lokalizacji trzech nowych fabryk jakie jego firma zamierza zbudować na Tajwanie. Według lokalnej prasy TSMC jest obecnie na końcowym etapie pozyskiwania zgód na budowę nowej 2nm fabryki w Hsinchu, ale napotkał na opór w kwestii lokalizacji dwóch pozostałych z nowych fabryk.

Szczególnie nie po myśli TSMC przebiegło spotkanie z samorządem miasta Taichung, gdzie TSMC chce wybudować 2nm fabrykę układów scalonych na prywatnym polu golfowym położonym obok parku Zhonke. Podczas spotkania na ten temat urzędnicy miejscy wyrazili duże obawy o wpływ inwestycji na środowisko naturalne, zaznaczając, że każda placówka TSMC zużywa obecnie około stu tysięcy metrów sześciennych wody dziennie z sieci wodociągów, co ma niekorzystny wpływ na dostawy i zasoby wody na całym Tajwanie (TSMC jest dopiero w trakcie uruchamiania instalacji uzdatniania i odzyskiwania wody w już istniejących fabrykach). Spotkanie miało zakończyć się wnioskiem, iż TSMC powinno przedstawić projekt fabryki wykorzystującej wodę w całości pochodzącą z procesu uzdatniania oraz energię elektryczną tylko z odnawialnych źródeł.

Wydarzenie pokazało, że ostatnia susza zmieniła podejście lokalnych władz na Tajwanie do kwestii lokalizacji kolejnych fabryk TSMC, dla których wyspa o powierzchni zbliżonej do Województwa Mazowieckiego może stawać się już po prostu zbyt ciasna.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Przełom to będzie w pionowymi nanorurkami (autor: Mario1978 | data: 27/12/21 | godz.: 15:41)
    ale kolejne 5 lat zleci szybko i się doczekamy.

  2. Ty to przełomy wieszczysz (autor: raczek70 | data: 27/12/21 | godz.: 18:04)
    co roku. Niedawno rozpisywałeś co to będzie za raj jak 7nm wejdzie do produkcji.

  3. @2. (autor: pwil2 | data: 27/12/21 | godz.: 22:11)
    Biorąc pod uwagę Ryzeny, ZEN i ZEN3 to 7nm bardzo wiele dobrego przyniosły AMD, w szczególności jeśli chodzi o mobilne procesory.

  4. 2== (autor: Mario1978 | data: 28/12/21 | godz.: 12:12)
    Jeżeli dla Ciebie jestem Wieszczem to lepiej żeby nie próbował ogarniać tego rynku własnym rozumem. Każdy z nas ma jakieś ograniczenia a ty właśnie je przedstawiłeś jakie są u ciebie. Mi wystarczą dane charakterystyczne ogólnodostępne. Dlatego wiem , że każde kolejne przejście zmiany litografii w TSMC zaczynając on N5 a następnie przez N3 a potem do N2 będzie czymś więcej niż do tej pory. Trzeba umieć czytać dane i podstawiać je do równania. Wystarczy popatrzeć na N16 i N7 a oni nic nie znaczy w obliczu przejścia z N7 na N5 z ulepszeniami dodatkowymi. Jeżeli dla Ciebie jestem Wieszczem to ty zaliczasz się do tych co łatwo dają sobą manipulować. Akurat świetny przykład mam do tego twojego wpisu. "Jak to możliwe, że ta 'Wiedźma' nie zmarła na Covid, przecież jest niezaszczepiona. A ty jak głos tłumu, który nie potrafi widzieć faktów, wykrzykujesz Czarownica bo nawet Covid jej się nie ima a ona już przywiązana do drąga ze słomą pod swoimi nogami czeka na wyrok i tylko spokojnie odpowiada, tak działa prawidłowo stymulowany układ odpornościowy człowieka" Oczywiście ty w taką bajkę nie uwierzysz bo przecież to niemożliwe.

  5. @Mario (autor: bmiluch | data: 28/12/21 | godz.: 13:55)
    ciekawy pomysł, dlatego jeżeli mógłbym zapytać:
    1. na jakiej zasadzie miałyby działać tranzystory MOS z pionową bramką?
    2. jaka byłaby technologia tworzenia pionowych nanorurek, podczas gdy inne struktury są poziome?


  6. @1. (autor: Kenjiro | data: 29/12/21 | godz.: 09:30)
    A już są takie rozwiązania gotowe do produkcji w niskich litografiach? Jak czytam dokumenty naukowe, to piszą o rozmiarach rzędu 600 nm, a do 5 nm bardzo daleko.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.