Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 1 lutego 2022 
    

Odcisk palca GPU użyty do śledzenia aktywności w Internecie


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 18:58
(5)
Prywatność w Internecie, a w zasadzie jej brak, to dość poważny problem, którego istnienia nie są raczej świadomi mniej techniczni użytkownicy Internetu (na ogół nie pracujący też w branży IT). Śledzenie użytkowników online, zbieranie danych o ich aktywnościach w sieci i korelowanie ich z różnymi podobnymi źródłami, to dość duży biznes oferujący usługi np. wyświetlania internautom sprofilowanych treści czy reklam. Niestety istniejące metody ukrywania się przed inwigilacją w sieci mogą okazać się nieskuteczne. Pewni badacze poinformowali, że udało się im wykorzystać bibliotekę WebGL (w skrócie to OpenGL dla przeglądarek) do pozyskania tzw. odcisku palca każdego GPU.

Za pomocą tego odcisku można następnie śledzić aktywność użytkowników w sieci bez względu na stosowane metody mające ją maskować.

Informacje służące do stworzenia odcisku palca GPU powstają w fabryce podczas testów i tzw. selekcji chipów. Wówczas w GPU zapisywany jest m.in. tzw. binning, czyli parametr określający jak dobrą sztuką jest dany chip, oraz wiele innych różnych parametrów na temat sprawności i jakości poszczególnych sztuk układów krzemowych. Na ich podstawie te same chipy trafiają później do droższych lub tańszych modeli kart, gdzie przykładowo pracują z różnymi częstotliwościami taktowania.

Niestety okazało się, że z zapisane w GPU parametry na temat jakości danego egzemplarza GPU można użyć do stworzenia odcisku palca GPU, a następnie wykorzystywać ten odcisk do śledzenia aktywności w Internecie.

Twórcy API WebGL już zapowiedzieli, że w ramach grupy roboczej przeanalizują jakie zmiany są konieczne w API, aby zapobiegać przekazywaniu przez to API zbyt wielu informacji na temat GPU.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Hmmm (autor: henrix343 | data: 1/02/22 | godz.: 20:12)
    Takie zapisy ma też cpu, oraz pamięci i dyski ssd. Jestem ciekaw jak jest z różnymi czipsetami na płycie... Z jednej strony to przerażające ale z drugiej, edycja tych danych pozwoliłaby na nieźle numery - jednak wartości realne będzie można zmierzyć katując sprzęt. Aby nie wpaść będzie trzeba modyfikować bios i w pewnym rzędzie losowości ustawiać takty. Realnie nadal uważam, że najgorsze są biosy, zaszyty progs w cepach, jakieś wynalazki typu ime, dyski a dopiero potem protokoły sieci, które są bardzo neutralne. Gdy masz porządek na sprzęcie i ogarniesz sieć, to nie mąż się czego bać - w sensie koszt będzie wyższy, niż nagle "samobójstwo".

  2. a wyłączenie sprzentowego sparcia (autor: VP11 | data: 2/02/22 | godz.: 11:13)
    nie wyłączy wykorzystanie GPU fo tego celu ?

  3. Zapis może zostac (autor: henrix343 | data: 2/02/22 | godz.: 12:34)
    Poza tym cepy też mają takie zapisy odnośnie apu. Jakoś grafe musisz wyświetlać. Niedługo będzie trzeba na monitory uważać...

  4. @temat. (autor: Mariosti | data: 2/02/22 | godz.: 19:56)
    Jak nie ma tam unikalnego numeru seryjnego plus precyzyjnej daty produkcji samego gpu i całej płytki, to taki gpu fingerprint na pewno nie będzie unikalny, co de facto oznacza że nie można tego nazywać "odciskiem palca" w nomenklaturze IT, bo takowy powinien z dość dużą dozą pewności być unikalnym.

  5. @ad4. (autor: Mariosti | data: 2/02/22 | godz.: 19:56)
    Zamiast "plus" miało tam być oczywiście "albo"

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.