Firma AMD oficjalnie poinformowała o sfinalizowaniu transakcji przejęcia Xilinx - jednego z największych producentów programowalnych układów scalonych typu FPGA (field-programmable gate arrays). Transakcja została zrealizowana bezkosztowo, na poziomie wymiany akcji - akcjonariusze Xilinx otrzymali w zamian za swoje akcje części akcji AMD, według ustalonego parytetu wymiany. Dotychczasowi dyrektorzy generalni Xilinx zostali automatycznie wiceprezesami AMD. Połączona firma wykorzysta możliwości obejmujące niektóre z najważniejszych segmentów rozwoju branży, od centrów danych po gry, komputery osobiste, komunikację, motoryzację, przemysł, lotnictwo i obronę.
„Przejęcie firmy Xilinx to kolejny etap w naszej drodze do ustanowienia firmy AMD jako lidera w branży wysokowydajnych komputerów i preferowanego partnera dla największych i najważniejszych firm technologicznych na świecie” - powiedziała prezes i dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su. „To naprawdę fascynująca kombinacja, która stworzy znaczącą wartość dla wszystkich interesariuszy, w tym akcjonariuszy AMD i Xilinx, którzy skorzystają z przyszłego wzrostu i potencjału wzrostowego połączonej firmy. Zespół Xilinx jest jednym z najsilniejszych w branży i cieszymy się, że możemy powitać ich w rodzinie AMD. Łącząc nasze światowej klasy zespoły inżynierów i głęboką wiedzę w tej dziedzinie, stworzymy lidera branży z wizją, talentem i skalą, które pozwolą zdefiniować przyszłość wysokowydajnych komputerów ”.
„Cieszymy się, że dołączamy do rodziny AMD. Nasze wspólne kultury innowacji, doskonałości i współpracy sprawiają, że jest to idealne połączenie. Razem będziemy prowadzić nową erę wysokowydajnych i adaptacyjnych komputerów” - powiedział Victor Peng, prezes i dyrektor generalny Xilinx. „Nasze wiodące układy FPGA, adaptacyjne układy SoC, akceleratory i rozwiązania SmartNIC umożliwiają wprowadzanie innowacji od chmury po urządzenia brzegowe i końcowe. Umożliwiamy naszym klientom szybsze wdrażanie zróżnicowanych platform na rynek z optymalną wydajnością i wydajnością. Współpraca z AMD pomoże przyspieszyć rozwój naszej działalności w zakresie centrów danych i umożliwić nam zdobycie szerszej bazy klientów na większej liczbie rynków ”.
Transakcja ma zostać uznana za wolną od podatku reorganizację. Dotychczasowi akcjonariusze AMD posiadają około 3/4 akcji połączonej spółki, a dotychczasowi akcjonariusze Xilinx posiadają około 1/4 akcji połączonej spółki.
K O M E N T A R Z E
No to teraz (autor: pandy | data: 14/02/22 | godz.: 19:31) nie ma co liczyc już na tanie FPGA - chyba że Chiny zrobią coś własnego...
FPGA nigdy nie było tanie (autor: Qjanusz | data: 15/02/22 | godz.: 01:12) teraz za to możemy liczyć na większą elastyczność AMD w projektowaniu i wprowadzaniu nowych CPU.
Etap ptototypowania znacząco się skróci i pozwoli wejść AMD zapewne w nowe dziedziny.
Kto wie, może nowe łaziki koamiczne będą zasilane elektroniką od AMD, tak jak te ostatnie z Marsa pracowały na Xilinks.
Tutaj raczej obie firmy skorzystają, o ile szuflady pomysłów wykorzystania technoligii są pełne.
Dziwi dalej jedno... (autor: Mario1978 | data: 15/02/22 | godz.: 11:53) Dlaczego Intel nie przejął tej firmy? Rozumiem praktyki monopolistyczne ale czy rzeczywiście Intel powoli jest poświęcany dla dobra AMD? A Intel będzie starał się robić to w czym kiedyś był najlepszy reprezentując swój kraj czyli w Procesach Produkcji. Biorąc pod uwagę rozmach w rozwoju krajów z Azji Południowo - Wschodniej Żydzi jednak będą tracić wpływy w tamtej części Ziemi. Tam zbyt dużo się dzieje by nie móc podglądać rozwoju właśnie tutaj. Już od dawna widać, że chcąc pracować w Amerykańskich instytucjach wspierasz w ten sposób także Żydów a to już może być przeciwwskazanie do pracy w takiej instytucji. Odkąd USA zaczęło zbyt można polegać na Żydach samo sobie zrobiło krzywdę dlatego teraz liczą się tylko 'Skośnoocy' ze swoimi pomysłami, zacięciem do odkrywania nowego nawet poświęcając swoje zdrowie.
@3. (autor: Mariosti | data: 15/02/22 | godz.: 12:50) Intel ma duży dział FPGA, zresztą przejął firmę Altera z tego rynku.
Co jak co, ale aż tak wielu graczy FPGA nie ma na rynku aby intel miał mieć pozwolenie na zakup ich wszystkich...
@Mario1978 (autor: Promilus | data: 15/02/22 | godz.: 18:03) Xilinx i Altera mieli swobodnie ok 90% rynku FPGA. Jeśli myślisz, że Intel mógł po przejęciu Altery jeszcze dorzucić na podwieczorek Xilinx to masz blade pojęcie o regulatorach rynkowych w tym urzędach antymonopolowych.
@2 & @3 (autor: pandy | data: 17/02/22 | godz.: 11:53) Qjanusz: Było nie było... rzecz względna - jeśli sprawdzę ceny Altery po przejęciu przez Intela to średnio poszło w górę... o to mi chodziło - nie mam złudzeń co do AMD - Xilinx też pójdzie w górę - koszty przejęcia pokryją klienci.
Mario1978: Xilinx był bezpośrednim konkurentem Altery którą kupił Intel - nikt nie pozwoliłby na takie zmonopolizowanie rynku.
Co do wpływów - na Azję Wschodnią to Azja Zachodnia nigdy nie miała istotnego wpływu - zbyt duże różnice w niemal każdym aspekcie no i zwyczajnie nie możną się tak łatwo wtopić w tłum jak u nas - od razu widać fizycznie że jesteś obcy wiec masz bardzo utrudnione zadanie ukrycia się. Nie łudźmy się - potencjał Chin - prawie 1,5 miliarda ludzi, potencjał Indii czyli niedługo 1,5 mld ludzi... gdzie nam Europejczykom do tego a Izraelici... przecież jest ich może kilkanaście milionów na całym świecie... Azja Wschodnia przykryje nas chusteczką do nosa - my możemy jedynie liczyć że nie będzie zanadto brudna.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.