Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 14 lutego 2022 
    

Wspólne rozliczenie małżonków za 2021 rok


Autor: materiały partnera | 18:16
(4)
Lada moment będziemy mogli złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. Warto pamiętać o tym, że małżonkowie mogą w PIT-36 lub w PIT-37 za 2021 r. wspólnie rozliczyć się na zasadach wprowadzonych przez Polski Ład.





Komu przysługuje wspólne rozliczenie z małżonkiem w PIT za 2021?



Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe pod warunkiem, że istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa, która nie ustała w trakcie roku podatkowego.

W odniesieniu do wspólnego rozliczenia małżonków od 2022 r. zlikwidowano warunek mówiący, że małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Jeżeli zatem małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej od dnia zawarcia małżeństwa do końca roku, którego rozliczenie dotyczy, to na skutek zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu mogą rozliczyć się wspólnie za 2021 rok – podkreślają eksperci podatkowi PITax.pl Łatwe podatki

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy podatkowe wskazują, że wspólne rozliczenie dotyczy małżonków w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego.

Oznacza to, że np. w przypadku rozwodu w trakcie roku byli małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie za tę część roku, w której pozostawali w związku małżeńskim.

Natomiast wspólne rozliczenie z małżonkiem za 2021 rok jest możliwe również wtedy, gdy w trakcie roku doszło do zawarcia związku małżeńskiego, a przed złożeniem zeznania rocznego jeden z małżonków zmarł.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, że oprócz wspólności majątkowej małżonków, wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli żaden z małżonków nie podlega opodatkowaniu:

• podatkiem liniowym,
• ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z wyjątkiem najmu prywatnego,
• na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Małżonkowie muszą dodatkowo spełnić warunki odnoszące się do rezydencji podatkowej. Wspólne rozliczenie przysługuje w przypadku, gdy oboje małżonkowie byli rezydentami podatkowymi w roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie roczne.

Wyżej wymienione kryterium rezydentury zostaje spełnione, w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają na terytorium Polski ośrodek interesów życiowych (są związani osobiście oraz gospodarcze z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) oraz gdy przebywają w kraju dłużej aniżeli 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli małżonkowie nie są rezydentami podatkowymi w powyższym znaczeniu, to droga do wspólnego rozliczenia wciąż nie jest zamknięta. Z tej preferencji podatkowej skorzystają także osoby, które miały miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej. W takim przypadku muszą jednak osiągnąć podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości przynajmniej 75% z całego ich przychodu za ten rok. W takich okolicznościach małżonkowie muszą również udokumentować certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Poza certyfikatem rezydencji nie należy zapominać o gromadzeniu i przechowywaniu odpowiedniej dokumentacji, jak np. stosownego zaświadczenia od zagranicznego organu podatkowego o wysokości osiągniętych przychodów.

W jaki sposób rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?



W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem informację o tym zaznaczamy na formularzu zeznania. W tym zakresie nie trzeba składać dodatkowych pisemnych wyjaśnień do organu podatkowego.

Wspólne rozliczenie możliwe jest w ramach zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37 w zależności od formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. polski nieład działa od 2022 roku (autor: Qjanusz | data: 15/02/22 | godz.: 01:18)
    i jako taki absolutnie nic nie wnosi do rozliczenia za 2021

  2. w Polsce każdy nowy rząd (autor: g5mark | data: 16/02/22 | godz.: 00:25)
    wprowadza nowy bałagan, zmiany zmiany jeszcze raz zmiany. W tv, gazetach w kółko polityka. Atu otwieram szafę: Lewandowski dla odmiany. Co bardziej normalni już dawno wypisali się z tego bajzlu

  3. @2. (autor: pwil2 | data: 24/03/22 | godz.: 01:05)
    Akurat poprzedni rząd prowadzając zmiany zachował duużo więcej ostrożności, a jednocześnie znacznie mniej PR. Dlatego mało kto o tym dziś pamięta.

  4. c.d. (autor: pwil2 | data: 24/03/22 | godz.: 01:07)
    Pamiętam jak pozytywnie zdziwiłem się wtedy wyższym przelewem. Okazało się, że zmiany w systemie podatkowym dawały te ~8% korzyści wtedy.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.