Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 17 lutego 2022 
    

Raptor Lake, Meteor Lake, Arrow Lake - Intel zapowiada nowe procesory


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 22:35
(6)
Intel oficjalnie zapowiedział trzy nadchodzące generacje swoich procesorów. Będą to Core 13. generacji (nazwa kodowa Raptor Lake), Core 14. generacji (nazwa kodowa Meteor Lake) i Core 15. generacji (nazwa kodowa: Arrow Lake), których debiut ma następować w mniej więcej rocznych odstępach czasu - kolejno w 2022, 2023 i 2024 roku. Raptor Lake to usprawnione wersje dotychczasowych Core 12. generacji Alder Lake-S. Otrzymają one ulepszone rdzenie Golden Cove w postaci Raptor Cove, dwukrotnie więcej (16, zamiast 8) efektywnych rdzeni Gracemont, dedykowaną jednostkę do obliczeń związanych z AI, oraz wyższe częstotliwości taktowania możliwe dzięki dokonanym optymalizacjom i nowym technikom oszczędzania energii.

Wydajność procesorów Core 13. generacji ma być przeciętnie o kilkanaście procent wyższa niz Core 12. generacji, w tym około 10 procent wyższa w zastosowaniach jednowątkowych i 20-30 procent wyższa w zastosowaniach wielowątkowych. W trakcie pokazu próbka inżynierska Core 13. generacji bez problemu uzyskała wydajność wyższą niż Core i9-12900K.


W 2023 roku na scenę wkroczą procesory Meteor Lake-S, pierwsze konsumenckie CPU Intela o budowie chipletowej, złożone łącznie z 4 różnych rdzeni krzemowych (jeden typu CPU, jeden typu GPU, jeden SOC i jeden IO. Część z nich będzie wytwarzania w litografii Intel 4, a część przez TSMC. Procesory Core 14. generacji otrzymają układ graficzny IGP z architekturą XE-HPG 2. generacji, oraz wydajne rdzenie CPU Redwood Cove i efektywne rdzenie CPU Skymont, o wyższej wydajności aniżeli rdzenie Golden/Raptor Cove i Gracemont z Core 12. i 13. generacji. Intel nie podał ilości tych rdzeni jakie znajdą się we flagowych wersjach Core 14. generacji, ale przypomnijmy pogłoski, które mówią o zastosowaniu 16 wydajnych rdzeni (32 wątki) + 16 efektywnych rdzeni (16 wątków), przy czym wskaźnik IPC rdzeni Redwood Cove ma być o 30-35 procent wyższy niż rdzeni Golden/Raptor Cove.

Z kolei w 2024 roku na rynku mają pojawić się Core 15. generacji, o nazwie kodowej Arrow Lake. Wbrew wcześniejszym spekulacjom (i powszechnym oczekiwaniom) nie będą to tylko ulepszone wersje Meteor Lake-S produkowane w litografii Intel 3, ale zupełnie nowe procesory, wykorzystujące proces litograficzny Intel 20A i nowe rdzenie CPU - będące rdzeniami kolejnej generacji i o wyraźnie wyższych wskaźnikach IPC niż Redwood Cove i Skymont z Core 14. generacji.

Jeśli Intelowi uda się zrealizować swoje plany, to 2024 rok może wyglądać na trudny dla AMD - prawdopodobnie w 2024 roku nastąpi debiut procesorów z architekturą ZEN 5. Zakładając dotychczasowy poziom postępów AMD w zwiększaniu wskaźnika IPC, architektura ZEN 5 powinna oferować około 40% wyższy wskaźnik IPC niż ZEN 3. To powinno wystarczyć do konkurowania z Core 14. generacji i rdzeniami Redwood Cove, ale może być niewystarczające do walki z debiutującym w zbliżonym okresie Core 15 generacji.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 13,14,15 ... 2025 (autor: Conan Barbarian | data: 19/02/22 | godz.: 19:24)
  Zatem do 2025 nie wybieram się na zakupy, gdyż tempo zmian zbyt duże się szykuje.

 2. 13gen będzie "chyba" działał (autor: g5mark | data: 19/02/22 | godz.: 21:29)
  na LGA1700 ale od 14 gen zmiana podstawki na 150%, fan boje Intela szykujcie się

 3. W drugim zdaniu jest napisane: (autor: raczek70 | data: 20/02/22 | godz.: 18:51)
  "i Core 15. generacji (nazwa kodowa: Lunar Lake)". Rozumiem, że to pomyłka i powinno być "Arrow Lake". Intel ma niebywały talent w tworzeniu ilości nazw architektur i rdzeni...

 4. 3>> (autor: Mario1978 | data: 21/02/22 | godz.: 13:29)
  Bo Intelowi już tylko to pozostało. AMD od wielu lat dopieszcza swoją architekturę, że procesy produkcji TSMC już idealnie się uzupełniają z projektem AMD. Kluczem do sukcesu jest nie tylko sama architektura ale właśnie litografia tranzystorów, która cudownie współgra z projektem. Teraz Intel chcąc nie mieć problemu z utratą serwerów musi zamawiać rdzenie z najwyższym współczynnikiem Wydajności na Watt właśnie w TSMC. Ale oni to będą robi po raz pierwszy więc litografia lepsza od TSMC może Intelowi zbyt wiele nie dać po za podstawowym wzrostem wydajności na Watt. To samo z rynek bardzo zgrabnych laptopów gdzie Wydajność na Watt jest najważniejsza i znów Intel by móc kontynuować rywalizację z AMD będzie musiał zamawiać taki 'Kafelek' w najnowszej litografii w fabrykach TSMC.

 5. Widać nerwowe ruchy u Intela (autor: Marek1981 | data: 21/02/22 | godz.: 14:20)
  Pytanie czy poraz kolejny Intel tworzy/utrzyma swoją przewagę nad AMD w nieczysty sposób kontraktując moce u tsmc. Ja rozumię wytwórcę ale czy oni sobie zdają sprawę z tego że udostępniając Intelowi techniki producji/optymalizacji to za 2-3lata Intel może to wypuścić w poprawionej wersji.

 6. @Marek1981 (autor: Saturn64 | data: 21/02/22 | godz.: 21:56)
  Tu TSMC nie ma nic do powiedzenia. Sprawa została rozegrana znacznie wyżej. Intel jest kluczową firmą technologiczną w USA. Widmo zacofania w stosunku do TSMC wymusiło na Intelu lobbowanie w rządzie USA by pomógł im nadrobić zaległości przy pomocy TSMC. I tu wyglądało to mniej więcej tak. Telefon z administracji USA do rządu w Tajpej, że jest sprawa nie do odrzucenia = albo współpracujecie z intelem i udostępniacie im swoje linie procesowe albo nie będzie wsparcia na wypadek agresii Chin kontynentalnych na wyspę.....

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.