Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 11 kwietnia 2022 
    

Intel szykuje procesory Alder Lake-X jako odpowiedź na ZEN 4


Autor: Zbyszek | źródło: AIDA64 | 21:07
(1)
Procesory Core 12. generacji o nazwie kodowej Alder Lake-S to pierwsze od dłuższego czasu procesory Intela, które zawierają sporo nowości i są dużym postępem względem swoich mało ciekawych poprzedników. Oprócz tego że są to pierwsze desktopowe CPU Intela produkowane w litografii nowszej niż leciwe 14nm, to zawierają też zupełnie nowe rdzenie x86 - w postaci 8 wydajnych rdzeni Golden Cove o wysokim wskaźniku IPC i wysokiej częstotliwości taktowania, oraz 8 efektywnych rdzeni Gracemont o niższej wydajności i częstotliwości pracy.

Procesory oferują bardzo wysoką wydajność - wydajność jednowątkowa jest wyższa niz konkurencyjnych Ryzenów serii 5000, a wydajność wielowątkowa porównywalna. Wiadomo, że odpowiedzią AMD będą nowe procesory Ryzen seri 7000, zawierające rdzenie z najnowszą architekturą ZEN 4, które na rynku konkurować będą już raczej z odświeżoną wersją Alder Lake, czyli Core 13. generacji (nazwa kodowa Raptor Lake).

Okazuje się, że to nie wszystko, a Intel planuje też powrót do segmentu HEDT (High-end desktop), czyli najbardziej wydajnych górnopółkowych procesorów dla entuzjastów. Rynek ten został 2-3 lata temu zdobyty przez AMD dzięki udanej premierze procesorów Ryzen Threadripper serii 3000, lecz ostatnio jest przez AMD zaniedbany.

Prawdopodobnie AMD musi przyspieszyć premierę swoich nowych procesorów dla segmentu HEDT. Z danych zawartych w informacji na temat nowej wersji programu AIDA64 wynika, że Intel przygotował procesory Alder Lake-X, czyli Core 12. generacji dla segmentu HEDT.

Dodanie obsługi nowych procesorów do AIDA64 zazwyczaj następuje na kilka miesięcy przed ich premierą. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że procesory Alder Lake-X mogą zadebiutować w 3. kwartale tego roku, tym samym będzie to niespodzianka dla AMD i odpowiedź na premierę nowych Ryzenów 7000.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Co to się porobiło... (autor: Mario1978 | data: 12/04/22 | godz.: 12:57)
    żeby HEDT Intela walczył przeciwko Mainstream AMD.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.