W 3. kwartale tego roku Intel planuje debiut rynkowy nowej generacji swoich procesorów serwerowych, o nazwie kodowej Sapphire Rapids. Będą to następcy dotychczasowych Xeonów z serii Ice Lake (do 38 rdzeni Sunny Cove), i jednocześnie pierwsze w historii Intela procesory o budowie modułowej. Nowe Xeony z serii Sapphire Rapids zawierają do 56 rdzeni CPU Golden Cove, i składają się z czterech odrębnych chipów krzemowych, które są umieszczone blisko siebie na wspólnym substracie. Każdy taki pojedynczy układ krzemowy zawiera 14 rdzeni Golden Cove, dwukanałowy kontroler pamięci DDR5 i kontroler magistrali PCI-Express 5.0.
Niestety najnowsze doniesienia nie są pomyślne jeśli chodzi o energooszczędność tych procesorów. W sieci pojawiła się informacja na temat poboru energii przez próbkę QS (Quality Sample), czyli ostatnią wersję przedprodukcyjną. Próbka to 56-rdzeniowy Xeon taktowany zegarem bazowym 1,7 GHz, zegarem Turbo dla wszystkich rdzeni sięgającym 3,3 GHz i Turbo dla jednego rdzenia na poziomie 3,7 GHz. Procesor ma wskaźnik TDP 350W (wartość PL1 w BIOS), a jego limit PL2 można regulować w BIOSie w zakresie od 420W do 764W.
Prawdopodobnie taka wartość limitu PL2 będzie dostępna dla producentów serwerów, którzy będą dopierać finalny limit PL2 w zależności od wydajności chłodzenia zastosowanego w serwerze.
Innymi słowy nowe Xeony zapowiadają się procesorami o dość wysokim poborze energii, podobnie jak Core 12 generacji, które również wykorzystują rdzenie Golden Cove. Na ten moment trudno stwierdzić, czy wysoki pobór energii przez te rdzenie to efekt słabości procesu litograficznego Intel 7, czy też cecha rdzeni Golden Cove.
K O M E N T A R Z E
Xeony o dość wysokim poborze energii (autor: Conan Barbarian | data: 19/04/22 | godz.: 09:03) Jeśli tak, to nikt rozsądny nie kupi tego. Na pewno nikt z potrzebą na dużą serwerownię, gdyż produkt ma nieakceptowalną wadę fabryczną.
Xeon (autor: jaross | data: 19/04/22 | godz.: 12:09) Chłodzenie to jedno, ale dla takiego procka to trzeba 2 redundantne zasilacze po 2 kW? może nawet 2,5 kW?
A jak to się ma w stosunku do poprzedniej serii. (autor: VP11 | data: 20/04/22 | godz.: 14:46) Wiadomo że procesory dla serwerów wykonywane inaczej. Moje procesory w stacji roboczej na początku bez problemów chodziły z temperaturą na pojedynczych rdzeniach nawet do 95°C. I to nie przypadkowo a stabilnie na jednym czy dwóch 92-95°. Po aktualizacjach BIOSu maksymalna temperatura spadła, i rzadko przekracza 90°C. Nie sprawdzałem czy zmiany dotknęły też spadku wydajności.
Swoją drogą schłodzić procesor do 70 czy 90°C wymaga różne systemy chłodzenia, czyli też odbija się na hałasie. Więc jeżeli maksymalna temperatura będzie 100°C lub wyżej to schłodzić taki procesor będzie łatwiej nawet jeżeli TPD jest z kosmosu.
Kwestia jest inna, czy kosztem zwiększenia zużycia prądu dostaniemy większy przyrost wydajności? Jeżeli tak to będzie HIT. A czy zasilać będzie miał 2.5kW czy 5kW nikogo nie będzie już obchodziło. Zamiast 5-10 serwerów będzie wykorzystywana mniejsza ilość i zapotrzebowanie na prąd będzie taka sama lub mniejsza. A ten co wykorzystywał tylko jeden serwer kupi słabszy model procesora. Tym bardziej wymiana serwera następuje nie każdy rok.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.