Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 4 maja 2022 
    

AMD zapowiada trzy konsumenckie serie procesorów z architekturą ZEN 4


Autor: Zbyszek | źródło: AMD | 20:14
Wraz z prezentacją wyników finansowych firma AMD przedstawiła swoje najnowsze plany dotyczące konsumenckich procesorów z architekturą ZEN 4. Jako pierwsze w 3. kwartale tego roku zadebiutują desktopowe procesory o nazwie kodowej Raphael, obsługujące pamięci DDR5 i wykorzystujące nową podstawkę AM5. To procesory o których wiadomo już od dłuższego czasu, będące następcą obecnych na rynku od 1,5 roku dotychczasowych Ryzenów serii 5000 z architekturą ZEN 3. Poza nimi AMD przygotuje dwa procesory typu APU z rdzeniami ZEN 4 - Dragon Range i Phoenix.

APU Phoenix to procesor zapowiadany już wcześniej, będący konstrukcją 8-rdzeniową z TDP 25-45W, adresowaną dla lekkich laptopów. Nowością jest natomiast niezapowiadany do tej pory procesor Dragon Range, który będzie miał TDP 55W (lub wyższe) i będzie adresowany m.in. do najbardziej wydajnych lub gamingowych laptopów. AMD nie zdradza liczby rdzeni tego procesora, ale biorąc pod uwagę, że Intel wkrótce zaoferuje 16-rdzeniowe procesory dla laptopów, można przyjąć że nie pozostanie to bez odpowiedzi i Dragon Range będzie dysponował nawet 16 rdzeniami z rodziny ZEN 4.

Dragon Range i Phoenix trafią na rynek na początku 2023 roku, i tak jak desktopowy Raphael będą obsługiwać najnowszą magistralę PCI-Express 5.0. Ponadto w zapowiedzi AMD pada sformułowanie, że architektura ZEN 4 zaoferuje bardzo wysoką wydajność w grach 3D, co można odczytać jako generowanie większej liczby FPS przez CPU niż w przypadku Core 12. i 13. generacji Intela.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.