Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 25 maja 2022 
    

Czy zwiększenie pamięci RAM przyspieszy komputer


Autor: materiały partnera | 13:00
(1)
Nie jest żadną tajemnicą fakt, że nowoczesne aplikacje i gry komputerowe wymagają od nas lepszych parametrów sprzętowych urządzenia. Procesor, karta graficzna, ale i pamięć RAM stanowią najczęstsze przyczyny niespełnienia wymagań sprzętowych najnowszych produkcji. Czy skupienie się jedynie na pamięci RAM pozwoli nam przyspieszyć działanie komputera?

Czym jest pamięć RAM w naszym komputerze?


Zanim przeanalizujemy, czy zwiększenie pamięci RAM wpłynie na wydajność komputera, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest ten typ pamięci i jaką pełni rolę w działaniu urządzenia. Pamięć RAM, często definiowana jako pamięć operacyjna stanowi podstawowy bufor dla wszystkich bieżących danych przetwarzanych przez nasz komputer. Co warto podkreślić, RAM nie jest wykorzystywany jedynie w komputerach, ale także w innych, powszechnie użytkowanych sprzętach, jak na przykład drukarki.


Pamięć operacyjna komputera niezbędna jest do jego płynnego działania. Przechowywane informacje o wszystkich procesach, zarówno tych biernych, wykonywanych w tle, jak i tych realizowanych przez nas trafiają właśnie do pamięci RAM, co w dużym stopniu umożliwia nam natychmiastowe wykonanie danej operacji. Optymalna ilość pamięci RAM wpływa pozytywnie na szybkość, z jaką będziemy w stanie przeklikać się z jednej aplikacji do drugiej, a także na odpowiedni komfort grania w najnowsze produkcje. Czy zauważyliśmy w swoim komputerze niezidentyfikowane spowolnienie pracy podczas uruchamiania zbyt wielu aplikacji? Źródłem tego problemu może być niewystarczająca ilość pamięci RAM.


Im więcej RAM tym lepiej - czy to stwierdzenie ma sens?


Gdy uruchomimy najnowszą grę, i już od samego początku widzimy pewne zakłócenia w płynności jej działania, z pewnością od wielu osób usłyszymy, że to wina niewystarczającej ilości pamięci RAM, w którą nasz komputer jest wyposażony. Czy jednak to właśnie RAM odpowiada za jakość obsługi najbardziej wymagających aplikacji i gier?


W dużej mierze tak. To właśnie odpowiednia ilość pamięci RAM wzmocni nasz komputer i pozwoli na wykorzystanie całkowitego potencjału najnowszych aplikacji. Im więcej RAM tym większa wydajność komputera, i tym płynniejsze działanie gier i innych multimediów. Warto jednak pamiętać, że każda najnowsza produkcja jeszcze przed premierą udostępnia informacje o wymaganiach sprzętowych. I nawet gdy nasza ilość RAM (której stan obecny w prosty sposób sprawdzimy, korzystając z Menedżera Zadań) jest większa niż wymagana, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że w komfortowy sposób będziemy rozkoszować się rozgrywką. Dlaczego? Ze względu na inne, równie istotne komponenty, które także w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają za wydajność naszego komputera. Jeśli zatem zdecydujemy się rozbudować pamięć RAM kosztem starej karty graficznej, popadającego w zapomnienie procesora, czy wiekowej płyty głównej, problemy z płynnością będą wciąż odczuwalne. 


Wybierz dodatkową pamięć RAM u sprawdzonego producenta 


Jeśli zidentyfikowaliśmy, że to właśnie mała ilość pamięci RAM wpływa niekorzystnie na wydajność naszego komputera, powinniśmy zainwestować w dodatkowe kości pamięci. Na szczęście większość komputerów wyposażona jest w dodatkowe sloty, w których z łatwością umieścimy pamięć RAM, zwiększając tym samym moc naszego komputera.


Musimy jednak pamiętać, że pamięć RAM dzieli się na kilka różnych rodzajów, a dodatkowo nie każdy producent oferuje nam komponenty wysokiej jakości. Jeśli chcemy zainwestować w dobrej jakości pamięć RAM, zróbmy to z pomocą marki GOODRAM, która od wielu lat jest producentem pamięci do komputera. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniej pamięci, eksperci GOODRAM z pewnością podpowiedzą, nam nie tylko, w zakresie wyboru pamięci RAM, ale także pamięci SSD czy tradycyjnych kart pamięci. Zobacz parametry pamięci GOODRAM - https://www.goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-dram/.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. to prawda (autor: Janosiczek | data: 1/06/22 | godz.: 08:05)
    Ja w lapku mam 64GB ram DDR 4 w PC mam tylko 24GB ram DDR 3. W PC przeszkadzało mi te 24GB ram cokolwiek dłuższego robiłem w managerze było zajętych 23GB.... Przyszły PC będzie miał minimum 128 GB DDR5 mniejsza ilość jest dla cebulaków.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.