Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 maja 2022 
    

Raptor Lake-S i Alder Lake-X w październiku, nowe chipsety w styczniu


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 16:43
W sieci pojawiły się nowe doniesienia na temat prawdopodobnych dat premier nowych procesorów i chipsetów przygotowanych przez Intela. Według nich ważnym miesiącem będzie październik, kiedy zadebiutują nowe desktopowe procesory. Będą to zarówno procesory Core 13. generacji Raptor Lake-S, jak też nowe procesory typu premium (HEDT) adresowane dla entuzjastów, w postaci 24 rdzeniowych i 48 wątkowych modeli Alder Lake-X z podstawką LGA 4677. Drugie z nich do powrót Intela do segmentu opanowanego dotychczas przez procesory Ryzen Threadripper.

Alder Lake-X wykorzystają 24 rdzenie Golden Cove i zero efektywnych rdzeni Gracemont, będą mieć 4-kanałowy kontroler pamięci DDR5 i wysokie taktowania - Turbo jednowątkowe ponad 5,0 GHz, a taktowanie dla wszystkich rdzeni około 4,5 GHz. Procesory będą mogły być łączone z chipsetami X790 lub W790 oferowane dla klientów indywidualnych w postaci procesorów Core X, oraz w wersjach dla firmowych stacji roboczych pod nazwą Xeon W3400.

Przeznaczone dla mniej wymagających klientów procesory Core 13. generacji Raptor Lake-S otrzymają 8 ulepszonych rdzeni Golden Cove i dwukrotnie więcej (nie 8, tylko 16) efektywnych rdzeni Gracemont. Wraz z nimi w październiku zadebiutują też odświeżone chipsety Z690, w postaci Z790. Natomiast w styczniu 2023 roku Intel planuje poszerzyć swoją ofertę o chipset H770 (ulepszona wersja H670) oraz adresowany do budżetowych płyt głównych B760. Wraz z chipsetami H770 i B760 oferta procesorów Core 13. generacji poszerzy się o tańsze modele z zablokowanym mnożnikiem.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.