Prace nad procesorami kwantowymi trwają już od bardzo długiego czasu. W odróżnieniu od obecnie powszechnych procesorów, które przechowują informację w formie bitów o wartości 0 lub 1, procesor kwantowy posługuje się kubitami (bitami kwantowymi), które mogą przechowywać wartości 0 i 1 jednocześnie, oraz pełny zakres stanów pośrednich. Przy odpowiednim zapanowaniu nad pracą takiego procesora, oraz wykorzystując do obliczeń odpowiednie algorytmy kwantowe, taki procesor jest w stanie podać przybliżony wynik złożonych obliczeń w czasie o lata krótszym od typowego procesora.
Po uśrednieniu wyniku serii obliczeń otrzymuje się w czasie liczonym w minutach lub godzinach bardzo przybliżony wynik obliczeń, których wykonanie powierzone typowemu procesorowi mogłoby zająć kilkadziesiąt lat.
Dotychczas głównym problemem procesorów kwantowych była konieczność utrzymywania ich w niskiej temperaturze (poniżej minus 200 stopni C). Tylko w niej, kubity zachowują tzw. superpozycję.
Z biegiem czasu społeczności naukowej i inżynierskiej pracującej nad rozwojem obliczeń kwantowych udało się jednak znaleźć sposoby na to, aby móc używać takich procesorów w nieco wyższej temperaturze, a całych serwerów z nimi - w temperaturze pokojowej.
W australijskim Pawsey Supercomputing Centre zainstalowano właśnie działające w temperaturze pokojowej serwery kwantowe firmy Quantum Brilliance. Rozwiązania techniczne zastosowane w urządzeniach są chronione tajemnicą - wiadomo tylko ogólnie, że procesor kwantowy jest wykonany z diamentu, i chłodzony z użyciem wewnętrznej instalacji z ciekłym helem.
K O M E N T A R Z E
"taki procesor jest w stanie podać przybliżony wynik" (autor: VP11 | data: 3/06/22 | godz.: 15:31) Nie rozumiem tego zdania. Czyli wynik 2*2=4 może policzyć jako 3.5 ? 3.5 ~ 4. I wszystkie wynalazki jak korekcja błędu diabli wezmą ?
ech (autor: Duke Nukem PL | data: 4/06/22 | godz.: 11:34) Chodzi o prawdopodobieństwo tego wyniku, efekt interferencji kwantowej przynajmniej 2 ścieżek obliczeniowych.
W powyższym wykładzie jest tez mowa o tym czy taki obliczeniowy kwantowy proces fizyczny może być dowodem w sensie matematycznym.
@temat (autor: Mariosti | data: 8/06/22 | godz.: 11:10) "wiadomo tylko ogólnie, że procesor kwantowy jest wykonany z diamentu, i chłodzony z użyciem wewnętrznej instalacji z ciekłym helem."
Czyli nie pracuje w temperaturze pokojowej.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.