Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 8 czerwca 2022 
    

Apple M2 Pro i M2 Max będą produkowane w litografii 3nm


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:23
Prezentacja procesora Apple M2 dedykowanego do ultracienkich laptopów i stacjonarnych komputerów typu mini-PC była dość zaskakująca pod jednym względem. Z różnych źródeł wiadomo, że firma Apple zarezerwowała dla siebie u TSMC większość dostępnych w 2022 roku mocy produkcyjnych w litografii 3nm. Tymczasem nowy procesor M2 nadal będzie produkowany w starszej 5nm litografii, a ogłoszenie tego przez Apple było zaskakujące. Nieoficjalne informacje wskazują, że Apple wykorzysta litografię 3nm do produkcji powiększonych wersji procesora M2, czyli M2 Pro i M2 Max.

Obydwa CPU mają zostać zaprezentowane jesienią, i będą adresowane do bardziej wydajnych laptopów z serii MacBook, oraz komputerów stacjonarnych iMac. Decyzja Apple, o produkowaniu procesorów z tej samej rodziny w dwóch różnych litografiach jest jednak nietypowa. Być może Apple oszacowało, że obecna wielkość produkcji w 3nm litografii nie pozwoliłaby wytworzyć wystarczających ilości procesorów M2, M2 Pro i M2 Max jednocześnie ale już dwa z nich mogą być produkowane w potrzebnych ilościach - stąd zdecydowano się pozostawić bazowy M2 w litografii 5nm. Jeśli tak, to wybrano ścieżkę wymagająca większego nakładu pracy inżynierów - gdy procesory oparte na tych samych architekturach CPU i GPU i tych samych rozwiązaniach, trzeba zaprojektować w dwóch różnych litografiach - mniejsze w 5nm, a większe w 3nm.

Wiadomo, że Apple musi zabiegać o dostępność 3nm wafli i konkuruje tutaj z Intelem, który w litografii 3nm u TSMC będzie produkował układy graficzne do procesorów Core 14. generacji (Meteor Lake-S).

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.