Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 8 czerwca 2022 
    

Czy pora na wymianę baterii w Twoim laptopie?


Autor: materiały partnera | 12:01
Wśród wszystkich części laptopa to właśnie bateria przeważnie jako pierwsza nadaje się do wymiany. Dzieje się tak nie tylko ze względu na awarie czy niewłaściwe użytkowanie, lecz także po prostu przez standardową eksploatację. Jak poznać, czy już warto zakupić nową baterię?

Dlaczego bateria do laptopa się zużywa?


Aby móc lepiej zadbać o sprawne zasilanie laptopa, warto w pierwszej kolejności nieco bliżej zapoznać się z mechanizmami, które odpowiadają za przekazywanie energii do podzespołów. Choć technologia produkcji różnego rodzaju akumulatorów ciągle się rozwija, ich działanie wciąż jest zależne od kilku kluczowych procesów chemicznych. Większość baterii do laptopów to akumulatory litowo-jonowe, które opierają swoje działanie na przemieszczaniu się jonów litu pomiędzy katodą a anodą. W ramach tego procesu niektóre jony wytracają się poprzez różne poboczne reakcje – to z kolei prowadzi do stopniowego zmniejszania pojemności akumulatora. W efekcie baterie do laptopów oferują pełną efektywność przez ograniczony okres (najczęściej określoną liczbę cykli), a wraz z użyciem – nawet w standardowych warunkach – ich wydajność się zmniejsza.


Istnieje kilka metod, by wydłużyć działanie baterii – warto o nich pamiętać już od momentu zakupu laptopa. Przede wszystkim nie zaleca się ładowania do 100% oraz pełnego rozładowywania: w ten sposób zwiększamy liczbę cykli, skracając tym samym żywotność akumulatora. Optymalne wartości naładowania to pomiędzy 50% a 80%. Niezbędne jest również korzystanie z właściwego zasilacza – najlepszym wyborem będzie ten, który został dołączony do laptopa, lub jego odpowiednik od tego samego zasilacza. Aby uzyskać większą żywotność baterii, warto także unikać zbytniego nagrzewania laptopa.


Kiedy należy wymienić baterię? Najczęstsze objawy zużycia


Najbardziej typowym objawem jest skrócony czas pracy. Bateria stopniowo będzie wymagać coraz częstszego ładowania, aż do momentu, gdy korzystanie z laptopa będzie możliwe tylko z użyciem zasilacza. Niewielki spadek pojemności nie powinien budzić naszych zmartwień, jednak jest to pierwszy sygnał zużycia baterii. Jeśli musimy już zbyt często podłączać laptopa do prądu, prawdopodobnie powinniśmy rozważyć wymianę tego elementu.


System operacyjny może także sam poinformować nas o konieczności wymiany, choć ma to miejsce zazwyczaj dopiero wtedy, gdy bateria jest już praktycznie całkiem zużyta. Warto regularnie przeprowadzać testy z użyciem oprogramowania do diagnostyki – w ten sposób będziemy mogli szybko zidentyfikować potencjalne problemy.


Jak wymienić baterię w laptopie?


Jeśli laptop jest jeszcze objęty gwarancją, warto zgłosić się do serwisu producenta. Zauważalnie duży spadek wydajności baterii przed upływem okresu gwarancji to zwykle oznaka poważniejszych usterek, które mogą dotyczyć również innych podzespołów. W przypadku, gdy nie możemy już skorzystać z oficjalnego wsparcia, możemy zająć się tym samodzielnie lub udać się do serwisu komputerowego.


W części modeli proces wymiany baterii jest bardzo prosty – wystarczy wyjąć poprzedni akumulator i włożyć nowy. Czasem jednak taki zabieg może wymagać rozebrania laptopa, zwłaszcza w przypadku nowszych sprzętów, które często nie oferują bezpośredniego dostępu do części. Niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiedniego akumulatora do posiadanego urządzenia. Aby mieć pewność w tym zakresie, warto odwiedzić strony takie jak AkcesoriaMarket.pl – wbudowana wyszukiwarka pozwoli nam znaleźć właściwą baterię po samym wpisaniu modelu laptopa. Co więcej, możemy liczyć na nawet dwuletnią gwarancję, a w razie problemów z montażem można skorzystać z usługi wymiany baterii w serwisie.Źródło zdjęć: Adobe Stock

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.