Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 13 czerwca 2022 
    

Intel podał szczegóły procesu litograficznego Intel 4


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 20:01
(1)
W 2023 roku Intel wprowadzi na rynek pierwsze procesory z układami scalonymi wytwarzanymi w swoim najnowszym procesie litograficznym, czyli Intel 4. Jest to litografia opracowywana początkowo ponad nazwą 7nm, której nazewnictwo zostało przemianowane w 2021 roku, kiedy proces 10nm SuperFin Enchanced zmieniono na Intel 7, a proces 7nm na Intel 4. Krzemowy gigant pochwalił się właśnie właściwościami swojej nowej litografii – w porównaniu do Intel 7, nowy proces Intel 4 ma zaoferować dwukrotnie większą gęstość upakowania, oraz o 20 procent większą wydajność tranzystorów. Oznacza to, że na tej samej powierzchni krzemowej w litografii Intel 4 zmieści się maksymalnie dwukrotnie więcej tranzystorów, niż w litografii Intel 7.

Wyższa wydajność tranzystorów to natomiast potencjalna możliwość zwiększenia częstotliwości taktowania chipów.

Dużą zmianą będzie też wykorzystanie techniki fotonaświetlania EUV (Extreme Ultra Violet)z falami UV o długości zaledwie 13,5 nanometra, co pozwala na bardziej precyzyjne tworzenie tranzystorów. Dotychczasowa litografia 10nm / Intel 7 wykorzystywała starszą technikę fotonaświetlania (tzw. DUV), co przy tak małych rozmiarach tranzystorów było już dość problematyczne.

W procesie litograficznym Intel 4 produkowany będzie tzw. CPU Tile, czyli jeden z czterech układów scalonych, z jakich składać będą się procesory Core 14. generacji (Meteor Lake).


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Wszystko fajnie ale trzeba rok czasu poczekać (autor: Mario1978 | data: 14/06/22 | godz.: 13:27)
    na premierę tych układów i ich realną ocenę bo od dawna wiadome, że Broszury Reklamowe Intela znacznie się różnią od faktów. Wystarczy ten rynek śledzić od lat lub zgłębić wiedzę z przed lat.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.