Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 21 czerwca 2022 
    

Jim Keller skrytykował AMD za porzucenie architektury ARM


Autor: Zbyszek | 16:04
(13)
Jim Keller to jeden z projektantów procesorów cieszących się bardzo dużą renomą i uznaniem w branży. W latach 90 był jednym z najważniejszych inżynierów podczas prac nad procesorami DEC Alpha, a następnie przeniósł się do AMD, gdzie miał znaczny wkład w powstanie udanych procesorów Athlon i Athlon 64. Po 2000 roku pracował w firmach Broadcom i PA Semi, a w latach 2008-2012 w Apple, gdzie opracowywał pierwsze generacje procesorów dla iPhone, by w 2012 powrócić na 3 lata do AMD jako szef zespołu projektantów przyszłych architektur z rodziny ZEN.

Podczas ostatniego wykładu na uczelni w Indiach, poświęconemu projektowaniu procesorów, Jim Keller postanowił wrócić do czasów swojej ostatniej pracy z AMD. Jak stwierdził, w 2012 roku jego zespół liczył około 500 inżynierów, a w 2015 roku - już około 3,5 tysiąca. W tym czasie opracowano od zera nową architekturę (ZEN) a także dużo rozwiązań, które zostały użyte w następnych architekturach ZEN 2 i ZEN 3.

Równolegle do architektury ZEN, zespół Jima Kellera opracowywał też procesory K12 bazujące na architekturze ARM.

Jim Keller stwierdził, że projekt ten został skasowany przez jego następcę tuż po tym, gdy opuścił on AMD, i nazwał tą decyzję jako bardzo nierozsądną. Jak dodał, procesor K12 był bardzo podobny do ZEN i w dużej części miał praktycznie tę samą budowę wewnętrzną, a główną różnicą pomiędzy nim a ZEN był inny dekoder instrukcji i mikrokod. W 2015 roku AMD zapowiadało, że procesory K12 pojawią się na rynku w 2017 roku.


Dodajmy, że po przygodzie z AMD, Jim Keller pracował jeszcze w Tesla Motor i Intelu, a obecnie jest wiceprezesem i CTO (głównym dyrektorem technicznym) firmy Tenstorrent, zajmującej się rozwojem procesorów RISC-V i procesorów bazujących na uczeniu maszynowym. Poniżej zamieszczamy też film z jego wykładu





 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. jeśli (autor: Markizy | data: 21/06/22 | godz.: 17:04)
    różnice sprowadzają się do innego dekodera instrukcji to gdzie tutaj problem? Jeśli będą chcieli zawsze mogą powrócić do projektu, a czy byłby sens oferować zen z dekoderem ARM to już pytanie do specjalistów rynku, bo może się okazać że nie ma na takie układy porostu zapotrzebowania.

  2. nie dziwi mnie skasowanie tego projektu z jednej przyczyny (autor: Soulburner | data: 21/06/22 | godz.: 19:50)
    W 2017 roku AMD było dość mocno na dnie i jakikolwiek nieudany produkt mógłby ich pogrzebać. K12 może i był ciekawym procesorem, ale przeznaczonym na dość niszowy rynek, zaś Ryzen jest dużo bardziej wszechstronny.

    Skupienie wszystkich zasobów (finansowych i ludzkich) na jednym projekcie miało sens, kiedy firma znajdowała się w sytuacji "albo zrobimy jakiś hit, albo po nas" - i chyba dobrze, że skupiono się na Zen.


  3. AMD (autor: Conan Barbarian | data: 21/06/22 | godz.: 20:16)
    AMD i Intel mają swoje x86-64 i muszą tego bronić, gdyż wejście w ARM to sawanna pełna dzikich zwierząt, które są bardzo głodne sukcesu. Stawiam jednak na to, że ARM zdominuje rynek PC około 2035 a największym producentem będą Chiny (na Formozie).

  4. @3. (autor: Kenjiro | data: 21/06/22 | godz.: 21:29)
    Jeszcze zaczyna się rozpychać łokciami architektura RISC-V - darmowa z całkiem niezłymi projektami CPU (podobno). Możliwe, że ze względów licencyjnych wyprzedzi ARM na pozycji lidera, aczkolwiek to raczej kwestia ponad dekady.

  5. Conan Barbarian (autor: Markizy | data: 21/06/22 | godz.: 22:25)
    już przepowiadałeś że atom wypchnie arm z rynku mobilnego i jak widzimy nic takiego się nie stało. A x86 jak i producenci tych układów na nim nie istnieją poza amd które dostarcza puki co tylko igp samsungowi.

    Kenjiro
    trudno jednoznacznie wskazać potencjalnego zwycięzce w przyszłości. Ale prawdopodobnie będzie dalsza dominacja x86 na rynku , ewentualnie będzie duopol gdzie spory kawałek tortu wyrwie z rynku RISC-V. ARM raczej nie ma tak obecnie obiecującej przyszłości.


  6. @3, @4 (autor: power | data: 21/06/22 | godz.: 23:57)
    Im miniaturyzacja bedzie blizej konca mozliwosci krzemu, tym roznice w architekturach beda jeszcze bardziej zacieraly sie.
    Zreszta juz teraz widzimy ze na przyklad 10 mld tranzystorow w roznych CPU maja w przyblizeniu podobna moc obliczeniowa.


  7. omg (autor: pawel1207 | data: 22/06/22 | godz.: 05:15)
    prawda jest taka ze amd na rynku arm nic nie zanaczy jesli bylaby to prodobny procek do ryzenow to oznacza ze bylby po prostu slaby z koszmarnym p/w nie dziwota ze go skasowali .. w x86 maja przynajmniej monopol i z intelem nie musza z nikim rywalizowac latwe pieniadze a jak cos pujdzie nie tak to intel zawsze poratuje bezwrotna porzyczka czyli easy life ... w przypadku arma mieli by na karku cala konkurencje lacznie z apple qalcomem czy nawet chinskimi tworami :D czy z amazonem i japonczykami nie wspominajc o tym ze na rynku arm jest sporo firm "robiacych" army pod specyficzne zastosowania dostosowane pod potrzeby danej grupy klijentow i jak procek ogolnego przeznaczenia mialby z czyms takim rywalizowac to przecierz byla by porazka .... zupelnie inny rynek inne zasady i inne wymagania no chyba ze zrobili by to co apple tylko ze nie maja takiej mozliwosci ..

  8. power (autor: pawel1207 | data: 22/06/22 | godz.: 05:29)
    bedzie dokladnie odwrotnie im bardziej mozliwosci krzemu beda sie konczyc tym bardziej bedzie liczyc sie wlasnie architektora cpu ... co jest widoczne dzisiaj na razie sie to olewa bo wszyscy jada na upgrejdzie z procesu kwestia rynku zreszta widac to dzisieaj nastepny model bedzie mial ipc 10% wieksze a ogulna wydajnosc moze o 7% a wyszyscy wow zajebiscie jaki progres :D :D parodia po proostu prawa rynku po cholere sie wysliac skoro mozna podniesc wydajnosc o 10 procent % a i tak bedzie szal :D i sie sprzeda przecierz zen czy core to zabytki :D z architektora 20 letnia tylko mocno obudowana i modernizoasnsa ale nie ma w niej zadnych rewolucyjnych zmian to powolna ewolucja czegos co dawno pownno zdechnac z drugiej strony po co sie wysilac skor ludzie to akceptuja i tak to kupia :D

  9. pawel1207 (autor: Remedy | data: 22/06/22 | godz.: 09:48)
    Co ty chłopie pier....??? Jeden z najbardziej uznanych specjalistów w dziedzinie projektowania procesorów odpowiedzialny za wszystkie najlepsze procesory w AMD miałby zrobić knota w przypadku ARM bo jakiś random z internetu tak napisał? Obudź się.

  10. ad9 (autor: MacLeod | data: 22/06/22 | godz.: 19:37)
    x86 to zabytek, rowniez sie obudz:) To tylko procesory dla tluszczy. Wyzej kompletnie nic nie znacza:D

  11. Remedy (autor: pawel1207 | data: 22/06/22 | godz.: 21:34)
    obudz sie czlowieku jesli bylby by to zalorzenia ryzenow to nie tylko konota by zrobil ale kompletna porazke bo takie cpu na rynku arm nie maialo by niemal zadnego zastosowania zwlascza w czasach gdzie nikt nie ccelowal w army nazwijmy to ogolnego przeznaczenia a przy prockach wyspecjalizowanych do danych zadan :D to by byla kompletna porazka dostajaca jesli chodzi o p/w od niemal wszystkiego :D .. amd mialo by z tym knotem szanse jedynie gdyby mialo ekosystem jak apple ale nie maja bo maja ekosystem x86 wiec ich arm spelnial podobne zalorzenia jak ryzeny czyli na rynku arm nie nadawal sie do niczego myslisz po co amd kupowalo ostanio firmy zwiazane wlasnie z arm :D i dlaczego sami ubili ten projek wlasnie z takich powodow nawet jesli to nie byl to zly procesor to na armowym rynku nie mial by czego szukac .... i jim keller niczego tu nie zmieni bo takie sa prawa rynku ... obecnie jedyyna firma potrzebujaca procka ogolnego przeznaczenia na rynku arm jest apple ktore jak widac jakos bez jima kellera sobie radzi malo tego jelsi wezmiemy wspolczynnik p/w bije spokojnie jego konstrukcje :D z procesorami wysppecjalizowanymi a pomijac smartfony rynek arm to cpu przeznaczone do konkretnego celu przynajmniej jesli mowimy o wysokowydajnych armach to ten stosunek p/w niszczy to co moze zaoferowac x 86 nie bez powodu rezygnuje sie obecnie z x86 i przechodzi sie wolniej lub szybciej na army amazon nawet mikrosoft :D czy nvidia po proscu arm to taki custom cpu..


  12. przeciez to jasne ze ARM i RISC-V to przyszlosc (autor: henrix343 | data: 23/06/22 | godz.: 13:49)
    bo nikt nie chce byc walony w kakao przez zamknieta i patentowana architekture. Przyszlosc dalekaaaaa ale jednak przyszlosc. I to niestety pewnie bedzie tak, ze wpierw bedzie prowadzil ARM a dopiero potem po kolejnych kilkudziesiewciu/kilkunastu latach bedzie dopiero rpzeskok na RISC-V.

    Lamanie monopoli jest ciezkie :( Dlatego nieswiadomy klient jest BARDZO mocno RUCHA$%.


  13. henrix343 (autor: pawel1207 | data: 23/06/22 | godz.: 15:13)
    zgadza sie ! nie inaczej . w sumie jest cale OpenPower Foundation OpenSPARC itd.. ale monopol tworzony przez lata przezx x86 cierzko bedzie zlamac bo jest cala masa powiazan chocby przez OS czy inny software poprzez sterowniki do urzadzen z armem nie wyglada to tak zle coraz wiecej oprogramowania sie na nie przenosi ale moim zdaniem to jest najwiekszy hamulec .. i o ile apple nie lubie to cieszy mnie ze pokazuja ze w zasadzie firma z miernym doswiadczeniem jesli chodzi o desktopowe cpu bo ich udzial w powerpc ograniczal sie do jeczenia aby ibm stworzyl cpu specjalnie dla nich :D to pokazli ze sie da i odniesli sukces na tym polu bo m1 jest sukcesem przy okazji ogarniajac niemal caly software . czyli da sie jak sie chce

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.