Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 11 lipca 2022 
    

USA rozmawiają z ASML o wstrzymaniu sprzedaży do Chin


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:14
(5)
ASML to holenderski koncern zajmujący się produkcją i sprzedażą maszyn oraz oprogramowania wykorzystywanego przez producentów układów scalonych, takich jak TSMC, Samsung czy Intel. Firma od pewnego czasu jest liderem światowego rynku maszyn przeznaczonych do wytrawiania układów scalonych z użyciem najnowszej fototechniki EUV (Extreme Ultra-Violet). Urządzenia tego producenta cechują się wysokim poziomem dopracowania, dlatego też po ich odbiór ustawia się długa kolejka chętnych. Władze USA chcą, aby firma ASML przyłączyła się walki z Chinami i zaprzestała współpracy handlowej z chińskimi odbiorcami.

Przypomnijmy, że w 2020 roku administracja USA wprowadziła nowe przepisy, które zakazały eksportu amerykańskich technologii do chińskich przedsiębiorstw cywilnych, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Przepisy dotyczą nie tylko firm amerykańskich, ale też producentów na na całym świecie, i zabraniają eksportu do Chin towarów i technologii, jeśli tylko do ich stworzenia wykorzystane zostały rozwiązania, technologie, maszyny lub oprogramowanie pochodzące z USA. To właśnie z tego powodu Tajwańska firma TSMC nie mogła dłużej produkować procesorów dla chińskiego Huawei.

Teraz administracja USA namawia firmę ASML, aby ta przyłączyła się do blokady technologicznej Chin i przestała sprzedawać chińskim producentom swoje wyroby. Władze Chin są już świadome problemu i jakiś czas temu podjęły decyzję, aby firma Shanghai Micro Electronic Equipment (SMEE) docelowo zastąpiła ASML i opracowała własne, zaawansowane maszyny do wytrawiania wafli krzemowych. Prawdopodobnie mogą one być bardziej rozwiniętą kopią maszyn ASML, jakie dotychczas trafiły do Chin.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. USA (autor: Conan Barbarian | data: 11/07/22 | godz.: 20:45)
  Na przestrzeni 10 lat wszyscy zmienią front a USA grzecznie odda złoty medal tych technologicznych igrzysk.

 2. ... (autor: power | data: 12/07/22 | godz.: 04:55)
  Tytul artykulu wprowadza w blad, bo ASML nie sprzedawalo maszyn do Chin, wiec nie pasuje tu stwierdzenie o wstrzymaniu sprzedazy.
  Z tego co czytalem w necie, to Chiny skupowaly stare maszyny ASML gdzie sie dalo (miedzy innymi z Japonii i Korei Pld.).
  Moze ta blokada przyczyni sie do opracowania wlasnych, nowoczesnych maszyn (porownywalnych z tymi z Holandii)? Bardzo brakuje konkurencji na rynku, wiec trzymam kciuki zeby taka sie pojawiala.


 3. @power (autor: henrix343 | data: 14/07/22 | godz.: 16:56)
  dokladnie, konkurencja to zysk klienta a tu same monopole.

 4. @2. (autor: pwil2 | data: 18/07/22 | godz.: 13:02)
  Konkurencja konkurencją, ale wolę wolniejszy postęp, mniej rdzeni w telefonie, parę klatek mniej, ale bez przesadnego wspierania zbrojenia się Chin.

 5. @1. (autor: rmarcin | data: 19/07/22 | godz.: 08:27)
  Tak, już teraz tysiące ludzi próbuje uciec z cywilizowanego świata do Chin.
  Generalnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Chiny są 10 lat do tyłu w kwestii litografii. A to jest tylko jeden z problemów jakie ten kraj musi w najbliższych latach rozwiązać.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.