Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 11 lipca 2022 
    

Core i9-13900K przetestowany w GeekBench


Autor: Zbyszek | źródło: GeekBench | 23:11
(3)
Jesienią na rynku zadebiutują procesory Intel Core 13. generacji (nazwa kodowa Raptor Lake-S). Flagowym model tej serii, czyli Core i9-13900K został przetestowany w benchmarku GeekBench, dzięki czemu poznaliśmy nie tylko więcej informacji o jego wydajności, ale też o częstotliwościach taktowania. Procesor był taktowany zegarem bazowym 3,0 GHz, z Turbo do 5,5 GHz dla jednego rdzenia, a w przypadku właściwej temperatury pojedynczy rdzeń mógł przyspieszać do 5,7 GHz dzięki funkcji Thermal Velocity Boost. Procesor uzyskał wynik jednowątkowy 2133 punktów, i wielowątkowy wynoszący 23701 punktów.

Wynik jednowątkowy jest o 8-9 procent wyższy niż uzyskiwany przez procesory Core i9-12900K, a wynik wielowątkowy o około 35 procent wyższy. Warto tutaj dodać, że sklepowa wersja Core i9-13900K może mieć jeszcze trochę wyższe taktowania niż testowana wersja.

Procesory z serii Core 13. generacji zostaną wyposażone w usprawnione rdzenie x86 Golden Cove w postaci rdzeni o nazwie Raptor Cove, oraz dwukrotnie więcej - bo 16 efektywnych rdzeni Gracemont. Poza tym mają mieć większe pamięci podręczne L2 i L3, dedykowaną jednostkę NPU (Neural Processing Unit), i nowe bardziej zaawansowane rozwiązania regulacji napięcia zasilania, powodujące spadek zużycia energii elektrycznej (przy tym samym taktowaniu, co Alder Lake).


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Widzę że w Intelu (autor: kombajn4 | data: 14/07/22 | godz.: 05:30)
  jak już przestali bredzić o szufladzie pełnej projektów i w końcu wzięli się do roboty to jednak się da robić procesory z realnym wzrostem wydajności. Konkurencja czyni cuda

 2. Intel nauczył nas przez te lata jednego. (autor: Mario1978 | data: 14/07/22 | godz.: 11:04)
  Jeżeli wzrost wydajności będzie taki jak z zapowiedzi to w odpowiednich rękach entuzjastów ten procesor tutaj wymieniony w artykule przy odpowiednim zaznaczam wodnym chłodzeniu (nie 'Czilerze') osiągnie pewnie nawet 800W na kilkanaście sekund.
  Porównania w poborze energii Epyc Genoa ze 192 wątkami i i9-13900k z 32 wątkami będą ciekawe. Zresztą od dawna wiadome, że jedynym wybawieniem Intel na chwilę obecną będzie TSMC ze swoimi procesami produkcji a potem jeszcze Samsung się dołączy. Intel nie będzie miał wyjścia jak korzystać z ich usług. Ale nawet to doprowadza do sytuacji gdzie Intel zmierza w kierunku podziału firmy na część Projektową z dawaniem licencji na x86 i część produkującą projekty. Jeżeli to jest prawda i ciągu dwóch lat Qualcomm ma zacząć produkować część swoich projektów w fabrykach Intela to będzie można w końcu realnie porównać ile do tyłu jest Intel pod względem Wydajności na Watt ich własnych litografii.


 3. ... (autor: power | data: 15/07/22 | godz.: 05:14)
  @1 To nie zasluga konkurencji, a nowego CEO Pata Gelsingera, ktory "gania inzynierow z batem w reku" :)
  Byla glosna sprawa, gdy on skrytykowal swoich inzynierow, mowiac ze CPU intela przegrywa z CPU firmy "lifestyle'owej" (Apple).
  @2 I znowu belkot.
  Intel niczego nas nie nauczyl.
  Zas na komentowanie reszty tego spamu to mi zwyczajnie pradu szkoda. :)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.