Poza procesorami Intel wytwarza również szereg innych mniejszych układów scalonych przeznaczonych do stosowania w laptopach i komputerach. Są to m.in. kontrolery sieci przewodowej i bezprzewodowej, oraz kontrolery magistral USB i Thunderbolt. W efekcie nawet jeśli laptop nie opierał się na procesorze Intela, to z wysokim prawdopodobieństwem i tak zawierał jakiś inny komponent krzemowego giganta. Tymczasem iFixit donosi, że w ostatnim czasie Apple i AMD zdecydowały się zerwać z tą praktyką i porzucić kontrolery dostarczane przez Intela.
Okazuje się, że laptopy MacBook z procesorami M2, w odróżnieniu od starszego modelu nie mają już kontrolera USB 4 dostarczanego przez Intela - został on zastąpiony przez autorski kontroler Apple.
W przypadku laptopów z procesorami Ryzen, modele laptopów z procesorami z rodziny Rembrandt (seria Ryzen 6000) także nie posiadają już kontrolerów dostarczanych przez Intela - w przypadku kontrolera USB w miejsce kontrolera od Intela stosowany jest kontroler KB8001 szwajcarskiej firmy Kandou, a w przypadku kontrolera sieci WiFi i Bluetooth stosowany jest autorski kontroler AMD RZ608 opracowany przez AMD przy wsparciu MediaTek.
K O M E N T A R Z E
Akurat Wi-Fi i BT szkoda... (autor: Kenjiro | data: 27/07/22 | godz.: 14:36) Bo kontrolery Intela są jednymi z najlepszych, a sterowniki Mediateka i ich stabilność są, delikatnie mówiąc, "takie se".
@1. (autor: Mariosti | data: 27/07/22 | godz.: 16:09) Na szczęście wifi w laptopie bardzo łatwo jest wciąż wymienić poza jakimiś patologicznymi wyjątkami.
Intel od lat stacza się do Rynsztoku (autor: Mario1978 | data: 27/07/22 | godz.: 17:11) a pierwszym objawem była reakcja na premierę architektury Zen na rynkek CPU już 5 lat temu. Teraz koncept Zen wkroczy na rynek GPU więc Nvidia będzie mieć problem. A mogli myśleć już w 2018 roku. No ale jak Intel wycenia swoje technologie nie adekwatnie do możliwości i nie ma pomysłu a jedynym Zbawicielem na chwilę obecną jest TSMC to tylko podział Intela może ich uratować. Mieli wszystko no ale zapomnięli, że to ludzie tworzą przyszłość firmy a nie sama nazwa. Intel czy Apple od lat kojarzą się z czymś przewartościowanym i Negatywnym jak choćby Instytucje Parabankowe czyli Lichwą w nieskazitelnej postaci.
@ 2 (autor: power | data: 28/07/22 | godz.: 15:50) Juz widze jak wymienisz karte WIFI w MacBooku (ktorego dotyczy artykul), ktory jest sklejony. Jest takze duze prawdopodobienstwo, ze te chipy beda w formie BGA i beda wlutowane w PCB plyty glownej.