Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Środa 27 lipca 2022 
    

Chiny mają już własny 7nm proces litograficzny


Autor: Zbyszek | źródło: TechInsights | 22:14
(45)
Chiny od dłuższego czasu dążą do uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców układów scalonych, a sankcje wprowadzone przez administrację USA drastycznie ten proces przyspieszyły. Kraj odcięty od dostaw wieli zachodnich technologii zdecydował się przed 2-3 laty na wpompowanie w rodzimych producentów układów scalonych absurdalnych ilości pieniędzy oraz hurtowy zakup starszych maszyn do litografii, które pozwolą przetrwać trudny okres. Równocześnie chińskie firmy podjęły przyspieszone prace związane z uruchomieniem własnych bardziej zaawansowanych litografii. Już w 2020 roku producenci tacy jak SIMC dysponowali własną w pełni niezależną od innych 28nm litografią, a w 2021 roku do tego grona dołączył proces litograficzny 14nm.

To właśnie do SIMC produkcję swoich układów scalonych przeniósł w ubiegłym roku Huaweii, który nie mogąc zamawiać chipów w TSMC skorzystał z14nm litografii od SIMC.

Teraz chiński producent SIMC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) rozpoczął produkcję układów scalonych typu ASIC o nazwie MinerVa Bitcoin przeznaczonych do wydobywania kryptowalut. Są one wytwarzane w najnowszej litografii SIMC, jaką jest proces 7nm. MinerVa Bitcoin to dość małe chipy, mające rozmiary 4,6mm x 4,2 mm i powierzchnię około 20 mm2. Są one montowane na płytkach drukowanych w większych ilościach jednocześnie, tworząc tzw. koparki kryptowalut.

Powszechnie sądzi się, że 7nm proces litograficzny SIMC może być kopią 7nm litografii TSMC. Wynikać to może z tego, że Chiny w ostatnich latach prowadziły szpiegostwo technologiczne, m.in. zatrudniając w fabrykach TSMC opłaconych szpiegów, którzy wykradali stamtąd dokumentację techniczną. Jednak 7nm proces litograficzny SIMC, pomimo podobnej gęstości do 7nm litografii TSMC może mieć gorsze parametry dotyczące uzysku i wydajności tranzystorów - co jest pochodną embarga na bardziej zaawansowane maszyny do produkcji układów scalonych i konieczności wytwarzania 7nm chipów na starszych liniach technologicznych, niż używane do tego celu przez TSMC.

Chiny są jednak świadome tego problemu, i po wprowadzeniu przez administrację USA sankcji technologicznych zaczęły rozwój własnych maszyn do wytrawiania układów scalonych, które docelowo mają zastąpić starsze maszyny pozyskane z innych krajów. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ktoś tu ostatnio bronił chin jakie to są do przodu? (autor: pwil2 | data: 28/07/22 | godz.: 00:16)
  W szpiegostwie na pewno...

 2. pwil2 (autor: Markizy | data: 28/07/22 | godz.: 07:33)
  a myślisz że zachód zajechał tak daleko bez szpiegostwa przemysłowego? Działo to w obydwie strony z większym bądź mniejszym natężeniem. Ponadto był news o zatrudnianiu byłych pracowników TSMC, a same chiny posiadają ogromny potencjał tylko brakuje im lat doświadczenia w udoskonalaniu litografii.

 3. @02 (autor: bmiluch | data: 28/07/22 | godz.: 09:48)
  "a myślisz że zachód zajechał tak daleko bez szpiegostwa przemysłowego" - sugerujesz, że szpiegowali Chiny? :D
 4. Czy to będą koparki rządowe ?? (autor: sofolok | data: 28/07/22 | godz.: 09:55)
  Ponoć zakaz wydobywania krypto w chinach ???

 5. Chiny (autor: OBoloG | data: 28/07/22 | godz.: 09:58)
  mają w d..e prawa autorskie i pytanie za 100 pkt. czy źle na tym wychodzą? A u nas w UE nakłada się podatki na urządzenia elektroniczne na których może zaistnieć możliwość że ktoś może odtworzyć na nich piracki nie zakupiony utwór muzyczny. Więc doliczają tak na zaś do przodu dodatkowy podatek, że klient kupujący sprzęt narazić twórców na straty. A tutaj CHRy kradną grube tajne projekty i nic im nie grozi.

 6. bmiluch (autor: Markizy | data: 28/07/22 | godz.: 10:26)
  sugeruje że kraje zachodnie same siebie szpiegowały czy też dawny związek radziecki.

  Obecnie może coraz prężniej mogą się rozwijać próby szpiegowania chin, w końcu w wielu dziedzinach zaczynają się już sami rozwijać.


 7. @6. (autor: Mariosti | data: 28/07/22 | godz.: 10:47)
  Ze związku radzieckiego to można było najwyżej technolgię onuc ukraść.

  Praktycznie wszystkie istotne współcześnie technologie to rezultat miliardów wydanych na R&D przez firmy i państwa Europejskie i USA, to jest fakt i nie ma co z tym dyskutować.
  Chiny specjalizują się teraz w produkcji odtwórczych psuedo "prac naukowych" i "patentów" z poprawiania cudzych technologii, bo wciąż, mimo gigantycznych pieniędzy i faszystowskiego systemu szkolnictwa nie ma tam miejsca na wolność i innowację.

  Obecnie cały czas prężnie działa szpiegowanie Zachodu przez Chiny szczególnie, bo dalej zostają z tyłu jak tylko kooperanci zachodni wycofują się z beznadziejnej współpracy z komunistami.


 8. Mariosti (autor: Markizy | data: 28/07/22 | godz.: 12:16)
  to ciekawe dlaczego dla swoje black birda pokrętną drogą kupowali tam tytan :)
  https://naszemiasto.pl/...-lotnictwa/ar/c1-4518338

  To że wiele rzeczy było mało przydatnych, to nie znaczny że nie znaleziona tam niczego nie przydatnego. Ponadto pamiętaj ZSRR nie istnieje już 30 lat.

  Nasz system nauczania to co znowu taki genialny że krytykujesz innych krajów? Na temat systemu nauczania i samego funkcjonowania państwa chin wiemy tak naprawdę nie wiele. Informacje są przesiane przez jedną albo przez drugą stronę.


 9. @8. (autor: Mariosti | data: 28/07/22 | godz.: 12:47)
  Co ma kupowanie surowca do szpiegowstwa technologicznego?

 10. ... (autor: power | data: 28/07/22 | godz.: 15:39)
  @3, @6 Od poczatku ludzkosci, jeden czlowiek szpieguje drugiego. Zachod takze szpiegowal kazdego kogo mogl. USA i ZSRR, po IIWS przejely naukowcow z Trzeciej Rzeszy i nagle u nich pojawily sie samoloty odrzutowe i rakiety na wzor V2 (wczesniej takich nie posiadali). Chiny jako pierwsze mialy modemy 5G (ZTE i Huawei), na zachodzie przez dlugi czas blokowano obie firmy, zanim zachod mogl skopiowac 5G.
  Tak smiejesz sie z osiagniec Rosji, czy Chin, a oba te kraje rozwijaja nowoczesne technologie, lataja w kosmos, buduja satelity, a w Polsce nawet nie ma roweru rodzimej produkcji.
  Zalecalbym troche wiecej pokory i nie wywyzszania sie ponad innych. :)


 11. errata (autor: power | data: 28/07/22 | godz.: 15:47)
  Mialo byc @3 i @7.

 12. @10. (autor: pwil2 | data: 28/07/22 | godz.: 18:34)
  Nie było czego szpiegować u ruskich. To zawsze ruskie (później Chiny) szpiegowały i kopiowały co się dało. Skąd niby u ruskich nagle samoloty projektowane i produkowane w jednostkach imperialnych? ;-) ruskie kopiowali bez zastanowienia, nawet malując wnętrza tak samo i powielając zbędne otwory z pierwowzoru nie wiedząc po co są ;-)

 13. @power (autor: bmiluch | data: 28/07/22 | godz.: 18:34)
  "Zalecalbym troche wiecej pokory i nie wywyzszania sie ponad innych. :)"
  sugerujesz, że przemawia przeze mnie duma narodowa, a może wywyższam się ponad Chiny Ludowe?
  poza tym cała dyskusja dotyczny szpiegostwa przemysłowego ze strony Chin, a postulaty typu - a u was murzynów biją były dobre za czasów kroniki filmowej i nawet wtedy specjalnie do mnie nie przemawiały


  sorry


 14. @10 (autor: Grza | data: 28/07/22 | godz.: 18:49)
  lepiej idz na spacer i juz wiecej nic dzis nie pisz, bo tych twoich wypocin to sie czytac nie da ;)

 15. pwil2 (autor: Markizy | data: 28/07/22 | godz.: 19:36)
  to na czyich rakietach ostatnio latało usa w kosmos po skasowaniu programu wahadłowców? To że skala szpiegostwa jest większa po stronie chin niż usa, a wcześniej zwiazku radzieckiego nie ma znaczenia, chodzi o sam fakt. Zresztą ciekawe czemu płyty głównie na chiński, wietnamski, irański i rosyjski rynek miały rootkita https://www.tomshardware.com/...ware-asus-gigabyte

  @bmiluch
  chiny jak widać jak mogą rozwijają się w oparciu o to co uda im się głównie zdobyć, a dopiero później samemu opracować. Ale wymień mi europejską firmę co sama zaczyna opracowywać sama GPU?
  https://www.pcgamer.com/...to-10-tflops-announced/
  podobnie z cpu,
  https://en.wikipedia.org/wiki/Zhaoxin
  w europie mamy brytyjskiego arm i jego klony ale to są licencje na architekturę a nie gotowe układy do montażu.
  Obecnie rozwiązania chin są daleko za konkrecją ale od czegoś trzeba zacząć, patrz dokonania intela z gpu.

  @Grza
  sugerujesz ze zsrr i usa nie dokonały skoku technologicznego dzięki inżynierom III rzeszy? Fakt o szpiegostwie przemysłowym trudno tu mówić ale o siłowym przejęciu technologi już tak.


 16. ... (autor: power | data: 28/07/22 | godz.: 20:00)
  @12 Podaj zrodlo tych informacji odnosnie skopiowanych samolotow.
  @13 Sugeruje ze wypisujesz glupoty i powtarzasz zaslyszane frazesy.
  Jeszcze zapomniales napisac, ze w Chinach to pracuja za miske ryzu.
  @14 Sam skorzystaj ze swojej rady, jezeli nie masz nic wiecej do napisania pod moim adresem. Moze wtedy glowa zacznie lepiej pracowac. :)

  To jest przerazajace jaka jest teraz mlodziez w Polsce. Wydaje sie im, ze im wszystko sie nalezy, ze sa najmadrzejsi na swiecie i najlepsi we wszystkim.


 17. no prosze (autor: pawel1207 | data: 29/07/22 | godz.: 02:52)
  tak jeczeliscie ze chiny to beda martwe :D a tu ogarneli jednak i to bez asml :D . im wieksze sankcje nalorza tym bardziej chiny beda sie rozwijac samodzielnie nie wazne czy beda krasc czy robic to samemu ogarna to tylko kwestia czasu . pomijajac prawa jednostki i czlowieka to ich rzad kombinuje z wyprzedzeniem kilkudziesiecioletnim ! u nas czas i pieniadze posiweca sie na debaty o aborcji i o strefach lgbt i innych bzdurach chiny sie takimi perdolami nie interesuja maja inny cel i go realizuja faktycznie jak sie pominie wolnosc i prawa jednostki to zachod przy chinach jest zgnilym jablkiem skazanym na wymarcie.. podczas kiedy my bawimy sie w przepychanki i lgbt itd.. chiny pra do przodu nie ogladajac sie na zachod . a jak chcecie krytykowac to sie zastanowcie co macie w polsce odpowiedz cale gowno niemal zero rd jesli juz to dla pracujecie zachodu niemamy wlasnych polprzewodnikow wlasnych fabryk technologi i niewiele patentow startowalismy w latach 60-siatych chiny przy polsce to byl brud smrod i ubustwo i bieda jak okiem siegnac teraz :D polska wyglada technologicznie jak smietnik europy do chin to nawet nie ma co porownywac a co zdolniejsi ludzie i tak z polski uciekaja ...i wy krytykujecie chiny :D

 18. Fajna dyskusja o szpiegostwie (autor: kombajn4 | data: 29/07/22 | godz.: 05:50)
  tylko jakoś nikt nie zauważa jednej rzeczy cała masa zachodnich firm produkuje w Chinach tak? A tam zgodnie z prawem nie obowiązują prawa patentowe w związku z czym kopiowanie rozwiązań jest legalne - muszę mówić dalej czy już rozumiecie? Chińczycy są w stanie stworzyć własne 7nm nie dlatego że ukradli część rozwiązań (a pewnie ukradli) tylko dlatego że największe koncerny od dekad z pełną świadomością udostępniały im technologię produkcji. Innymi słowy można wynieść wszystkie dane z TSMC i szczerze wątpię czy ktokolwiek poza Chinami byłby w stanie zrobić z nich użytek. Taka Rosja na 1000% nie. Do budowy tak zaawansowanej linii produkcyjnej nie wystarczą dane wywiadowcze, kraj musi mieć odpowiednio rozwiniętą bazę technologiczną.

 19. @18. (autor: Mariosti | data: 29/07/22 | godz.: 09:09)
  Absolutnie jest to nieprawda aby "oficjalnie" Chiny nie przestrzegały międzynarodowego prawa patentowego. Gdyby tak było nikt w życiu by tam nie otworzył żadnego zakładu produkcyjnego.

  Inną kwestią jest to że zgodnie z Chińskim prawem zagraniczne firmy mogą inwestować w Chinach ale tylko w joint-venture z większościowym udziałem partnera Chińskiego i to jest właśnie furtka która daje dostęp do wynoszenia dokumentacji, próbek itd. Ale nie zmienia ona faktu że jest to kradzież.
  Po prostu szefowie Zachodnich korporacji to trochę debile wierzący w bożka excela i muszą 50x dostać w dupę od rzeczywistości zanim zauważą że coś źle robią, a Chiński centralnie sterowany reżim komunistyczny doskonale to wykorzystuje.

  @15.
  A kiedy te rakiety ZSRR skonstruowało? Bo jak nasa przestała pakować w ten program pieniądze to nagle ruskich zdolności rozwojowe zatrzymały się w miejscu, a z ich rakiet korzystano tylko dlatego że były tanie.
  I nagle pojawiła się nowa firma w USA i od zera w ciągu 10 lat potrafili stworzyć kompletne kosmiczne pojazdy rakietowe które o dekady wyprzedzają wszystko co ruscy i chińczycy byliby w stanie kiedykolwiek wypocić.

  Jak tak kochacie Chiny to wypad do nich. Przynajmniej przestaniecie swoje debilizmy tutaj wypisywać bo nie będziecie mieli prawa dostępu do zachodnich stron internetowych.


 20. power (autor: Markizy | data: 29/07/22 | godz.: 09:16)
  skopiowany był b-29 i nazwany jako tu-4
  https://tech.wp.pl/...perfortece,6588442484960032a
  I to był chyba jedyny samolot kopiowany przez zsrr

  Natomiast działa to w dwie strony F35 jest podobny do jak-41
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jak-41


 21. Mariosti (autor: Markizy | data: 29/07/22 | godz.: 09:39)
  Silniki jakie wykorzystywali to RD-180 które powstały w latach 90 czyli po upadku ZSRR i bazowały na rozwiązaniach poprzedników, w sumie w tym temacie trudno wymyślić coś przełomowego bo fizyka jest wspólna dla wszystkich. Jednak amerykanie nie posiadali odpowiednich silnik.

  Ta nowa firma z USA wykorzystała już istniejące rozwiązania i dalej je rozwijała, wiec nie wiem czemu jesteś zdziwiony tym że po 10 latach mieli już silniki. A czy wyprzedzają to na chwile tylko porównania czysto teoretyczne a nie praktyczne. Zobaczymy jak raproty będą się sprawować bo są obecnie w trakcie testów. I speceX zajeło to 20 lat żeby przescignąć Rosję.

  "Jak tak kochacie Chiny to wypad do nich. Przynajmniej przestaniecie swoje debilizmy tutaj wypisywać bo nie będziecie mieli prawa dostępu do zachodnich stron internetowych."
  Wbij sobie do głowy to że ktoś potrafi ocenić realnie zasługi i osiągnięcia danego kraju nie oznacza to że pała jakąś miłością. Trzeba realnie osiągnięcia wszystkich krajów, a nie patrzyć przez pryzmat my i oni (ci źli/gorsi/niegodni). Inaczej wpadasz pętle samozachwytu nad sobą co położyło już nie jedno imperium.


 22. @21. (autor: Mariosti | data: 29/07/22 | godz.: 10:34)
  SpaceX aktualnie wynosi więcej ton ładunków na orbitę niż wszystkie inne firmy na świecie razem wzięte.

  Wg mnie to już wystarczający dowód na to że ich rakiety się sprawdziły i że są dekady przed ruskimi.

  Co do testowanych rozwiązań, to już kolejne silniki spaceX są testowane.


 23. Mariosti (autor: Markizy | data: 29/07/22 | godz.: 14:54)
  Źródło porównujące tonaż wyniesionych urządzeń na orbitę poproszę. Oczywiście z sumowaniem kilku ostatnich lat.

 24. @23. (autor: Mariosti | data: 29/07/22 | godz.: 15:07)
  Europejska Agencja Kosmiczna.
  https://www.sdo.esoc.esa.int/..._Report_latest.pdf
  strona 28.
  Rakiety Falcon (spaceX) wynoszą lekką ręką ponad 60% ton ładunku na orbitę na świecie, na drugim miejscu mniej więcej chińczycy i rosjanie.


 25. @24. (autor: Mariosti | data: 29/07/22 | godz.: 15:11)
  Widać też z tych wykresów że już od ponad 2 lat SpaceX samodzielnie wynosi co roku najwięcej ton ładunków w kosmos na świecie, a od 6 lat jest jednym z 3 największych operatorów tego typu.

  Widać że komunistyczne i post komunistyczne siły jednak nie są takie super, postępowe i w ogóle jak je malujesz, przynajmniej jeśli spojrzeć na to chłodnym, obiektywnym wzrokiem, a nie z pasją miłośnika komuchów.


 26. Chiny stoja obecnie na krawedzi upadku gospodarczego... (autor: gantrithor | data: 29/07/22 | godz.: 16:38)
  a zaczelo sie to na dlugo przed problemami z budownictwem, przez lata partia komunistyczna wpierala mieszkancom ze chiny to takie usa gdzie marzenia sie spelniaja i kazdy kto odpowiednio mocno sie stara moze osiagnac sukces.
  Momentem przelomowym byl okres przed pandmia gdzie developerzy na masowa skale budowali mieszkania, kupcy najczesciej zbierajac oszczednosci calych rodzin kupowali mieszkania bedac przekonanymi ze jest to pewna inwestycja.
  Gdy uderzyl covid i rozegrala sie cala akcja z lockdownami i caly dosc delikatny lancuszek zaleznosci zaczal sie gwaltownie sypac, ceny materialow zaczely rosnac a wraz z nimi ceny mieszkan, deweloperzy zaczeli oszczedzac na materialach i zaczeli sprzedawac ponizej kosztow aby miec pienadze na dokonczenie innych inwestycji liczac jednoczesnie na wzrosty cen mieszkan, mieszkania tuz obok w sasiednim bloku mialy ceny nizsze o 50% a w miedzy czasie gospodarka wychamowala, sporo ludzi stracilo prace a pracodawcy ograniczali obroty.
  Posiadacze mieszkan placacy raty zbulwersowani mniejszymi cenami mieszkan w blokach obok przestali spacac mieszkania domagajac sie unormowania cen jednoczesnie coraz mniej nowych mieszkan sie sprzedawalo bo ludzie zwyczajnie nie mieli gdzie pracowac i czym placic.
  Ostatnia chyba czara goryczy byla konfiskata oszczednosci mieszkancow chin przez banki kontrolowane przez chinska partie komunistyczna dzieki czemu oszczednosci staly sie srodkami inwestycyjnymi i nie mozna ich wyplacic.
  Ludzie wyszli na ulice strajkowac przd bankami w tym czasie chinska partia wynajela mafie aby ta rozpedzila ludzi doszlo do zamieszek...
  Obecnie bankow strzeze wojsko i sa one obstawione czolgami.

  Oczywiscie jest to taki skrot bo wydarzen jest znacznie wiecej jak czlonkowie prati wlamujacy sie do domow aby wykonac test na covid czy gwaltownie spadajaca dzietnosc i wiele innych czynnikow czy fakt ze ponad 1/3 budzetu chin pochodzi z budowy mieszkan.

  Co do kradziezy technologi to nie mozna wszystkiego ukrasc jak bylo napisane wyzej kopia 1 do 1 bez wiedzy jak to dziala jest bezcelowa bo co z tego ze skopiujesz silnik skoro nie bedziesz potrafil go naprawic czy modyfikowac.

  Jednak firma SIMC zna sie na rzeczy i faktycznie moze skopiowac technologie TSMC ale to zajmie sporo wiecej czasu niz wielu z was sie wydaje.
  Samo tworzenie zrodla swiatla do wspolczesnych maszyn litograficznych moim zdaniem bylo dosc zabawne bo inzynierowie probowali materialow na zasadzie przypadku a nie wiedzy z zakresu fizyki atomowej nawet na youtubie sa fajne filmiki z wywiadami jak grupa inzynierow opracowywala rozne materialy i technologie w drodze do przykladowej technologi euv i tez moge sie zgodzic ze kazdy kazdego kopiuje kiedy tylko sie da tyle ze ameryka i europa maja wiecej do stracenia niz chiny bo chiny maja od kogo krasc...


 27. gantrithor (autor: pawel1207 | data: 29/07/22 | godz.: 17:30)
  przecierz oni juz ja skoiowali maja 7nm :D ..

 28. zreszta (autor: pawel1207 | data: 29/07/22 | godz.: 17:34)
  bzdura jest twierdzenie ze chinczycy tylko kradna i nie rozwijaj nic wlasnego :D wystarczy popatrzec na ich patenty i ile ich zglaszaja .. ucza sie i to sie ucza blyskawicznie.. usa nie boi sie rosji usa boi sie obecnie chin . :D

 29. Mariosti (autor: Markizy | data: 29/07/22 | godz.: 20:03)
  przejrzałeś dokładnie, bo specex wynosi najwięcej do 1750km rakieta Falcon, następnie przedział 35000 - 36800km i tam bardziej wyrównaną walkę miedzy rakietami rosji, chin czy europejskich. Specex dopiero zaczyna w tym przedziale swoją przygodę.

  Na 1750km mamy ISS, hubla i satelity telekomunikacyjne, co nie dziwi czemu tutaj najwięcej materiału wysłali. Na 20km mamy już satelity nawigacyjne GPS/Galileo/Glonas/BaiDou

  @gantrithor
  na takiej krawędzi obecnie stoi każdy kraj, ze względu na zbyt duża globalizację w procesach produkcyjnych gdzie wywalenie się jednej gałęzi może położyć każdą kolejną. Ciekawi mnie jakim sposobem takie rewelacje co piszesz unikają w państwach zachodnich. A co do problemów z developerką to jest to problem który ciągnie się już od dłuższego czasu.

  Co dzietności przecież od wielu lat była prowadzona polityka jednego dziecka, wiec nie dziwne że przyniosła ona taki a nie inny efekt, ponadto dopiero nie dawno zaczęto ją poważnie dopiero luzować.


 30. Trzeba tez dodac ze firma SIMC... (autor: gantrithor | data: 30/07/22 | godz.: 10:42)
  zawarla umowe na dostarczenie sprzetu do produkcji DUV juz w 2018 roku na kwote 1.2 miliarda i mimo braku bardziej szczegolowych danych to asml stwierdzilo ze ten sprzet moze tez wykonywac litografie 7nm euv.
  Umowa miala trwac od 2018 do 2020 jednak obie firmy zgodzily sie na jej przedluzenie.
  TSMC zaczelo produkcje pamieci w 7nm juz w 2016 roku co daje jakies 8 lat miedzy pierwszymi ukladami na rynku w 7nm miedzy tsmc a simc a tym czasem na runku juz od dluzszego czasu sa procesory w 4nm przykladowo procsory snapdragon a 3nm zaczeto produkowac juz w 2021.
  Narazie simc informuje ze bedzie produkowac uklady asic do koparek krypto o powierzchni 22mm/2 wiec widac ze maja problemy z uzyskiem sprawnych ukladow co moze wskazywac ze maja uzysk ponizej 20%.
  Chiny tu maja ogromne pole do popisu jesli chodzi o kradziez technologi :)


 31. gantrithor (autor: Markizy | data: 30/07/22 | godz.: 11:25)
  myślisz że TSMC też od początku tłucze duże układy? Też zaczyna od małych układów a jak widać SIMC ma na to obecnie największe zapotrzebowanie bo nie mają jeszcze wyrobionej marki. W każdym razie każda konkurencja dla intela, tsmc i samsunga będzie dobra, szczególnie po tym jak GF wycofało się z wyścigu.

  Ogólnie trudno będzie porównać technologie obydwu firm bo raz że dzieli je przedział czasu, a dwa 7nm u jednego producenta to nie to samo 7 co u drugiego.


 32. @29. (autor: Mariosti | data: 30/07/22 | godz.: 12:50)
  Widzę że nie przejrzałeś dokładnie bo tonaż na inne orbity niż niskie to mniej niż 15% tego co jest na wykresie o którym wspomniałem.

  Już tak nie szukaj beznadziejnie punktów zaczepienia, bo po prostu nie masz o tym pojęcia.


 33. 1<< (autor: Mario1978 | data: 30/07/22 | godz.: 14:57)
  Pochopny komentarz tyle ci powiem. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak się mylisz. A potem będą inni przecierać szlaki stworzone przez Chińczyków. To już stało się Popularne, że Chiny kradną i kopiują technologię. Ale jak robią to lepiej to już nikt nie patrzy. Chińskie marki są innowatorami rynku i wychodzi na to, że jak ich rozwój będzie w dalszym ciągu przebiegał tak jak teraz to właśnie zachód będzie musiał co raz bardziej polegać na patentach Chińskich chcąc mieć tańsze i lepsze rozwiązania. Gorzej jak Chiny staną właścicielami technologii, której nie ma nikt to wtedy zaczną pewnie tak jak USA dyktować warunki. Zapominamy o tym, że Chiny pracują od lat nad własnymi rozwiązaniami produkcji tranzystorów więc nie patrzmy już na Finfet czy nawet samo GAFFET. Patrzmy to co będzie po nic. Finfet ma mieć przedłużony żywot przez zastosowanie tranzystorów z Pionową Bramką a i GAA będzie mieć to samo. Jako, że Chiny chcą na prawdę przyczynić się do przełomów w dziejach ludzkości zobaczymy co uda im się wprowadzić do produkcji. Pamiętajmy bo od lat Stany Zjednoczone z tego słyną. Co jest nie opłacalne w produkcji dla tego kraju to w przypadku Chin niekoniecznie. Oni już pokazali, że można wyżyć na marżach 5%. Pytanie czy USA jest w stanie poświęcić marżę dla konsumenta, który będzie bardziej zadowolony z tego powodu. Na chwilę obecną wiele firm Amerykańskich myśli, że może wszystko a konsument i tak ich wybierze. Niestety zapominają, że nie każdy kieruje się względami Wiary, wymyślonych historii bycia lepszym jednej firmy nad innymi czy kłamliwych twierdzeń. To co w środku i na zewnątrz ma wpływ na cenę dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie bycia oszukanym jest znajomość rynku. Ale niektórym wystarczy nazwa firmy. Jest to skomplikowany temat ale gdy idziemy po kredyt do banku to już lepiej ogarniamy temat bo jest mniej skomplikowany. Gdy po 5 latach musisz spłacić 10 tysięcy więcej w jednym banku a w drugim już 20 tysięcy więcej to rozumiesz jaki bank wybrać gdy potrzebujesz tego kredytu.

 34. Mariosti (autor: Markizy | data: 30/07/22 | godz.: 20:46)
  przejrzałem
  "Na 1750km mamy ISS, hubla i satelity telekomunikacyjne, co nie dziwi czemu tutaj najwięcej materiału wysłali."


 35. @34. (autor: Mariosti | data: 31/07/22 | godz.: 15:37)
  Rozumiesz w ogóle jak działa Falcon 9 i dlaczego jest tak popularny i przełomowy? Otóż on potrafi lądować w kontrolowany sposób po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną, dlatego praktycznie tylko wynosi ładunki na LEO, bo niska cena jego lotów zakłada powrót rakiety.
  W przypadku wyższych orbit znacznie rosną wymagania co do paliwa potrzebnego na powrót rakiety, dlatego tam stosuje się wciąż przedpotopowe jednorazówki.


 36. Mariosti (autor: Markizy | data: 31/07/22 | godz.: 18:51)
  na dalsze dystanse niż 1750km też rakiety falcon latały. Wiec to nie jest tak że trzeba wykorzystywać jednorazówki. Natomiast a Ariane 5, Atlas V, Proton-M to zaczęła latać na początku XXI wieku. Trochę trudno mówić o przedpotopowych jednorazówkach jak o Long March 3. Chociaż patrząc po nazwach ma już następce Long March 5. O ile te wszystkie rakiety są jednorazowe (trzeba byłoby to wszystko sprawdzić) o tyle cześć z nich to są dość aktualne konstrukcje, tym bardziej że dochodzi w nich do wielu modyfikacji na przestrzeni lat.

  A to żę amerykanie wykorzystują preferują amerykański sprzęt to żadna nowość.

  Natomiast wykres dla 1750km jest mocno mylący bo duża jego cześć jest wyszarzana. Wiec sama ocena skuteczności rakiet nawet od 2010 roku może być myląca.


 37. Można się oburzać, że Chiny kradną technologie, nota (autor: raczek70 | data: 31/07/22 | godz.: 21:06)
  bene

 38. , które zachód im sam w zębach przyniósł, ale (autor: raczek70 | data: 31/07/22 | godz.: 21:08)
  prawda jest taka, że Chin nic już nie zatrzyma. Chyba, że totalna wojna, którą wywoła i wygra USA. Tylko, czy USA na to stać? Wątpię...

 39. raczek70 (autor: Markizy | data: 31/07/22 | godz.: 21:37)
  usa i chiny na to stać z pewnością, pytanie co z resztą świata.

 40. @38. (autor: Mariosti | data: 1/08/22 | godz.: 11:45)
  Aktualnie jest szansa że Chiny pogrążą się same, bo rozkręcają się tam bankructwa deweloperów, które pociągają za sobą niespłacanie hipotek, co z kolei powoduje ryzyko niewypłacalności banków.
  Rząd komunistyczny nawet wprowadził limity wypłacania pieniędzy przez obywateli, efektywnie zamrażając im większość środków na kontach, co nie spodobało się Chińczykom.

  U nas i na Zachodzie w mediach prawie nic o tym nie ma (bo to nie na rękę komunistom), ale jeśli ruch ten przybierze wystarczająco na sile zanim komuniści zaczną masowo pacyfikować protesty i mordować swoich obywateli, to jest myślę jakieś 10% szansy że komuniści w Chinach zostaną obaleni w ciągu najbliższych 2 lat, a to dużo.


 41. @40 Z tymi dwoma latami bym tak nie przesadzal... (autor: gantrithor | data: 1/08/22 | godz.: 16:17)
  zreszta sie zgodze, chiny to nie tyle gigant co kolos , leviatan na bardzo ceiniutkich nozkach a te sie dosc mocno chwieja.
  My otrzymujemy informacje o tym ze chiny sobie swietnie radza ale czy napewno nie jest to propaganda jak rosja i druga armia swiata?


 42. ... (autor: henrix343 | data: 1/08/22 | godz.: 16:44)
  A jak pisalem ze maja 65nm opracowane i to im starczy na DLUGIIII czas, to sie ludzie smili. A teraz maja 7nm, jescze niedopraowane - ale to im starczy do niemal wszystkiego obecnie. BRAWO! A kretynow co przestrzegaja idiotycznych patentow, ktore maja za zadanie utrzymac MONOPOL wyslac do obozu, gdzie jedyne co beda mogli robic to placic podatki, wtedy pogadamy.

  A jeszcze ile nie ukradli, tylko wymislili i wprowadzili w zycie i sprzedaja na calym swiecie jako najlepsze i najnowsze...

  Jak masz solidne podstawy to sobie w trudnej sytuacji poradzisz. Jak masz gowno zamiast fundamentow to sie wylozysz zawsze. Jaka mamy sytuacje w kraju, to wszyscy widza, wiec nie rozumiem dlaczego smieja sie z chincykow.

  @Markizy dokladnie. Ile to np polskich wynalazkow zajebali, laser, przenosne radio radio itp. i to np USA to uczynilo, albo niemcy (i dobrze, bo tu i tak by nic nie powstalo). A ile firm wykupili za dodrukowany pieniadz...

  @OBoloG pelan zgoda. Kupiles telewizor- plac, kupiles telefon - plac, kupiles odtwarzacz mp3 - plac! + jeszcze niesamowicie wqysokie podatki, gdzie sie karze za pracowitosc...

  @Mariosti tak sie dzieje, ale to idzie zalatac, natomiast brak jakiegokolwiek istotnego procesu produkcyjnego w polsce, NIE DA SIE. Stad jak w polsce wyloza sie kredyciarze, to panstwo moze sie zlozyc. A chiny dadza rade (jezeli nei bedie wojny), bo tam MYSLA i wybieraja najlepszych ludzi na stanowiska a nie kolegow bez szkoly/doswiadczenia i mentalnie odmiennych.


 43. @42. (autor: Mariosti | data: 1/08/22 | godz.: 17:36)
  Jak w polsce wyłożą się kredyciarze, to kredyty są zabezpieczone nieruchomościami.

  W Chinach obecnie problem jest taki że nieruchomości warte miliardy dolarów nie istnieją (nawet nie została rozpoczęta ich budowa), a już bankrutują ich deweloperzy.
  To będzie kryzys gospodarczy na skalę niespotykaną (dla przypomnienia, kryzys z 2008 też miał teoretycznie pełne pokrycie hipotek istniejącymi fizycznie nieruchomościami).

  Chińczycy wszystko poprawiają, nawet złodziejski, pazerny, dziki kapitalizm potrafią zrobić jeszcze "lepiej" niż państwa Zachodnie...


 44. @ad43. (autor: Mariosti | data: 1/08/22 | godz.: 17:38)
  Dla jasności - nieruchomości warte miliardy dolarów w Chinach, które nie istnieją, zostały już sprzedane i ludzie już spłacają za nie hipoteki mimo iż efektywnie nie są niczym zabezpieczone i tak jak wspomniałem, specjalnie przestają je spłacać, bo jak im bankrutuje deweloper to czemu mieliby je spłacać skoro nigdy tego mieszkania na oczy nie zobaczą?

  Takie to te super wzrosty Chińskie.


 45. niezwykłe (autor: pandy | data: 11/08/22 | godz.: 00:52)
  jak wiele osób ma zastrzeżenia do szpiegostwa Chin ale kompletnie nie przeszkadza im fakt że przez stulecia Chiny były rabowane i kolonizowane... Polecam sprawdzenie tematu :wojny opiumowe:

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.