Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 1 sierpnia 2022 
    

Intel Xeon Sapphire Rapids - premiera opóźniona po raz trzeci


Autor: Zbyszek | źródło: Igors Lab | 12:59
(3)
Intel od dłuższego czasu przygotowuje debiut nowej generacji swoich procesorów serwerowych o nazwie kodowej Sapphire Rapids. Będą to następcy dotychczasowych Xeonów z serii Ice Lake (do 38 rdzeni Sunny Cove), i jednocześnie pierwsze w historii Intela procesory o budowie modułowej. Nowe Xeony z serii Sapphire Rapids zawierają do 60 rdzeni CPU Golden Cove, i składają się z czterech odrębnych chipów krzemowych, które są umieszczone blisko siebie na wspólnym substracie. Każdy taki pojedynczy układ krzemowy zawiera 15 rdzeni Golden Cove, dwukanałowy kontroler pamięci DDR5 i kontroler magistrali PCI-Express 5.0.

Początkowo debiut nowych Xeonów miał nastąpić na początku 2022 roku, ale w styczniu został przełożony na 3. kwartał tego roku. Następnie początkiem czerwca okazało się, że tego terminu też nie uda się dotrzymać. Intel podał wówczas, że Xeony Sapphire Rapids zadebiutują nie w 3. kwartale tego roku, ale pod koniec 2022 roku.

Obecnie ich debiut został przełożony po raz trzeci - Intel poinformował, że dostawy Xeonów Sapphire Rapids rozpoczną się pomiędzy 6 a 9 tygodniem 2023 roku, czyli w drugiej połowie lutego lub na początku marca przyszłego roku. Pierwsze partie procesorów trafią do producentów serwerów faktycznie pod koniec 2022 roku, ale tylko na potrzeby testów.

Znany ze sprawdzających się informacji Igors Lab komentując tą sytuację dodaje, z z pozyskanych informacji wiadomo, ż ponad roczne opóźnienie premiery wynika z tego, że Intel ciągle poprawiał nowe Xeony Sapphire Rapids. Przygotowane zostało łącznie 11 tzw. stepingów wspominanych procesorów - A0, A1, B0, C0, C1, C2, D0, E0, E2, E3 i najnowszy E4. Finalne wersje jakie trafią do masowej produkcji i sprzedaży mają być wersją E5. W każdym kolejnym steppingu Intel miał głównie poprawiać błędy oraz wprowadzać poprawki mające na celu zmniejszyć bardzo duży pobór energii elektrycznej. Zmiany wprowadzano do projektu obwodów, procesu produkcji i algorytmów sterujących taktowaniem i napięciem zasilania rdzeni.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Poważny projekt i duże zmiany (autor: Qjanusz | data: 1/08/22 | godz.: 20:46)
    Niech dopracują i nie sprzedają za wcześnie. Intel serwerowo i tak nie istnieje, więc nie może pozwolić sobie na falstart.

  2. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 1/08/22 | godz.: 23:44)
    Intel (ze względu na współczynnik Perf./W) nie znajdzie żadnego poważnego (typu M$, G$, A$, F$) nabywcy na te procesory. Jedynie starzy klienci, uwiązani umowami, będą płacić i płakać.

  3. @up (autor: Qjanusz | data: 3/08/22 | godz.: 20:12)
    Tego typu umowy to raczej sprzed ery Zen i zdecydowanie się dawno pokończyły.
    Intel tutaj walczy ceną, co przekłada się na Operating Income down o aż 90% - tyle ze slajdów sprawozdania finansowego za 2022Q2

    Tak jak pisałem, niebiescy tutaj nie istnieją, więc mocno potrzebny im dobrze przemyślany produkt, bo żadnymi umowami, nielegalnymi chwytami i innym cwaniactwem nie ugrają.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.