Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Piątek 19 sierpnia 2022 
    

Apple M2 Pro i M2 Max w litografii 3nm w produkcji od września


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 22:03
(2)
Czerwcowa prezentacja procesora Apple M2 dedykowanego do ultracienkich laptopów i stacjonarnych komputerów typu mini-PC była dość zaskakująca pod jednym względem. Apple zarezerwowało dla siebie u TSMC większość dostępnych w 2022 roku mocy produkcyjnych w litografii 3nm. Tymczasem jak się okazało, nowy procesor M2 jest nadal produkowany w starszej 5nm litografii. Ogłoszenie przez Apple tego faktu było dość zaskakujące, podobnie jak informacja o tym, że większe i bardziej wydajne wersje procesora M2, czyli M2 Pro i M2 Max, będą jednak wytwarzane w najnowszej litografii 3nm.

Według najnowszych informacji, produkcja procesorów Apple M2 Pro i M2 Max w litografii 3nm rozpocznie się w fabrykach TSMC we wrześniu. Obydwa CPU mają zostać zaprezentowane jesienią, i będą adresowane do bardziej wydajnych laptopów z serii MacBook, oraz komputerów stacjonarnych iMac.

Decyzja Apple, o produkowaniu procesorów z tej samej rodziny w dwóch różnych litografiach jest jednak nietypowa i zaskakująca. Być może Apple oszacowało, że obecna wielkość produkcji w 3nm litografii nie pozwoliłaby wytworzyć wystarczających ilości procesorów M2, M2 Pro i M2 Max jednocześnie, ale już dwa z nich mogą być produkowane w potrzebnych ilościach - stąd zdecydowano się pozostawić bazowy M2 w litografii 5nm, a jego większe wersje wytwarzać w litografii 3nm.

Jeśli tak, to wybrano ścieżkę wymagająca większego nakładu pracy inżynierów - gdy procesory oparte na tych samych architekturach CPU i GPU i tych samych rozwiązaniach, o identycznej budowie wewnętrznej, trzeba zaprojektować w dwóch różnych litografiach - mniejsze w 5nm, a większe w 3nm.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. w sumie (autor: pawel1207 | data: 21/08/22 | godz.: 13:40)
    m2 to nic ciekawego...

  2. zarządzanie ryzykiem level master (autor: Qjanusz | data: 22/08/22 | godz.: 18:10)
    ...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.